-15% na nową książkę sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. Przy zamówieniu podaj kod: 10000

„Elektroniczna bomba” przytwierdzana do autonomicznego samochodu. Kręcisz się w kółko nieskończoność.

18 lipca 2018, 15:19 | W biegu | komentarze 3

Pisaliśmy jakiś czas temu o myleniu systemów rozpoznawania znaków w samochodach (np. przez specjalne „paski” przyczepiane na realnych znakach), dzisiaj Arstechnica donosi o innym dość nowatorskim badaniu dotyczącym spoofowania sygnału GPS. Trzeba mieć satelitę na orbicie i drogi sprzęt? Nic z tych rzeczy – wystarczy takie oto urządzenie w koszcie poniżej 1000 PLN:

Spoofer GPS

Urządzenie może być montowane bezpośrednio na „ofierze” lub w specjalnym „wozie spoofującym”:

Jeśli chodzi o sam spoofing (czyli podawanie swoich koordynatów za pośrednictwem podstawionego GPS-a) to nie ma z tym problemów. Większy problem (i na tym głównie skupia się badanie) jest ze skutecznym zmyleniem nawigacji samochodowych (np. w samochodach autonomicznych). Jeśli samochód  jadąc ulicami Manhattanu nagle dostanie sygnał, że znajduje się w Polsce – będzie to mocno podejrzane. Chodzi więc raczej o mikromanipulacje spełniające planowany efekt – zmianę trasy samochodu (czy to autonomicznego czy klasycznego; w tym drugim przypadku kierowca często „na ślepo” wierzy nawigacji – szczególnie w nieznanym sobie terenie):

Finally, we conduct deceptive user studies using a driving simulator in both the US and China. We show that 95% of the participants follow the navigation to the wrong destination without recognizing the attack.

Testy z powodzeniem zostały wykonane na realnym samochodzie badaczy. Na obecną chwilę jest też trochę ograniczeń (np. atak o wiele lepiej sprawdza się w zatłoczonych miejscach, nie ma też 100% skuteczności) – po szczegóły odsyłam tutaj.

Na koniec – realne zastosowanie może być nielegalne, dlatego też dla części eksperymentów, badacze uzyskali pozwolenie na zajęcie odpowiedniego pasma radiowego:

Similar as early measurements, we obtained a legal permission from the local radio regulation authority, and conducted the experiments exclusively in China.

–ms

 

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Celin

    Chętnie kupię samego HackRFa za 1000zł.

    Odpowiedz
  2. Qb

    Polecam poczytać coś o projekcie OSMO-FL2K ;) Tam też istnieje możliwość spoofowania sygnału GPS ale cena zestawu może być zupełnie inna od HackRFa.

    Odpowiedz
  3. John Sharkrat

    „Kręcisz się w kółko nieskończoność.” – w jakim to jest języku i o co chodzi?

    Odpowiedz

Odpowiedz