[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Kali Linux, czyli BackTrack 6

13 marca 2013, 21:38 | Aktualności, Narzędzia | komentarzy 11

Pierwsza wersja BackTrack Linuksa została udostępniona niemal siedem lat temu i od tego czasu ten system stał się bezsprzecznie najpopularniejszą zintegrowaną platformą do przeprowadzania testów penetracyjnych oraz wszelkich praktycznych audytów bezpieczeństwa. (Nie)stety, nigdy nie doczekamy się już kolejnej (szóstej) odsłony BackTracka.

Dostępna obecnie wersja BackTracka 5 R3 nie będzie miała swego bezpośredniego następcy. Twórcy popularnej dystrybucji zamiast rozpocząć prace nad wersją szóstą, postanowili… rozpocząć wszystko (prawie) od nowa.

 

BackTrack Reborn – Kali Linux Teaser from Offensive Security on Vimeo.

Zamiast bazowego Ubuntu, Kali został oparty na Debianie, jednak największym zaskoczeniem dla użytkowników przyzwyczajonych do BackTracka będzie chyba brak… katalogu /pentest. Otóż jeden ze znaków rozpoznawczych BT zniknął na rzecz zgodności ze standardem FHS. Jednak dzięki uwzględnieniu lokalizacji każdego z narządzi w zmiennej PATH, zamiast nawigować po strukturze katalogu /pentest, możemy po prostu wywołać dowolny program z dowolnej lokalizacji. Natomiast dzięki wykorzystaniu skryptów Debian live-build, użytkownicy mogą w prosty sposób dokonać zaawansowanych modyfikacji buildu. Przykładowo, możliwy jest prosty wybór ulubionego środowiska graficznego.

Dlaczego właśnie Kali?

Bogini Kali

Kali to hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i zła, najbardziej przerażająca ze wszystkich bogiń hinduistycznych. Brzmi jak idealna inspiracja, jednak jak twierdzą sami twórcy systemu, Kali Linux nie ma z nią nic wspólnego…

Wszystkich, którzy już teraz chcą rozpocząć poznawanie następcy słynnego BackTracka, zachęcamy do pobrania systemu Kali oraz do zapoznania się z jego dokumentacją. Jak dawniej BT, system Kali oddaje do naszej dyspozycji ponad 300 świetnie przygotowanych do użycia narzędzi i głównie to czyni z niego godnego następcę swego pierwowzoru.

Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Damian

  To dlatego panowie z BT zaniedbuja 5r3, juz po instalacji najnowszego .iso powstaja bledy przy probie update upgrade

  Odpowiedz
 2. GM

  Wow! Wpisuję sobie z przyzwyczajenia hcsl.pl w przegladarce i wyskakuje sekurak. Fajnie, że wróciliście. Byliście moim nawykiem od początku istnienia ;)

  Odpowiedz
  • @GM,
   Sekurak to zupełnie nowa inicjatywa i stanowię tu tylko część zespołu, jednak bardzo mi miło, że tak wiele osób pamięta moje wcześniejsze poczynania :)!

   Odpowiedz
 3. Damian

  @WS
  Czy zostalo cos z wczesniejszych postow na hcsl ?

  Odpowiedz
  • @Damian,
   Tak, żeby odnaleźć archiwum, wystarczy tylko zagooglować ;).

   Odpowiedz
 4. czytelnik

  Super, Ja też miałem się o to pytać. Dzięki :)

  Odpowiedz
 5. Nie będziemy ukrywać, że będzie oczywiście rozwijana przez Nas także Polskiej Edycji Kali Linux (wszystko jest w trakcie organizacji). Jeśli jest ktoś zainteresowany, zapraszamy do obserwowania tej strony jak i domowej Polskiej Edycji Backtrack. Stosowane informacje zostaną udostępnione po zakończeniu przygotowań.

  Odpowiedz
 6. maserati
  Odpowiedz
 7. Witam,
  na stronie http://www.kali-linux.pl została zaprezentowana pełna Polska Edycja Kali Linux. Chętnych do testowania i pobierania zapraszamy na stronę oraz do dyskusji na forum.
  Polska Edycja powstała aby dopasować system Kali Linux do polskich realiów i ułatwić zdanie użytkownikowi końcowemu, przez polonizację systemu w tym całego interfejsu graficznego, a także dodanie instrukcji (man-ów) w naszym ojczystym języku. Nie zapominamy też o polskich słownikach które są przygotowywane w ramach naszego projektu „słownika PREMIUM”.
  Staramy się sprostać oczekiwaniom naszych użytkowników i dodać do systemu to czego oni potrzebują. Wszystkie dodane aplikacje są uzgadniane publicznie na naszym forum, staramy się spełnić wszystkie zachcianki o ile są one poparte słusznymi argumentami.

  Odpowiedz
 8. ray
  Odpowiedz

Odpowiedz