[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Dania: 9000 osób nie dostało zaproszenia na szczepienie. Ich „PESEL” zaczynał się od zera…

20 marca 2021, 19:35 | W biegu | komentarze 4

Czyżby duńska służba zdrowia używała w procesie wysyłki zaproszeń na COVID-owe szczepienia Excela? Duński „PESEL” wygląda tak:

DDMMYY-SSSS

Jeśli teraz dzień urodzin (DD) zaczynał się od zera – zaproszenie nie było generowane:

Jak widać powód był prosty – pierwsze zero było usuwane i powstawał numer, który się nie walidował…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Jacek

  Z tym Excelem to bez przesady, jeśli w „PESELU” jest znak inny niż cyfra to Excel potraktuje go jako ciąg znaków i nie obetnie początkowego zera. Chyba że pesel przechowywany byłby w dwóch niezależnych komórkach. I potem. po zamianie liczb daty urodzenia i numeru identyfikacyjnego na łańcuchy znaków łączyłby je z pośredniczącym minusem, tylko po co ktoś miałby to tak komplikować. Zresztą, jeśli w dowolnym języku programowania datę urodzenia z łańcucha znaków skonwertuje się na liczbę to efekt będzie taki sam. Natomiast jeśli pesel wygląda tak: 0102991234, to po konwersji ciągu znaków na liczbę _w każdym języku programowania_ zero zniknie. Tak, że tego. Zadanie na informatykę w szkole średniej.

  Odpowiedz
 2. Śmiejcie się z Excela, ale wiecie ilu początkujących programistów — a tych coraz więcej znajduje zatrudnienie w poważnych projektach — widząc same cyfry uznaje, że coś jest liczbą i należy przechowywać/obrabiać to jako któryś typ liczbowy? A potem zdziwienie, że „się popsuło”. I dobrze, jeśli naprawienie, a nie np. stwierdzenie, że taniej olać część użytkowników.

  Odpowiedz
 3. Lukasz

  Zdarza się. Ja też się kiedyś złapałem, że mumer identyfikacyjny to nie jest integer.

  Odpowiedz
 4. Marcin

  unit testy? ktokolwiek widział? ktokolwiek wie?

  Odpowiedz

Odpowiedz