Co każdy administrator powinien wiedzieć o bezpieczeństwie aplikacji webowych? -25% z kodem early-admin

„Appka Facebooka w tajemnicy uzyskuje dostęp do kamery.” Czy aby na pewno…?

12 listopada 2019, 19:51 | W biegu | komentarzy 9

Wiele serwisów podgrzewa kolejną aferę: „iOS Facebook app ‘secretly using camera’ while scrolling feed” czy „Facebook is secretly using your iPhone’s camera as you scroll your feed„. Błąd ujawnia się tylko na aplikacji mobilnej Facebooka, w wersji na iPhone (tylko na systemach iOS 13):

Można odnieść wrażenie, że Facebook po cichu kradnie nasz feed z kamery, tylko że jest w całej historii mały szkopuł. Aby całość zadziałała, użytkownik musi świadomie nadać uprawnienia do kamery/aparatu samej aplikacji (domyślnie tych uprawnień nie ma). Facebook ma oczywiście fatalną reputację jeśli chodzi o dość luźne traktowanie danych użytkowników, ale zdziwienie że Facebook używa naszego aparatu jeśli wprost daliśmy mu na to zezwolenie jest nieco…naciągane.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Marcin

  Idąc tym tokiem rozumowania, można uznać, że sąsiad, któremu daliśmy klucze, żeby podlewał kwiaty może nas okraść.

  Odpowiedz
  • My osobiście bardziej ufamy sąsiadowi niż facebookowi ;-)

   Odpowiedz
 2. Asmant

  Dla mnie podobne do sytuacji która zauważyłem jakiś czas temu na moim tel. z Andkiem. Wchodząc na niektóre strony niespodziewanie wysuwał mi się przedni aparat. Działo się to jednorazow przy pierwszym wejściu na daną stronę. Po analizie okazało się, że na tych stronach jest kod śledzący G**gle, który to za pomocą https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/MediaDevices/enumerateDevices wyciąga wszystkie informacje o kamerze, a sprzętowo jest to ograniczone do zasilenia najpierw modułu kamery. Jednym słowem zdjęcia nic nie robiło, ale Amerykanie uprzejmie trackowali moje urządzenie zbierając jak najwięcej danych pod fingerprinting (w tym ile i jakie aparaty ma mój telefon).

  Odpowiedz
 3. John Sharkrat

  Pona 70% ludzi nierozumie rozkładu jazdy autobusów

  Odpowiedz
 4. Zen

  Pewnie, jeśli dajemy dostęp aplikacji do wszystkiego to będzie tego wszystkiego używać. Ale jeśli dajesz Facebookowi dostęp do kamery to myślisz, że będzie jej używać cały czas, czy jak chcesz zrobić zdjęcie albo do rozmowy video?

  A co w wypadku jeśli dostęp daję tylko na czas powyższego, natomiast zanim go z powrotem usunę, aplikacja dalej nagrywa? To tez moja wina?

  Nie można zrzucać odpowiedzialności za wszystko na użytkowników. Co innego jakas Siri czy inne badziewia, gdzie oczywiste jest, że to słucha cały czas, a co innego aplikacja, która jest kombajnem do wszystkiego i konkretne urządzenia są otwarcie potrzebne w konkretnych sytuacjach, natomiast poza nimi nie powinny być przez aplikację używane.

  Odpowiedz
 5. adrb

  Jeżeli aplikacja włącza kamerę w zaskakujących dla użytkownika momentach, to czemu sie dziwić, że się ludzie dziwią? ;)

  Odpowiedz
 6. gosc

  Podobnych apek może być więcej. Podobno w nowej wersji Androida można ręcznie zmieniać uprawnienia aplikacjom. Może ktoś potwierdzić?

  Odpowiedz
 7. Piotr

  Nie jest prawdą, że tylko na ios 13. U mnie na 11.3.1 dzieje się to samo.

  Odpowiedz
  • taki stary OS trzymasz do Jailbreaka czy co? ;)

   Odpowiedz

Odpowiedz