MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Fałszywy dowód z fałszywym PESEL-em. To nic – i tak musisz płacić.

29 listopada 2018, 10:02 | W biegu | 1 komentarz

Ciekawą historię opisuje serwis glos24.pl. Według relacji portalu:

w dwóch salonach Orange w Poznaniu (czyli ponad 400 km od Chrzanowa, gdzie nasz czytelnik mieszka i pracuje) oszust zawarł łącznie siedem umów na jego nazwisko. Tym samym wyłudził pięć nietanich telefonów (w tym Samsung Galaxy S9+, S9 i S8) oraz Internet mobilny i – wspomniany wcześniej – stacjonarny Neostrada.

W jaki sposób tego dokonał? Z relacji wynika, że miał podrobiony dowód osobisty, z numerem PESEL który był inny niż ten ofiary. Prawdopodobnie mógł być to dowolny PESEL który przechodzi podstawowe walidacje:

– Sprawdzane są także: dotychczas zakupione numery telefonów w Orange, informacje ze Związku Banków Polskich, gdzie sprawdzamy, czy dowód osobisty nie był zastrzeżony, a także numer ewidencyjny PESEL, który weryfikowany jest pod kątem poprawności cyfr kontrolnych i te w tym przypadku były poprawne – tłumaczy Biuro Prasowe Orange Polska.

Dla uczciwości dodajmy dalsze wyjaśnienia:

 Dowód osobisty weryfikowany jest pod kątem poprawności umieszczonego w nim numeru ewidencyjnego PESEL oraz ewentualnego zastrzeżenia numeru dokumentu w Związku Banków Polskich. Weryfikacja dowodu osobistego pozwala również na potwierdzenie tożsamości oraz obywatelstwa osoby nim się posługującej 

Sami dziennikarze „glosu24” wskazują, że wystarczy aby sumy kontrolne numeru PESEL się zgadzały a sam numer dowodu (czy inaczej – sam dowód osobisty) nie był zastrzeżony. Do popisania umowy na działalność gospodarczą, potrzebny też jest wydruk z CEIDG. Ale tutaj:

Wydruk pochodzący ze strony internetowej CEIDG jest zgodny z art. 46 ust. 1 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy z dnia 6 marca 2018 r. i ma moc zaświadczenia o wpisie w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP.

Nic nie wskazuje na to, żeby historia miała być nieprawdziwa. A jeśli jest to prawda – to niepotrzebnie sialiśmy panikę. Dane dowodu osobistego (z PESEL) Jarosława Kaczyńskiego i tak się do niczego nie przydadzą. Bo jeśli można użyć fałszywych…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. zero one

    Czy podpisanie aż 7 umów czy nawet 3 nie powinno dawać do myślenia?
    IMO powinno. Jestem przekonany że to dostawca usług jest winny. Proceder podpisywania umów „na menela” jest znany od kilkunastu jeśli nie więcej lat. Jak widać chłopcy z telefonii mają to gdzieś. Dlatego niech ponoszą koszta i zamkną twarze. Poza tym kiedy wreszcie ktoś ich złapie za r… twarze w związku z wciskaniem kitu o „nielimitowanym mobilnym internecie”?
    Te firmy pozwalają sobie stanowczo na nazbyt wiele w naszym kraju. Oczywiście jak to bywa w naszym kraju finansowane z naszych podatków struktury nie chronią nas. Od sanepidu po UOKiK czy jak tam ta cholera się teraz zwie. :-( Na sam skrót zbiera się na womitacje ;-) Brzmi jak jakiś unijny śmieć.

    Odpowiedz

Odpowiedz