RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

6 ebooków na temat cyberbezpieczeństwa, które warto znać [promocja od Helion!]

03 listopada 2022, 20:34 | Aktualności | komentarzy 9

Nie będzie nowością stwierdzenie, że w dzisiejszym świecie każdy korzysta z Internetu w bardzo szerokim zakresie – poszukując informacji i wykorzystując tego typu usługi w codziennych czynnościach. Tam, gdzie są dobrodziejstwa technologii, czekają jednak także zagrożenia, których zarówno użytkownicy, jak i twórcy przeróżnych usług online i systemów informatycznych, powinni umieć się wystrzec. Przybliżam dziś kilka tytułów z zakresu bezpieczeństwa, na które warto zwrócić uwagę.

Myśląc o bezpieczeństwie, warto zadać sobie kilka pytań – przede wszystkim, ile mogą być dla Ciebie warte Twoje dane? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za poprawne funkcjonowanie sporej bazy klientów, systemu księgowego, bazy handlowej – ile warte mogą być te wszystkie informacje i co stałoby się w momencie ich całkowitej utraty, na przykład podczas ataku hakerskiego?

Poufne dane są bezcenne, warto więc codziennie mieć na uwadze możliwe ryzyko ich utraty lub wycieku do sieci. Jak sprawić, żeby nasze dane były bezpieczne? Jest to proces, który wymaga ciągłej analizy potencjalnego zagrożenia – troska o dane zaczyna się od codziennej uważności każdego z nas jako użytkowników przeróżnych systemów czy aplikacji, i wnika coraz głębiej – aż do regularnego audytowania i zabezpieczania złożonych rozwiązań informatycznych, serwerów oraz poprawnego zarządzania polityką bezpieczeństwa informacji w firmach.

Aby poznać i lepiej zrozumieć problemy, z jakimi mogą mierzyć się specjaliści od zabezpieczeń IT (ale nie tylko – także każdy człowiek na co dzień), a także sposoby postępowania hakerów oraz metody obrony, polecam literaturę branżową. Poniżej lista 6 wybranych ebooków.

1. Internet. Jak działa naprawdę? Ilustrowany przewodnik po protokołach, prywatności, cenzurze i zarządzaniu

Zacznijmy od ebooka, który kwestie bezpieczeństwa każdemu zwykłemu użytkownikowi Internetu przybliży od podstaw. Jak działa Internet, kto nim zarządza, kto go cenzuruje i w jaki sposób przepływają w nim informacje? W prosty sposób dowiadujemy się o protokołach sieciowych, algorytmach i zarządzaniu infrastrukturą internetową. Autorzy przybliżają także kwestię anonimowości i prywatności w internecie. Tytuł dobry dla każdego, nawet jeśli ten ktoś nie lubi zagadnień technicznych i nie orientuje się dokładnie, czym są algorytmy i jak działają.

 2. Upoluj cyberprzestępcę. Przewodnik dla hakerów prowadzących śledztwa online

Przechodzimy do konkretów – praktyczne kompendium idealne dla inżynierów bezpieczeństwa. Korporacyjny system informatyczny musi być stale gotowy do obrony – oznacza to także konieczność posiadania strategii reagowania na incydenty. W tym ebooku znajdziesz opis najnowszych narzędzi, technik i zasobów internetowych. Poznasz sposoby badania źródeł niepożądanego ruchu sieciowego, wydobywania informacji z publicznie dostępnych zasobów i ścigania osób, które mogłyby wyrządzić szkodę organizacji. Dowiesz się, jak, począwszy od pojedynczego adresu IP, stopniowo zdobywać informacje potrzebne do wzmocnienia ochrony, zidentyfikowania i wytropienia hakerów. Dzięki użyciu łatwo dostępnych narzędzi można wytropić i zidentyfikować sprawców nawet wyjątkowo wyrafinowanych włamań do systemu.

3. Podstawy bezpieczeństwa informacji. Praktyczne wprowadzenie

Praktyczny przegląd dziedziny bezpieczeństwa informacji od podstaw – świetny wstęp do dziedziny cybersecurity.

Istnieje mnóstwo technologii służących organizacjom do zabezpieczania zasobów informacyjnych – ten ebook będzie dobry dla każdego, kto chciałby zdobyć ogólną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa lub zastanawia się, od czego zacząć wdrażanie odpowiedniego systemu we własnej firmie. Z pozoru błahy błąd przy konfiguracji systemu może umożliwić napastnikom szybkie złamanie zabezpieczeń i przedostanie się do ogromnej bazy danych. Zasady bezpieczeństwa zostały tu wyjaśnione bardzo przystępnie, a koncepcje opisane w książce mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa informacji i są powszechnie używane podczas wykonywania zadań związanych z bezpieczeństwem informacji w wielu firmach i organizacjach.

 4. Warsztat hakera. Testy penetracyjne i inne techniki wykrywania podatności

Jak łatwo włamać się do Twojego systemu? „Warsztat hakera” to jeden z popularniejszych tytułów dotyczących bezpieczeństwa systemów w ostatnim roku. Jedną z najpewniejszych metod zabezpieczenia okazuje się gruntowane poznanie umiejętności hakerskich. Kurs praktycznych technik hakowania – metody zbierania informacji z otwartych źródeł, systemu DNS, usług pocztowych, serwerów WWW, sieci VPN, serwerów plików lub baz danych i aplikacji sieciowych. Oprócz tego wiedza, jak korzystać z narzędzi i exploitów do hakowania systemów: Linux, Unix i Microsoft Windows, a także specjalnych środowisk przygotowanych do bezpiecznego hakowania.

5. Kontenery. Bezpieczne wdrożenia. Podstawowe koncepcje i technologie

 Kontenery coraz chętniej stosuje się przy tworzeniu nowoczesnych środowisk aplikacyjnych, dlatego warto wspomnieć o nich w kontekście cyberbezpieczeństwa. Do korzystania z nich skłania szeroka możliwość skalowania oraz odporność na awarie. Mimo to, pamiętajmy, że nie są one niezastąpione – aby zapewnić wdrożeniom kontenerowym najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, trzeba zrozumieć ich mechanizmy działania.

W ebooku opisano między innymi jak działają różne mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa, jakie są najlepsze praktyki przy różnych sposobach wdrażania zabezpieczeń, jak korzystać z kluczy i certyfikatów służących do identyfikacji i nawiązywania bezpiecznych połączeń sieciowych między kontenerami oraz jak unikać ataków.

6. Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla czasami zdezorientowanych rodziców

 Ostatnia z propozycji powraca do spojrzenia na bezpieczeństwo od strony zwykłego użytkownika Internetu – w tym wypadku rodziców. Jak już zostało wspomniane, po sieci porusza się codziennie każdy z nas, a młodzi ludzie (nawet dzieci) robią to dużo szybciej i dużo sprawniej, niż nam się wydaje.

Każdy rodzic czy opiekun musi być wyczulony na bezpieczeństwo dziecka w Internecie i powinien korzystać z narzędzi, które pozwolą szybko zareagować w razie ewentualnego zagrożenia. Jak ograniczyć dostęp do niebezpiecznych treści w internecie i zmniejszyć ryzyko przemocy?

Jak wyczulić dziecko na ryzykowne sytuacje i nauczyć je odpowiednio reagować?

To oczywiście kilka wybranych tytułów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Na rynku czeka wiele interesujących publikacji, z którymi warto się zapoznać – bez względu na to, czy jesteśmy jedynie użytkownikami przeróżnych aplikacji, czy też znamy systemy od podszewki i odpowiadamy za ich poprawne zabezpieczenie, by nie narazić firm na wielomilionowe straty. Do wyboru mamy wiele kursów video, ebooków i książek.

Takie publikacje można znaleźć w dobrych księgarniach internetowych – na przykład na Ebookpoint.pl.

Warto zajrzeć tam w dniach 3-5 listopada 2022 – trwa wówczas ogromna promocja z okazji 11. Urodzin księgarni – rabaty są naprawdę wysokie, bo nawet do -98%. Tysiące publikacji upolujecie w naprawdę dobrych cenach, i znajdą się wśród nich zarówno tytuły ściśle branżowe, jak i ogólne dotyczące IT (dla tych, którzy chcą odpocząć od kodowania, też dużo literatury się znajdzie) Warto skorzystać, bo tak jak wyżej wspomniałem – akcja trwa tylko 72 godziny.

 A Wy jakie polecilibyście książki, ebooki lub kursy na temat bezpieczeństwa IT? 

Wpis, jest wpisem sponsorowanym

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Hatezit

  Kilka z powyższych pozycji mam, jednak ja wolę zakupić 3 tomy książek od Sekuraka, na które czekam:)

  Odpowiedz
  • Котик

   Właśnie, kiedy można będzie zamawiać te książki?Bo jestem rencistą i często nie mam kasy, dlatego chcę zamówić je w preorderze

   Odpowiedz
 2. Marek

  Promocja o której piszecie jest na ebookpoint, więc może zmieńcie tytuł artykułu, bo może być mylący

  Odpowiedz
 3. Michał

  Jakieś opinie na temat poniższych pozycji z przeznaczeniem dla zwykłego użytkownika?

  Firewall nie powstrzyma prawdziwego smoka, czyli jak zadbać o cyberbezpieczeństwo. Przewodnik dla niefachowców.

  Blue team i cyberbezpieczeństwo. Zestaw narzędzi dla specjalistów od zabezpieczeń w sieci

  Odpowiedz
 4. Michał

  Czy ktoś może wypowiedzieć swoją opinię na temat poniższych pozycji z przeznaczeniem dla zwykłego użytkownika?

  Firewall nie powstrzyma prawdziwego smoka, czyli jak zadbać o cyberbezpieczeństwo. Przewodnik dla niefachowców

  Blue team i cyberbezpieczeństwo. Zestaw narzędzi dla specjalistów od zabezpieczeń w sieci

  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • ppp

   Firewall powstrzyma kazdego przed wejsciem, o ile jest prawidlowo skonfigurowany. Inna rzecz dotyczy uslug ktore zabezpiecza i endpointow.

   Odpowiedz
  • Tomek

   „Firewall nie powstrzyma prawdziwego smoka, czyli jak zadbać o cyberbezpieczeństwo. Przewodnik dla niefachowców” – mocno podstawowa, jak czytasz sekuraka to możesz pominąć

   „Blue team i cyberbezpieczeństwo. Zestaw narzędzi dla specjalistów od zabezpieczeń w sieci” – spodziewałem się o wiele więcej rozpoczynając książkę. Mamy podane narzędzia (podstawowe), instrukcje ich użytkowania. W mojej opinii książka może być o połowę krótsza jak wytniesz screenshoty dotyczące instalacji aplikacji…. IMHO, głowy nie urywa, takie 5/10.

   Odpowiedz
 5. mietus

  Dzięki za info, mam to w biblio|ebookpoint i mam tam 4/6 z opisanych pozycji. Brak pozycji 1 i 3. Ale może dodadzą niedługo. Szczerze mówiąc czytanie ebooków na helionie (dla subskrybentów abonamentu) to jakaś tortura.

  Odpowiedz
 6. Anna

  Jako osoba, która regularnie przegląda Ebookpoint i Heliona, mogę przyrzec, że wybraliście po prostu ostatnie (najświeższe) pozycje jakie wpadły. Taki „Warsztat Hakera” np. jest podobno słabą pozycją. Jeśli już macie robić wpisy sponsorowane, to faktycznie wybierzcie takie książki, które sami byście z chęcią kupili.

  Odpowiedz

Odpowiedz