Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Wykorzystywanie wojskowych satelitów do pracy i niedobrych rzeczy
Ciekawy podcast: „SATCOM PIRACY INTERVIEW” – rozmowa pewnym panem, który w latach 90-tych, z terytorium Brazylii używał satelitów do niekoniecznie legalnych rzeczy.
Czy dało (da się?) się w jakiś sposób przesyłać własne dane przez satelity? Pamiętajmy, że sprzęt tego typu spędza w kosmosie czasem wiele dziesiątek lat. Sami odpowiedzcie sobie jak wygląda bezpieczeństwo takiego tematu (ew. zobaczcie ~9:40+ w podcaście).
Część satelitów umożliwia działanie na zasadzie repeatera – jeśli otrzymają pewną transmisję radiową (na odpowiednich częstotliwościach), przesyłają ją dalej. Co daje taka możliwość? Komunikację w rejonach gdzie nic innego nie działa (w tym komunikację dalekiego zasięgu).
Chcecie zobaczyć słuchanie takich rzeczy „na żywo”? Zerknijcie na to video (w komentarzach ktoś wskazuje na rozmowę brazylijskich kierowców ciężarówek, którzy sobie „strzelają” przez satelitę; inny ktoś wskazuje na charakterystyczną transmisję z systemu Milstar (Military Strategic and Tactical Relay)).
Jeśli ktoś chciałby przed posłuchaniem podcastu trochę poćwiczyć tematykę SDR polecam:
- Prosty sprzęt
- Teoretyczne wprowadzenie do SDR napisane prostym językiem
- Kilka filmów i zadań
- Przydatne zasoby w kontekście słuchania satelitów i innego sprzętu latającego („The number one Internet resource for satellite and spacecraft downlink frequencies and information. „)
–ms
Droga redakcjo – da się do dziś. Całkiem niedawno wysłano w kosmos setnego satelitę amatorskiego – Es’Hail 2. Teraz już jest ich na orbicie więcej :-)
Da się, da się (choć przyznam nie jesteśmy tu specami) – widać to w tym drugim filmiku gdzie koleżka na żywo takie rzeczy słucha :)