MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Diffie-Hellman fail – NSA łamie 2/3 globalnego ruchu VPN i 1/4 połączeń SSH?

15 października 2015, 23:30 | W biegu | komentarzy 14

Algorytm Diffie-Hellman key exchange – to jeden z głównych asymetrycznych algorytmów kryptograficznych wykorzystywanych choćby w HTTPS, IPsec, czy SSH.

W skrócie, algorytm umożliwia dwóm stronom komunikacji na uzgodnienie bezpiecznego klucza sesji (symetrycznego) i szyfrowanie dalej tym kluczem.

Niedawno okazało się, że sam algorytm (czy raczej popularny sposób jego implementacji w połączeniu z często domyślnym 1024 bitowym kluczem) ma poważne wady. [Gładkie wprowadzenie tutaj, pełna praca tutaj]. Jak piszą autorzy cytowanej wyżej pracy:

Breaking a single, common 1024-bit prime would allow NSA to passively decrypt connections to two-thirds of VPNs and a quarter of all SSH servers globally. Breaking a second 1024-bit prime would allow passive eavesdropping on connections to nearly 20% of the top million HTTPS websites.

Koszt takiej maszyny łamiącej badacze szacują na kilkaset milionów dolarów. Ale jednorazowa inwestycja tego typu umożliwia łamanie ww. ilości ruchu niemal w trybie rzeczywistym…opłaca się?

–Michał Sajdak

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Marek

  Zwróci się po roku.

  Odpowiedz
  • Darek

   Przeliczyłem, break-even wyszedł mi po 8 miesiącach.

   Odpowiedz
   • Nie doliczyłeś kosztów utrzymania trefnego warzywniaka…

    Odpowiedz
 2. root ger
  Odpowiedz
  • 8k jeszcze spoko, ale przy 16k również odbierający wiadomość musi mieć zmodyfikowany GPG :) Domyślne ustawienia nie przewidują alokacji tak dużej ilości pamięci :)

   Odpowiedz
 3. oddd

  Przydałby się tutorial jak sprawdzić ile bitów mają klucze oraz jak wygenerować lepsze klucze i ich używać.

  Odpowiedz
  • Grzegorz

   Bardzo proszę:

   $ openssl rsa -in .ssh/klucz.key -text -noout | grep Private-Key
   Private-Key: (4048 bit)

   Odpowiedz
   • Ale to RSA, nie DH ;)

    Raczej np. openssl dhparam -out dhparam.pem 2048

    Odpowiedz
 4. Artur

  Kilka tygodni temu NIST wydał publikacje o zbliżającej się konieczności przejścia na ECC. W świetle tego newsa nie ma co czekać…

  Odpowiedz
  • A

   Hola, czy przypadkiem ECC nie opiera bezpieczeństwa na doborze kliku kluczowych stałych? I czy „przypadkiem” tych stałych nie ustaliło NIST, ściśle przecież współpracujące z NSA?

   I czy „zupełnie hipotetycznie” NSA nie mogłoby dobrać takich stałych, w których leży tylko im znana słabość, pozwalająca na łatwiejsze łamanie szyfru? :>

   Odpowiedz
   • Tak wspominają duży problem z zahardkodowaniem stałych liczb pierwszych do DH w b. wielu miejscach (implementacjach). Łamiesz jeden raz i działasz do oporu…

    Odpowiedz
   • lcf
    Odpowiedz
    • Marcin

     Z krzywymi eliptycznymi jest chyba tak, że patent na przytoczone przez Ciebie algorytmy posiada BlackBerry

     Odpowiedz
 5. splunkie

  E tam, żadna sensacja i w zasadzie można łatwo wywnioskować z tego, o czym mówią dostawcy – jednym z dowodów może być np. FAQ dla przeglądarek w mobilnych. Laura wyraźnie o tym mówi i ostrzega… :)

  Odpowiedz

Odpowiedz