MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Czym może grozić awaria wanny w bloku? „Zalaniem serwerowni”

28 października 2019, 19:44 | W biegu | komentarzy 9

Nietypową sytuację z Mińska Mazowieckiego relacjonuje Polsat. W skrócie:

Szedłem z pokoju do kuchni i usłyszałem nietypowy szum. (…) Po kilku minutach zauważałem wypływ wody spod wanny. Zamknąłem zawory na pionie. Awaria zdarzyła się pod kafelkami, które odbudowują wannę, zawinił przewód – opowiada pan Daniel.

Zdarza się prawda? Zazwyczaj o odszkodowanie proszą właściciele zalanych poniżej mieszkań, ale tutaj sytuacja była nieco odmienna:

Wyciek wody spowodował zalanie pomieszczeń piętro niżej. Okazało się, że wynajmuje je firma telekomunikacyjna – UPC i że ma tam serwerownię. W październiku mężczyzna otrzymał wezwanie do zapłaty na ponad 400 tysięcy złotych!

Pewnie można się kłócić czy to „serwerownia” – my raczej nazwalibyśmy to pomieszczeniem ze switchami czy innymi urządzeniami telekomunikacyjnymi, o czym można przeczytać w Wezwaniu:

W każdym razie jeśli trzymacie swoje urządzenia sieciowe w bloku, może warto zaktualizować DRP czy wyniki analizy ryzyka IT?

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. ......

  Formalnie coś takiego nazywa się chyba punktem dystrybucyjnym. Ale serwerownia to chyba faktycznie najbliższe rzeczywistości w miarę sensowne określenie, nawet jeśli nie było tam serwerów.

  Odpowiedz
 2. vanitas

  1) Trochę to naciągane. Trzymali sprzęt w łazience (pomieszczeniach z pionami wodno-kanalizacyjnymi)?!?
  2) Skoro zalanie uszkodziło sprzęt – trzymali go na podłodze?
  3) Umieszczenie sprzętu w takim pomieszczeniu i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed zalaniem? A gdzie uwzględnienie ryzyka zalania w takim razie?

  Odpowiedz
 3. Tomasz21

  Witam; To świadczy o hipokryzji; Serwerownia to jest firma, dlaczego jest nie ubezpieczona? Pytanie? chyba nie otrzymam odpowiedzi. „Bo tak jest taniej”. Koszt = 400,000-zł. Koszta pokrycia strat? Gdyby to się wydarzyło gdzieś w innym kraju na zachodzie, albo wschodzie, wszystko jedno. Ale my jesteśmy tutaj po środku, pomiędzy młotem i kowadłem. Powiem tak, czarno to widzę. System zniszczy gościa, choć może on być nic nie winny. Takie paskudne czasy nastały dla tego kraju, i jego mieszkańców.

  Odpowiedz
  • Marjan

   Nawet jakby firma była ubezpieczona to dziadek nie mógłby spać spokojnie bo pewnie zgłosiłby się do Niego ubezpieczyciel tejże firmy z ” prośbą” o zwrot tych 400 tys które wyłożyli na pokrycie strat.

   Odpowiedz
  • T

   Skąd pomysł, że firma nie była ubezpieczona? Nie wynika to przecież z artykułu. Prędzej już uwierzyłbym, że pismo zaczynające się od „W imieniu UPC…” pochodzi właśnie od firmy ubezpieczeniowej.

   Odpowiedz
 4. Tomasz

  Na pewno warto zapłacić OC od zalania sąsiadów. Zawsze 4 paczki do przodu.

  Odpowiedz
 5. Michał

  Rozszczelnienie instalacji użytkownika czy właściciela mieszkania z przyczyn losowych – to sam właściciel nie odpowiada materialnie za szkody. Zgodnie z orzeczeniem NSA – nie jest sprawcą świadomym zdarzenia, więc nie może być ukarany.
  Poszkodowany winien mieć od tego stosowne ubezpieczenie, szczególnie w przypadku prowadzenia tak ryzykownej działalności gospodarczej w budynku, który notabene nie spełnia podstawowych warunków bezpieczeństwa.
  A ryzyko sytuacji losowych jest zdecydowanie większe, jak w pomieszczeniach dedykowanych, izolowanych.

  Sprawa przegrana od startu, a samo wezwanie wpisuje się w Art. 286 KK – czyli próbę wyłudzenia.

  https://www.wp.pl/?s=finanse.wp.pl%2Fsgwpsgfirst-6114136934291073a

  Odpowiedz
 6. Zdzichu

  Oj, muszę się spytać sąsiada z dołu czy nie ma u siebie serwerowni do kopania bitcoinów.

  Odpowiedz
 7. Jacek

  Ot i pewnie CBR zalany albo 10K. W zależności od stopnia nap Hania do środka kart 400 tys. To może 1 karta kosztować a kart jest duuuzo więcej. Aczkolwiek operatorzy ubezpieczają sprzęt w każdym budynku.

  Odpowiedz

Odpowiedz