[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Ksiądz stracił 600000 zł, inna ofiara 200000 zł. Ataki socjotechniczne „na policjanta, który chroni przed hackerami” przybierają na sile. Uważajcie!

29 stycznia 2022, 18:40 | W biegu | komentarzy 6

Oszuści wykradli księdzu jednej z parafii około 600 000 złotych:

Twierdził on [oszukany ksiądz – przyp. sekurak], że hakerzy chcą ukraść pieniądze z kont bankowych, do których duchowny ma dostęp – tłumaczy oficer prasowy Paulina Kalandyk. – Fałszywy policjant zapewnił, że jedynym sposobem na to, aby zapobiec utracie pieniędzy jest przekazanie ich funkcjonariuszom rozpracowującym sprawę ataku hakerskiego.

(…) oszust zaproponował duchownemu, aby dzwoniąc pod numer alarmowy 112 zweryfikował jego tożsamość. Ksiądz nie rozłączając się wybrał numer 112. Przestępcy teraz tak sprytnie działają, że w słuchawce puszczają dźwięk rozłączenia się i ksiądz myślał, że się rozłączył. Nie odkładając słuchawki wybrał numer 112.

Podejrzewamy, że księża mogą być obecnie całkiem częstym celem ataków, niedawno opisywaliśmy podobną historię:

Ksiądz „zadzwonił” na 997. W wyniku bezczelnej socjotechniki stracił 600 000 zł

Dlaczego akurat księża? Często dysponują oni większą kwotą, uzbieraną np. na renowację kościoła (tak było w tym przypadku) czy choćby zakup organów.

Inna, podobna sprawa opisywana raptem 2 dni temu dotyczy 62-latka:

Ryccy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł 62-atek. Mieszkaniec powiatu ryckiego poinformował mundurowych, że wczoraj około godziny 17:00 skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. W trakcie rozmowy poinformował 62-latka, że jego pieniądze na koncie bankowym są zagrożone. Zmanipulowany przez oszusta mężczyzna udostępnił mu dane niezbędne do zalogowania na koncie bankowym, a następnie przekazał dane niezbędne do autoryzacji przelewów. Gdy zorientował się, że mógł zostać oszukany, zgłosił sprawę policji. Niestety do tego czasu oszuści podjęli z jego konta bankowego ponad 200 tysięcy złotych.

Na koniec jeszcze raz warto podkreślić bardzo często stosowany tutaj trick – aby uwiarygodnić całą sytuację, złodzieje proponują zweryfikowanie tożsamości „policjantów”, poprzez wybranie numeru 997 lub 112. W tym momencie odtwarzają sygnał zakończenia połączenia. Ofiara bez rozłączania wybiera numer po czym ponownie zgłaszają się oszuści, potwierdzając że wszystko jest OK.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. czupaczups

  zakup organów i renowacja kościoła XDXDXDXD

  to jest hajs w ich własnej kieszeni

  Odpowiedz
  • jasc

   a chyba najbardziej popularna socjotechnika księży to – na remont dachu :P

   Odpowiedz
 2. M.

  600 kzł zebrane od babuleniek, którym zostaje 300 zł na miesiąc na życie.

  Odpowiedz
  • czasem jacyś więksi sponsorzy potrafią wpłacić po 100kpln na przykład

   Odpowiedz
 3. Rangifer

  Nie rozumiem tego sarkazmu. W mojej parafii jest przedstawiany raport finansowy. Wiadomo jakie środki skąd pochodzą. I w związku z planowanym remontem robione są zbiórki, których wynik jest publicznie ogłaszany. A remonty zabytkowych obiektów to nie wymiana podłogi w domku jednorodzinnym i kosztują odpowiednio więcej. Kto siedzi w temacie, ten wie.

  Odpowiedz
 4. Antychryst

  Rangifer, to po co w takim razie budować takie przeogromne kościoły które są cholernie ciężkie w utrzymaniu ? Nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na biednych ?

  Odpowiedz

Odpowiedz