Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Dania: 9000 osób nie dostało zaproszenia na szczepienie. Ich „PESEL” zaczynał się od zera…
Czyżby duńska służba zdrowia używała w procesie wysyłki zaproszeń na COVID-owe szczepienia Excela? Duński „PESEL” wygląda tak:
DDMMYY-SSSS
Jeśli teraz dzień urodzin (DD) zaczynał się od zera – zaproszenie nie było generowane:
Jak widać powód był prosty – pierwsze zero było usuwane i powstawał numer, który się nie walidował…
–ms
Z tym Excelem to bez przesady, jeśli w „PESELU” jest znak inny niż cyfra to Excel potraktuje go jako ciąg znaków i nie obetnie początkowego zera. Chyba że pesel przechowywany byłby w dwóch niezależnych komórkach. I potem. po zamianie liczb daty urodzenia i numeru identyfikacyjnego na łańcuchy znaków łączyłby je z pośredniczącym minusem, tylko po co ktoś miałby to tak komplikować. Zresztą, jeśli w dowolnym języku programowania datę urodzenia z łańcucha znaków skonwertuje się na liczbę to efekt będzie taki sam. Natomiast jeśli pesel wygląda tak: 0102991234, to po konwersji ciągu znaków na liczbę _w każdym języku programowania_ zero zniknie. Tak, że tego. Zadanie na informatykę w szkole średniej.
Śmiejcie się z Excela, ale wiecie ilu początkujących programistów — a tych coraz więcej znajduje zatrudnienie w poważnych projektach — widząc same cyfry uznaje, że coś jest liczbą i należy przechowywać/obrabiać to jako któryś typ liczbowy? A potem zdziwienie, że „się popsuło”. I dobrze, jeśli naprawienie, a nie np. stwierdzenie, że taniej olać część użytkowników.
Zdarza się. Ja też się kiedyś złapałem, że mumer identyfikacyjny to nie jest integer.
unit testy? ktokolwiek widział? ktokolwiek wie?