Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Internet of Things – w każdym domu i szkole?
Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz to bardziej złożonych ale i cenowo sensownych rozwiązań mających uczyć w praktyce elektroniki/robotyki/programowania. Prawie każdy zna platformę RaspberryPi czy choćby Lego Mindstorms.
Niedawno z kolei Acer ogłosił produkcję własnej platformy – Cloud Professor (wykorzystującej Arduino) ale standardowo i w łatwy sposób umożliwiającej komunikację z innymi urządzeniami w Internecie – w tym kontrolowanie urządzenia np. smartfonem.
Urządzenie ma być oferowane w rozsądnej cenie – $200 – i poza Arduino / wspomnianym komponentem komunikacyjnym zawiera zestaw dodatkowych modułów – np. czujnik kurzu (będzie można chyba zbudować odkurzacz, który po wykryciu odpowiedniego poziomu zanieczyszczeń sam wysprząta nam mieszkanie :)
Sam zastanawiam się kiedy pojawią się root-y na urządzeniach, a dalej – botnety. Co więcej może to otworzyć nową ścieżkę propagacji malware – zbuduję inne urządzenie, ale wykorzystam wcześniej zainfekowany komponent…
–ms
W naszej szkole wzięliśmy sprawy we własne ręce i zrzucamy się po 100zł na zestawy z UNOr3 i esp-12q. Mindstorms to g..no.
nieźle macie w tej polsce A
>rozsądna cena
>$200
Wybierz jedno…
A lapki powinni sprzedawać za 1 zł, no dobra, za stówę :P
Ale za 200$ to można już kupić laptopa…
A ja się teraz bawię node MCU – czyli ESP-12E wklejone w płytkę z stabilizatorem i konwerterem USART na USB – kompletne urządzenie (programowane z IDE Arduino albo można mu wgrać interpreter skryptów LUA) – całość za 6$ z Aliexpress (oczywiście sam wytworzony program podziała bez płytki prototypowej – czyli wydatek na scalaka z obsługą wifi: ESP-12e – niecałe 3$). Niewiele można na tym zrobić – ale czasem niewiele trzeba – prosty serwer www – raportujący stan GPIO czy sterujący jakimś wyświetlaczem. Polecam zabawę :)