[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Zhackowali firmę obsługującą kamery IoT. Dostęp do banków, więzień, szpitali, szkół, …

10 marca 2021, 00:00 | Aktualności | komentarzy 5
Tagi: , ,

Całość to pokłosie Operacji Panoptykon. Hackerzy uzyskali dostęp do samych kamer (dostęp root) – w szczególności do live feedów czy zdjęć. Bloomberg wspomina o 150 000 ~podatnych kamerach. Przykłady poniżej.

Więzienie:

Warsztat należący wg relacji do Tesli:

Czy powiedzmy nie do końca zgodne z BHP wyjście ewakuacyjne:

Na jednym ze zdjęć widać dostęp do adresu: https://command[.]verkada.com/ – i prawdopodobny dostęp na Super Admina. Najprawdopodobniej stąd udało się też dostać na OS samych kamer:

Hacker zwraca uwagę na możliwość przeniknięcia z kamer do innych systemów w sieci korporacyjnej. Zgadnijcie ile firm separuje kamery od innych sieci…? (swoją drogą m.in. o podejściu do separacji sieci będziemy mówić na najbliższym remote sekurak hacking party).

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Andrzej

  Nie wyobrażam sobie aby nie separować…

  W domu również, oddzielne vlany mają: monitoring, roboty sprzątające, tv, wifi, inwerter fv, itp.

  Odpowiedz
 2. Klub Pana Rysia

  Ja w poprzedniej firmie kamery mialem na osobnym VLANie bez dostepu do netu ale tez rejestrator byl na miejscu, a w chmurze.

  Odpowiedz
 3. wqekwqsf

  vlany powiadacie…

  Odpowiedz
 4. h0rac

  VLAN to nie wszystko ;] Trzeba jeszcze zadbać żeby zaterminowac je przez dot1q na firewallu i zadbać o odpowiednie dostępy. Jeśli ktoś ma switch L3 i zaterminuje VLANy na nim to wpada w pułapkę. VLAN to L2 a routing miedzy VLAN to już L3. Dlatego jeśli ktoś zrobi VLAN 10 na podsieci 192.168.1.0/27 a VLAN 20 na 192.168.1.32/27 to ruch miedzy nimi będzie dozwolony. Dlatego do pełnej separacji mamy 3 opcje w zależności od topologii sieci.

  1) Brak firewall, Pojedynczy switch L3 – Private VLANs
  2) Brak firewall i brak PVLAN, Switch L3 terminujący bramy domyślne dla VLAnów i pozostałe switche L2 – odpowiedni pruning VLANów na trunkach
  3) Firewall – Terminujemy bramy domyślne dla VLANów na firewallu – wymagany trunk między FW a switchem i odpowiednia polityka dostępowa.

  Odpowiedz
 5. zero one

  Ileż to można by „porządków” uczynić w takim więzieniu w którym nie można liczyć na zapis z kamer. ;-)

  Odpowiedz

Odpowiedz