RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Google właśnie załatał błąd… umożliwiający odblokowanie telefonów Pixel bez znajomości PINu. Być może podatni również inni dostawcy telefonów bazujących na Androidzie.

10 listopada 2022, 20:14 | W biegu | komentarzy 10

Czy mieliście w życiu sytuację, że nagle zapomnieliście hasła, które machinalnie wpisywaliście już setki razy? Pewien badacz napotkał właśnie ten problem, kiedy jego telefon miał 1% baterii. Po chwili telefon się wyłączył, a po podładowaniu badacz chciał odblokować PINem kartę SIM… ale coś nie szło :/ Poszukał więc kodu PUK, wpisał go i… telefon poprosił go o ustawienie nowego PINu (do karty SIM).

No więc co z tym PINem do telefonu? Wydarzyło się coś dziwnego, bo świeżo zbootowany telefon prosił o odcisk palca, ale nie o PIN do telefonu – jak to zazwyczaj bywa po boocie. Po przyłożeniu palca, telefon jakby się zawiesił „Pixel is starting…”

Nie wygląda to na oczywisty problem bezpieczeństwa, ale hacker próbował dojść do przyczyny dziwnego zachowania telefonu. W pewnym momencie wykonał taką operację:

 • Miał odblokowany telefon
 • Zablokował go
 • Wyciągnął kartę SIM i ją włożył ponownie
 • Odpalił procedurę zmiany kodu do karty SIM – czyli użył PUK
 • I nagle bum – telefon jest odblokowany!

Badacz skomentował to tak:

My hands started to shake at this point. WHAT THE F**K? IT UNLOCKED ITSELF (…) full lock screen bypass, on the fully patched Pixel 6. I got my old Pixel 5 and tried to reproduce the bug there as well. It worked too.

Procedura na filmiku:

Co atakujący potrzebuje aby odblokować telefon? Dostęp fizyczny oraz swoją kartę SIM.

Po zgłoszeniu problemu Google trochę się ociągał z łatką, ale wypuścił ją wreszcie po kilku miesiącach od zgłoszenia, wypłacając jednocześnie $70 000.

Podatność CVE-2022-20465 została załatana w listopadowym biuletynie bezpieczeństwa Androida (łatka została przygotowana dla Androidów 10, 11, 12, 12L, 13).

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Analyser

  Kontrowersyjne bo user może zapomnieć i być jednocześnie prawnie legalnym właścicielem telefonu a łatwość odblokowania w.przypadku kradzieży czy alternatywa ustawiana jako „lub „innej metody szyfrowania.Wiedza serwisowa tylko dla zaufanych

  Odpowiedz
 2. Adam

  Dobrze rozumiem, że zamiast wyskoczyć komunikat, że trzeba wpisać puk to telefon się odblokowuje?

  Odpowiedz
  • Paweł

   Nie do końca. Telefon jest zablokowany (odcisk palca + kod), podmieniasz kartę SIM na swoją, blokujesz ją świadomie podając 3x błędny PIN. Po zablokowaniu telefon woła kod PUK, podajesz kod PUK, ustawiasz nowy kod PIN i blokada ekranu znika

   Odpowiedz
 3. Czesio

  Ciekawe jak to jest rozwiazane ze „zalatane”…
  co zablokuje scenariusz typu:
  ukradlem Pixela, chce go odblokowac -> downgrade ROMu i „hapi pipul”?
  Samsung np. stosuje metode ze po upgrade nie ma mozliwosci downgradu ALE dotycy to bootloadera wiec nie mam pojecia jak to ma dzialac w przypadku Pixela?

  Odpowiedz
 4. m32

  karta sim to jedno a telefon to drugie
  W tym wykonaniu to szukanie zabezpieczenia w bezsensownym miejscu.

  Odpowiedz
 5. o nie to już koniec xD

  Co atakujący potrzebuje aby odblokować telefon? Dostęp fizyczny oraz swoją kartę SIM. xD

  o nieee to straszna sprawa a swoją kartę sim to pewnie też ukradnie?

  przypomina mi to logikę owiec jabłka:
  -nasz ajfon jrst megabezpieczny, nikt nie zrobi JB na najnowszym sofcie!!!
  -ale właśnie można zrobic JB na najnowszym sofcie
  -a to fajnie, będzie można coś tam wgrać..
  kurtyna xD xD xD

  Odpowiedz
  • Bąbelek

   Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Zgubiłeś telefon. Ktoś go znalazł. Nie może go odblokować. Wyłącza telefon. Wkłada jakąkolwiek inną kartę sim do której posiada kod puk. Podaje 3x błędny pin. Telefon poprosi o kod PUK. Podaje kod PUK po czym odblokowuje i kartę i telefon !!!

   Odpowiedz
 6. mat2

  Na moim urządzeniu (Sony Xperia 10 z LineageOS 19.1 / Androidem 12L) sztuczka nie działa – po ponownym włożeniu karty SIM prośba o podanie numeru PIN nie pojawia się, po odblokowaniu telefonu widzę informację, że trzeba zrestartować urządzenie, żeby połączyło się ponownie z siecią komórkową. Może być to jednak specyfika konkretnego modemu komórkowego / sterownika w kernelu dla niego.

  Mimo tego, w repo LineageOS czekają poprawki na tę podatność.

  Odpowiedz
 7. Adrian

  Czy ktoś z Was przetestował to na jakimś niezaktualizowanym Samsungu lub innym androidzie?

  Odpowiedz
 8. wk

  O i taki fajny trik serwisowy zablokowali :(

  Odpowiedz

Odpowiedz