MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Wykorzystywanie wojskowych satelitów do pracy i niedobrych rzeczy

18 lipca 2019, 21:34 | Aktualności | komentarze 2

Ciekawy podcast: „SATCOM PIRACY INTERVIEW” – rozmowa pewnym panem, który w latach 90-tych, z terytorium Brazylii używał satelitów do niekoniecznie legalnych rzeczy.

Czy dało (da się?) się w jakiś sposób przesyłać własne dane przez satelity? Pamiętajmy, że sprzęt tego typu spędza w kosmosie czasem wiele dziesiątek lat. Sami odpowiedzcie sobie jak wygląda bezpieczeństwo takiego tematu (ew. zobaczcie ~9:40+ w podcaście).

Część satelitów umożliwia działanie na zasadzie repeatera – jeśli otrzymają pewną transmisję radiową (na odpowiednich częstotliwościach), przesyłają ją dalej. Co daje taka możliwość? Komunikację w rejonach gdzie nic innego nie działa (w tym komunikację dalekiego zasięgu).

.

Chcecie zobaczyć słuchanie takich rzeczy „na żywo”?  Zerknijcie na to video (w komentarzach ktoś wskazuje na rozmowę brazylijskich kierowców ciężarówek, którzy sobie „strzelają” przez satelitę; inny ktoś wskazuje na charakterystyczną transmisję z  systemu Milstar (Military Strategic and Tactical Relay)).

transmisja mil

Jeśli ktoś chciałby przed posłuchaniem podcastu trochę poćwiczyć tematykę SDR polecam:

Pamiętajcie oczywiście, że aktywna transmisja (w tym do do satelit) może być nielegalna. Przed realizacją tego typu operacji skonsultuj się z prawnikiem.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. Piotr

    Droga redakcjo – da się do dziś. Całkiem niedawno wysłano w kosmos setnego satelitę amatorskiego – Es’Hail 2. Teraz już jest ich na orbicie więcej :-)

    Odpowiedz
    • Da się, da się (choć przyznam nie jesteśmy tu specami) – widać to w tym drugim filmiku gdzie koleżka na żywo takie rzeczy słucha :)

      Odpowiedz

Odpowiedz