RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Jak po numerze telefonu ustalić dane właściciela?

29 maja 2019, 14:07 | Aktualności | komentarzy 37

Często spotykamy się z pytaniem: jak ustalić imię i nazwisko osoby przy pomocy numeru telefonu. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ wraz z wprowadzeniem w życie ustawy o ochronie danych osobowych większość popularnych i sprawdzonych metod umożliwiających to zadanie przestało działać.

Co działa?

Jedyną wyszukiwarką, która działa sensownie w tym momencie, umożliwiając wyszukiwanie osób za pomocą maili, nicków czy właśnie numerów telefonów, jest serwis https://pipl.com. Z wszystkich serwisów tego typu najwięcej informacji na temat użytkowników z Polski można znaleźć właśnie tam.

Po przejściu procesu rejestracji możemy dowolnie korzystać z serwisu, a sam proces wyszukiwania jest prosty: wystarczy polu wyszukiwania wpisać interesujący nas numer i wyszukiwarka zwróci zgromadzone informacje:

Rysunek 1. Wynik wyszukiwania za pomocą numeru telefonu w pipl.com.

Dla porównania skuteczności poszukiwań sprawdziłem w trzech serwisach, pipl.com, Truecaller i Sync.me, numer telefonu osoby bardzo znanej w Polsce. Z trzech wyszukiwarek tylko pipl.com zwrócił ciekawe informacje na temat właściciela telefonu. Poza imieniem i nazwiskiem, otrzymaliśmy też odpowiadające mu konta na portalach społecznościowych, miejsce zamieszkania oraz powiązane nazwy użytkowników.

Rysunek 2. Porównanie skuteczności wszystkich trzech serwisów dla tego samego numeru telefonu.

Co już nie działa?

Truecaller i Sync.me

Obie aplikacje mobilne po zarejestrowaniu się umożliwiały sprawdzanie “w czasie rzeczywistym”, kto do nas dzwoni. Zapisywały wszystkie zarejestrowane numery oraz po zaakceptowaniu regulaminu pobierały zawartość książki telefonicznej każdej osoby. Potem każda z aplikacji tworzyła z tych informacji pokaźne bazy danych oraz umożliwiała wyszukiwanie tych informacji na swoich stronach.
Z tymi wyszukiwarkami (przynajmniej w Europie) obecnie sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku Facebooka – o czym poniżej – żadne informacje nie są pokazywane, a użytkownik ma wrażenie, że serwisy w ogóle przestały działać.

Facebook

Jakiś czas temu pisaliśmy o sprytnej i szybkiej metodzie na wyszukiwanie osób na podstawie numeru ich telefonu.

Obecnie nie możemy już szukać osób, wpisując numer telefonu w facebookową wyszukiwarkę. Opcja ta nie działa nawet w przypadku numerów należących do osób, które należą do gronie naszych znajomych.

Mniej oczywistą, ale dającą możliwość sprawdzenia maila dzwoniącego, była opcja “Nie pamiętasz nazwy konta?”. Proces działania tej funkcjonalności był dość prosty, wystarczyło wpisać numer telefonu, a Facebook wyświetlał nam odpowiadający mu w serwisie adres e-mail. Teraz otrzymujemy jedynie pierwszą literę maila, a właściciel poczty dostaje w tym samym momencie wiadomość z ostrzeżeniem, że ktoś próbował uzyskać jego dane do logowania.

Rysunek nr 3. Weryfikacja adresu email przypisanego do danego numeru telefonu.

Czego jeszcze warto używać?

Tutaj panuje prosta zasada: “Jeśli nie znasz numeru, zawsze można spróbować go znaleźć w Internecie”.

Dlaczego wyszukiwarki mogą być dobrą bazą informacji o numerach telefonów?

Ludzie zostawiają w internecie mnóstwo informacji o sobie, często o nich zapominają, podczas gdy cały czas są one publicznie dostępne.

Najczęściej zdarza się to w przypadku ofert zamieszczonych wraz z numerem telefonu, aukcji czy dokumentów takich jak CV.

Rysunek 4. Wyszukiwanie danych właściciela numeru przy pomocy Google.

 

Rysunek 5. Wrażliwe dane znajdujące się w CV dostępnym w Internecie.

W Polsce dość popularne są serwisy na których użytkownicy mogą sami dodawać numery telefonów oraz notki o swoich “doświadczeniach” z danym numerem. Ma to głównie na celu zaznaczenie, które połączenia mogą być próbą oszustwa, które to z nich to oferty reklamowe lub spam itp.

W takim wypadku możemy użyć:

https://who-called.eu/pl/number/type/dangerous/10

Rysunek 5. Komentarze użytkowników na temat wybranych numerów telefonów.

 

Czy https://czyjnumerek.pl/number/type/neutral:


Rysunek 6. Dalsza część komentarzy użytkowników na temat wybranych numerów telefonów.

Jak możemy zauważyć, jakość opinii może być wątpliwa, pozwala jednak na zorientowanie się, który numer telefonu może od razu wzbudzać podejrzenia.

Zawsze warto przejrzeć tego typu bazy zanim będziemy chcieli oddzwonić, bądź wejść w interakcję z nieznajomym rozmówcą.

Podsumowanie

Wyszukiwanie danych osoby z wykorzystaniem numeru jej telefonu jest obecnie dużo trudniejsze niż było wcześniej.
Do takich celów warto założyć bezpłatne konto oraz korzystać z serwisu pipl.com. Dodatkowo tak prosta operacja, jak wpisanie numeru telefonu w wyszukiwarkę Google, może dostarczyć nam wiele ciekawych informacji na temat jej posiadacza.

Michał Wnękowicz

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Monter

  To jest klasyczny przykład jak technologia zadziałała przeciwko nam samym – idea była świetna, tylko znalazły się dekle które zaczęły korzystać z tego jak z bazy do spamowania i wciskania swoich produktów…

  Odpowiedz
  • Lastic

   zgadzam się.. ale jeśli ktoś sobie nie życzy telefonów to niech powie..
   ja mam to gdzieś.. jak ktoś chce.. jak mam czas porozmawiam jak nie mam nie rozmawiam..

   Odpowiedz
   • Orzeł

    Ja bym potrzebował twojej pomocy orzełku odezwij sie

    Odpowiedz
    • Elżbieta

     Ja również potrzebuję pomocy.

     Odpowiedz
 2. boziu

  Z ciekawości wpisałem mój numer

  Na pierwszy ogień dostałem profil FB gościa o podobnym, ale wyraźnie innym nazwisku.
  Potem cała masa wyników, od takich z moim nazwiskiem (identycznym), po nazwiska kobiet (z dopiskiem, że skojarzone z innym użytkownikiem)

  Nie znalazło mi za to mojej własnej strony internetowej (a trzyma się dość wysoko w Google i jest na niej mój numer, ale IMO dość dobrze zabezpieczony przed botami) ani generalnie niczego związanego ZE MNĄ

  Google oczywiście także nie znajduje mnie po numerze.

  Także jak ktoś chce, to się nie da tak łatwo namierzyć botom :)

  Odpowiedz
  • boziu

   chociaż SKĄDŚ wiedział mniej więcej nazwisko po samym numerze … to jest dopiero dziwne

   Odpowiedz
   • nn

    Widocznie, ktoś ma cię wpisanego po nazwisku w swoim telefonie

    Odpowiedz
    • Michał

     Wydaje mi się, że pipl nie korzysta z książek telefonicznych (tak jak np truecaller). Pewnie mają tam jakiś bardziej skomplikowane algorytmy które łączą ze sobą wszystkie info o potencjalnym właścicielu numeru.
     Dodatkowo oni użyli raczej bota który pobrał daną ilość info z FB (kiedy było to jeszcze możliwe) i teraz na tym opierają sporą część wyników.

     Odpowiedz
  • DuckNoDuck

   mam dokładnie to samo odczucie, mówiąc kolokwialnie pipl dupy nie urywa, próbowałem wyszukać znajomego, który wręcz zabiega o to , aby być na maksa widocznym w necie, po wpisaniu imienia nazwiska i nazwy firmy, pojawił się na 15tej bodajże pozycji – i to jest zastanawiające, że wyszukiwarka nie wiąże jednego jedynego człowieka o takim imieniu i nazwisku w konkretnej firmie… po numerze telefonu – nic :). Mój numer może nie tak bardzo rozreklamowany, ale widoczny na linkedinie np : zero rezultatów. jak juz cos pipl mi pokazał ciekawego to był to wynik dla takiego numeru lub zestawu imie/nazwisko, ze szybciej i czytelniej chyba byłoby użyć googlea…

   Odpowiedz
   • Generalnie to nie jest jakaś książka telefoniczna mająca wszystkich. I najważniejsze pytanie – znasz / znacie coś lepszego?

    Odpowiedz
  • ola

   jesli probowałes kogos sprawdzic. odezwij sie ja probuje ale lipa a moze ty mi pomozesz….pzdr

   Odpowiedz
 3. Matt

  Jak zidentyfikować kogoś po numerze tel? To prostrze niż się wydaje. Bierzesz zwykłą książkę abonentów tel i szukasz gościa a jak już znajdzie to konfrontujesz numer z numerem na twojej komórce i gotowa. Masz pewność że to ten gość.

  Odpowiedz
  • Jacek

   Skoro uważasz że to takie proste to może podam ci dwa numery należące do jednego typa, który mnie oszukał i będziesz w stanie podac mi chociaż jego imię ?

   Odpowiedz
 4. R_t_l

  A czy ktoś sprawdzał jakimś VPNem czy TC i Sync.me działają łącząc się „spoza” republiki RODO ?

  Odpowiedz
 5. prawnik bez dyplomu

  „wraz z wprowadzeniem w życie ustawy o ochronie danych osobowych”

  zakładam, że chodziło o rodo, bo ustawa z 10 maja 2018 raczej wiele w tej materii nie mówi i raczej jego o wejście w życie niż wprowadzenie.

  t. czepialski, który nie ma nic mądrego do dodania, hir

  Odpowiedz
 6. Dorota

  Bardzo ciekawa notka, dobrze zrobiony research i przyjemnie opisana przydatna na co dzień wiedza :)

  Odpowiedz
 7. lajtnajt@protonmail.com

  Żeby zweryfikować czy numer jest aktywny i określić sieć po IMSI można użyć darmowych serwisów oferujących HLR lookup.
  Googlując numer lepsze wyniki daje stosowanie cudzysłowów, pamiętajmy o różnych formatach: „777-777-777”, „777777777”. Jak informacja pozotaje w naszym zainteresowaniu dłużej to warto powtarzać googlowanie, albo ustawić sobie alerty (są zewnętrzne serwisy, podobno google alerts działa kiepsko), oprócz możliwości przybycia świeżych wyników zdarza się że stare strony nagle zaczynają być indeksowane.
  Warto sprawdzić szukajkę na fb i na skypie. Z „zapomniałem hasła” nie ograniczajmy się do fb, kawałek maila może nam też zdradzić choćby twitter, steam czy skype. Warto zanotować, jak gdzie indziej znajdziemy nick to można przeprowadzać educated guessing maila i weryfikować, na przykład przy użyciu „zapomniałem hasła” na allegro, które zdradza kawałek numeru.
  Warto też sprawdzić bazy wycieków, weleakinfo.com to takie haveibeenpwned tylko że pozwala między innymi szukać po numerze. Za darmo dostajemy tylko informację w jakim wycieku jest wynik, ale najczęściej można tą bazę pobrać z internetu i wyszukać powiązany email, nazwę użytkownika czy nazwisko. To chyba nie zabronione.

  Odpowiedz
  • Michał

   Jeśli chodzi o to czy numer jest aktywny to sync.me pokazuje nazwę operatora dla wszystkich aktywnych numerów bazie.
   Co do reszty to kwestia dociekliwości.
   Facebooka wrzuciłem bo był uniwersalnym przykładem w wielu poradnikach i największą bazą danych. Jednak cenna informacja, bazując na przykładzie z Fb można próbować z innymi serwisami, chociaż z tego co sprawdzałem żaden z tych popularniejszych nie daje pełnych informacji.
   W sprawie wyciekniętych baz, to jest w sumie najlepsze źródło informacji (konto na wli to dość tania sprawa a daje dostęp do wszystkich wyników). Jednak staramy się nie promować tego typu rozwiązań. Dodatkowo np. mnie pipl powiązał po koncie na fb, a nie było go w żadnej z baz na wli.

   Odpowiedz
 8. Adam

  Rzetelny artykuł, widać, że autor włożył w niego sporo wysiłku, szkoda że jego numer też już widnieje w bazach serwisów :D

  Odpowiedz
  • to akurat świadczy o tym, że serwis jest spoko. A wystarczy np. że w jakiś sposób wrzuci Cię znajomy i game over :P

   Odpowiedz
 9. emagika

  Na fejsie może i nie można nikogo wyszukać po numerze telefonu, ale na messengrze jak najbardziej (nawet osoby nie będące w kręgu naszych „znajomych”) :)

  Odpowiedz
  • Dario

   pitolisz :(

   Odpowiedz
 10. adamusek

  Darmowego konta na pipl już nie ma od dziś
  June 12, 2019 we will retire the low-end, free search service from the pipl.com website. Instead, we encourage our business users to explore our far-superior Pipl Search PRO service.

  Odpowiedz
 11. Zdzich
  Odpowiedz
 12. Magda

  Proszę o pomoc dzwoni do mnie ktoś z numeru komórkowego (nie ukrywa go) na wszystkie moje numery (komórkę i stacjonarny) nic nie mówi ale głuche telefony są o różnych porach dnia. Byłam nawet na policji ale wyśmiali mnie że to nie żaden stalking skoro nikt się nie odzywa i nic się nie dzieje kazali mi zablokować numer i nic więcej nie zrobili. Jednak mnie nie daje spokoju, po co ta osoba do mnie dzwonił, kim jest…? Może to mój dobry znajomy chce po kryjomu uprzykrzyć mi życie. Bardzo mi zależy na identyfikacji tej osoby. Wiem ze ta osoba ma fejsa

  Odpowiedz
 13. Grzegorz Pal

  Owe wymienione serwisy calkiem sporo moga(wg mnie), natomiast ich skutecznosc to tylko 70%. Wg mnie jest to prawie niemozliwe, pelna skutecznosc sprawdzenia ma tylko policja

  Odpowiedz
 14. Witek

  Fajnie by było, gdyby wprowadzono coś takiego, że wraz z dzwoniącym numerem pokazywałaby się nazwa osoby / firmy, na którą jest zarejestrowany. Byłoby mniej spamu i oszustw.

  Odpowiedz
  • Henryk

   Każdy operator powinien mieć ustawowy obowiązek udostępniania swoim abonentom bilingów przychodzących, prób połączeń, a nie tylko wychodzących. Pomysł Witka jest dobry. Teraz każdy operator ma swoje www i abonent po zalogowaniu mógłby mieć dostęp do takich danych. Dane na kogo numer jest zarejestrowany mogłyby się wyświetlać na takim bilingu. Byłoby mniej spamu i oszustw.

   Odpowiedz
 15. Bum

  Czy nadal to działa? I czemu nie można logować się przez Gmail?

  Odpowiedz
 16. Kasia

  Onegdaj… W czasie świetności telefonow stacjonarnych, istniały… Książki telefoniczne… Można bylo znaleźć każdego po nazwisku, nikomu to zbytnio nie przeszkadzało… :D
  To były te lata, gdy dzieciaki bawiły sie na trzepakach, w chowanego po piwnicach i wszystkim sąsiadom, nawet takiej starej wrednej o wszystko jęczacej i rodzicom skarżącej p. Kazimiry… Zawsze mówiło się „dzień dobry”.

  Odpowiedz
 17. Magdalena

  Mam pytanie. Ma ktoś konto na pół.com i może pomóc?

  Odpowiedz
  • Magdalena

   Chodziło oczywiście o pipl.com

   Odpowiedz
 18. Karolina

  Czy ta strona pipl.com wogle dziala i da sie na niej zarejestrować? Mam problemy z rejestracją nawet na służbowego maila. Co może być przyczyną?

  Odpowiedz
 19. Luk

  A jak namierzyć firmę, która stoi za konkretnym numerem? Skądś mają numer i chodzi o to, by zmusić ich do skasowania go z ich bazy i zabronić przekazywania dalej.
  Zasłaniać się generatorem losowym nie mogą, bio przyznaliby się do łamania prawa telekomunikacyjnego

  Odpowiedz
 20. Robert

  Dziala ten serwis jeszcze. Nie wiem jak sie zarejestrowac.

  Odpowiedz
 21. Luk

  Witam,

  Chyba do pipl.com nie można już się zarejestrować normalnie nie przechodząc kontaktu z działem sails… ma ktoś może konto do sprawdzenia jednego rekordu telefonu??

  Odpowiedz
 22. Patrycja

  Potrzebuje pomocy jest ktoś w stanie mi pomoc ?

  Odpowiedz

Odpowiedz