Dostałeś swoje (prawdziwe) hasło w mailu z żądaniem okupu? To scam!

29 października 2018, 11:24 | W biegu | komentarzy 9
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Ostatnio coraz więcej osób pisze do nas z prośbą o radę: dostają maila ze swoim prawdziwym hasłem (czasem w tytule maila, czasem w mailu) z prośbą o wpłatę określonej kwoty w Bitcoinach (po wpłacie, dane które rzekomo wyciekły zostaną usunięte lub alternatywnie – przynajmniej nie będą opublikowane). Taka wiadomość wygląda mniej więcej tak:

Z jednej strony kampania nie jest nowa (maile też mają parę wariantów). Choć prawdopodobnie od niedawna w mailach podrabiane jest pole nadawca (na taki sam adres jak ma odbiorca) – to aby uwiarygodnić całą historię.

Oczywiście podstawowym elementem, który ma uwiarygodnić wiadomość to prawdziwe hasło ofiary. Ale uwaga – bardzo często nie jest to hasło do skrzynki pocztowej, tylko pochodzi ono z publicznych wycieków, gdzie dany adres mailowy został użyty jako login. Czyli przykładowo: zakładam konto w sklepie internetowym (podając jako login swój email) i ustawiam nowe hasło. Jeśli teraz wycieknie baza ze sklepu, to mogę mieć problem jeśli … w innych swoich kont w Internecie użyłem tego samego hasła.

Tu przykład takiej próbki z domeny @o2.pl (hasła i maile są „zagwiazdkowane” ale nie ma wielkiego problemu aby uzyskać taką bazę bez żadnych zaciemnień):

Jak zweryfikować swoją domenę / e-mail pod względem wycieków? Warto sprawdzić serwis gotcha.pw oraz klasyczny haveibeenpwned.com

Czy przejmować się wcześniej wspomnianym mailem? I tak i nie.

Tak – bo hasło gdzieś wyciekło i warto dla pewności pozmieniać hasła w przynajmniej istotnych serwisach z których korzystasz (mail, bankowość elektroniczna).

Nie – jeśli używasz unikalnego hasła do swojej poczty. Tutaj prawdopodobnie nikt nie wykorzystał opisanego w cytowanym mailu schematu aby dostać się do Twojej skrzynki pocztowej. Przy okazji polecamy również skonfigurowanie dwuczynnikowego dostępu do konta pocztowego (jeśli Wasz dostawca to umożliwia).

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. pawel

  Czy jest możliwość, aby dowiedzieć się z których usług wyciekło hasło?
  gotcha.pw pokazuje na 1 naruszenie
  haveibeenpwned.com, pokazuje aż trzy.

  Nie widzę jednak możliości sprawdzenia kto nie upilnował mojego e-maila

  pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. pawel

  Edit: jednak wyświetla strony, które nie upilnowały danych. Nie zwróciłem uwag bo to jakieś starocie i nawet nie pamiętałem, że miałem tam konta.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Jakub

  Już dostałem 3 takie emaile, jak przeczytałem pierwszy to naprawdę się przeraziłem i już pozostałych nie przeglądałem dokładnie. Po paru godzinach otrząsnąłem się, sprawdziłem dokładnie wszystkie emaile, każdy miał tą samą budowę, tekst trochę pozmieniany, kwota którą „trzeba” było zapłacić, z każdym emailem była inna, no i co najbardziej mnie uspokoiło, to inny kod konta bitcoin na każdy email (czy co to tam jest). A teraz znalazłem ten artykuł… Ufff, a już miałem pełno w gaciach. Przynajmniej zmobilizowało mnie to, do zmiany haseł i ustawienia wszędzie, gdzie tylko się da, dwuetapowego potwierdzenia logowania (czy jakoś tak xD)

  Odpowiedz
 4. piotr

  podali mi daty dokładnie kiedy mieli dostęp pełny do mojego konta email. kolejny raz wciskają mi kit że nagrali film z masturbacją a korzystam z komputera stacjonarnego. hackers wysyłają spam tonami a nic się nie dzieje.

  Odpowiedz
 5. Asia

  Ja wczoraj dostałam podobnego mejla. Zasrany szntażysta żąda 1500 dolarów w bitcoinach za nieujawnienie nieprawdziwych kompletnie rzeczy. Mejl zawiera nawet instrukcje w jaki sposób i gdzie kupię bitcoiny. Zmieniłam hasła na najważniejszych kontach, czy to wystarczy???

  Odpowiedz
 6. Mariusz

  Byłem naprawdę przerażony po przeczytaniu takowego maila. Nie miałem pojęcia co dalej robić. Odpalałem skany w całym komputerze oraz telefonie aby sprawdzić czy nie ma żadnego wirusa. Nadawca tego maila poinformował że jego „trojan virus” jest nie do zniszczenia. Ten artykuł mnie uspokoił. Pierwszy raz mam sytuacje taką jak ta. Kamień spadł mi z serca że to nie jest prawda.

  Odpowiedz
 7. Ania

  Też dostałam takiego maila, ale możliwe że hasło, które podał haker nie jest moim hasłem? jestem pewna, że nigdzie takiego hasła nie ustawiałam…

  Odpowiedz
  • W takich mailach wszystko jest możliwe…

   Odpowiedz

Odpowiedz