[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

66-letni mieszkaniec Kraśnika przelał „Europejskiej Federacji Doradców Finansowych” ~pół miliona złotych. Bitcoiny obiecywali, a pani miała taki ładny wschodni akcent…

25 listopada 2021, 16:34 | W biegu | komentarzy 11

Lubelska policja donosi:

66 – letni mieszkaniec Kraśnika został oszukany przez osobę podszywającą się pod rzekomego pracownika Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. Podczas rozmowy telefonicznej, oszuści skłonili go do zainstalowania aplikacji Any Desk na laptopie pod pretekstem inwestycji w Bitcoiny.

Dla uwiarygodnienia rzekomy doradca wysłał kopię dowodu i wizytówkę. Wtedy prawdopodobnie sprawca przejął kontrolę nad kontami bankowymi 66 latka, zwiększył limity na kontach a następnie przelał pieniądze w kwocie prawie pół miliona złotych na zagraniczne konto.

Akcja jak widzicie jest tak prosta, że aż trudno uwierzyć, że działa. Motywuje to również przestępców do coraz częstszych ataków tego typu. Jak całość się zaczyna? Np. od reklamy prowadzącej do serwisu oferującego fantastyczną inwestycję, tam ofiara podaje swoje podstawowe dane (np. telefon):

Po jakimś czasie dzwoni „konsultant” i próbuje „pomóc”. A że powiedzmy AnyDesk fantastycznie nadaje się do pomagania, ofiara go instaluje i przekazuje dostęp do swojego komputera przestępcom. Co się dzieje dalej? Na filmie poniżej Grzesiek Tworek specjalnie wkręcił przestępców i pokazuje wszystko na żywo:

Warto też poczytać komentarze pod wpisem, gdzie anonsowaliśmy ww. nagranie.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Klub Pana Rysia

  Jakos mi go nie zal.

  Odpowiedz
  • Nikt

   „Jakos mi go nie żal” – Powiedzial pewnie twoj mechanik samochodowy wymieniajac czesc na inną, gorsza o ktorej nigdy sie nie dowiesz bo nie masz o takich sprawach pojecia. Albo może budowlaniec budując twój dom oszukujac na Cie na materialach bo i tak nie wiesz o co chodzi. Nie kazdy zna sie na wszystkim… Oprocz oczywiscie kolegi powyzej. Potrzeba cyber edukacji i cyber higieny wciąż duza.

   Odpowiedz
   • J

    W punkt :)

    Odpowiedz
 2. ademik

  Najciekawsze jest to ze facebook w ogole tego scamu nie blokuje. Oszusci placa za rekalme i rekalma jest. A facebook umywa rece…. To jest zalosne.

  Odpowiedz
  • Oszuści płacą, ale nie wiedzieć czemu Facebook nie chce ich przyjąć do swoich szeregów. Za takie coś FB powinien zostać wyłączony, a dane szefów – zostać opublikowane (sami szefowie też są do wyrzucenia). Tak samo moderatorzy powinni zostać usunięci z roboty. Fejsowi należy się seria procesów. Zgłaszanie mają, ale skoro nie działa, to po co jest?

   Odpowiedz
 3. Flash

  Hahaha a oni nadal nabieraja sie na zabawne dzialania lolifoxow XDDD.

  Odpowiedz
 4. TSUE

  Przecież gdy coś ma w nazwie słowo „Europejska”, to nie może być złe!

  Odpowiedz
 5. John Sharkrat

  Mnie zastanawia skąd tacy ludzie mają takie pieniądze.

  Odpowiedz
 6. Michał

  Za każdym razem jak widzę ten wałek na KGHM na reklamie Youtube to zgłaszam i wciąż się to pojawia. Myślę, że ktoś powinien tutaj pokiwać palcem przynajmniej im.

  Odpowiedz
  • Według mnie ten, co widział to zgłoszenie (bo na bank siedział przy komputerze) powinien zostać wyrzucony z roboty za wspieranie oszustw, a jego dane osobowe powinny zostać opublikowane na całym świecie. No bo skoro dalej się pojawiają, to znaczy, że mają słabych moderatorów, którzy nie reagują na zgłaszanie. Po co im opcja „zgłoś”, skoro nie działa?

   Odpowiedz

Odpowiedz