RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Tarcza antykryzysowa 2.0: Ministerstwo Cyfryzacji ma otrzymywać od telkomów dane lokalizacyjne również zdrowych osób

05 kwietnia 2020, 20:26 | Aktualności | komentarzy 19

Wszystko w imię walki z epidemią, na chwilę, dla naszego dobra (jak i VAT-em 23% który miał być „na chwilę”). Tym razem Gazeta Prawna donosi o intrygującym zapisie w projekcie nowelizacji tarczy antykryzysowej. Zacytujmy obszerny fragment:

Projekt nowelizacji ustawy, do którego dotarł DGP, przewiduje, że w czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane (obejmujące okres ostatnich 14 dni) o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Na tym jednak nie koniec. Minister ma także otrzymywać dane – co prawda zanonimizowane – o lokalizacji „urządzeń końcowych” wszystkich użytkowników, także tych zdrowych.

W przypadku premiera przewidziane jest działanie piorunujące:

Szef rządu, na wniosek ministra cyfryzacji, będzie mógł wydać operatorowi telekomunikacyjnemu polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego”. Polecenia premiera będą wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegać natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie będą wymagały uzasadnienia. (…) „szczegółowy zakres danych, sposób i tryb ich przekazywania mogą zostać określone w umowie pomiędzy ministrem właściwym do spraw informatyzacji a operatorem”, a zgoda użytkownika końcowego na przetwarzanie i udostępnianie danych lokalizacyjnych nie będzie wymagana.

Nieco mgliście opisane są te „inne dane” o lokalizacji urządzeń końcowych. Może chodzi o imię/nazwisko/PESEL, a może o model telefonu? W każdym razie jak widać zakres może być dość dynamicznie ustalany.

Jeśli cenisz swoją prywatność (w tym korespondencji) – zapraszamy na nasz bezpłatny webinar o pełnym, bezpiecznym szyfrowaniu poczty.

Ciekawe co jeszcze ciekawego nas czeka w projekcie nowelizacji – niedawno donosiliśmy o innym możliwym „kwiatku” w nowej tarczy antykryzysowej – czyli postulowaną w projekcie możliwością otwierania przez Pocztę Polską kopert z pewnego rodzaju korespondencją, jej skanowanie, a następnie wysyłanie do odbiorcy (doprecyzowano później – za jego zgodą).

Wracając do głównego wątku – czy wystarczy czasu na konsultacje społeczne? Czy zbierane dane analityczne nie będą nadużywane? Czy pomoże to walczyć z epidemią? Warto na pewno patrzyć na ręce stanowiącym prawo. Czasem raptem chwila nieuwagi i niektórzy mogą się zdziwić.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. W

  I cyk, wiadomo kto był na wyborach.
  I cyk, mandat za przemieszanie się, od 5 do 30k.

  Odpowiedz
  • Ostatni Sprawiedliwy

   Od 7-8lat to czuję,ale pandemia przyspieszyła -jak w przyrodzie,zamiast 100lat ok,.10 zostało,zobaczycie co będzie za dekadę!

   Pan-ziemi,tej ziemi przyjdzie i zabierze ( mam nadzieję ) tych „dobrych”,reszta poczuje prawdziwy żar-tropików ;)

   Nienawidzę zła-inwigilacji,chciwości,żądzy pieniądza i KŁAMSTW!!

   Ps.Tym-złodziejom dedykuję Leżak na pełnym-słońcu-końca świata -OGNIA!

   Odpowiedz
 2. TAO

  Powodzenia życze ja nawet telefonu nie mam XD. Jak potrzebuje się z kimś skontaktować to bramka sms albo uruchamiam własny nadajnik.

  Odpowiedz
  • kul story

   Tak. Ja też dzwonię z CB-radia na GSM.

   Odpowiedz
 3. brat

  jeszcze tylko obowiązkowe szczepienia od nast. roku i NWO wdrożone :v

  Odpowiedz
  • hanys

   do tego jeszcze globalna likwidacja fizycznej gotówki i jesteśmy udupieni, nawet nie będzie gdzie uciec. Orwell ze swoją powieścią 1984 to mały pikuś do tego co nas czeka jak to się ziści

   Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Cieszy mnie FAKT, że covid wyeliminuje takich jak i te wasze durne teorie raz na zawsze.

   Odpowiedz
   • sfd3qe

    +1

    Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Każdy wierzący w NWO pokazuje tylko, że jest nikim innym, tylko zje.anym neurotykiem bez pojęcia, jak funkcjonuje gospodarka rynkowa, projektującym swoje neurozy na świat rzeczywisty i snujący idiotyczne utopie. Słowem – sfrustrowany przegraniec z umysłem 13-latka, stosujący postmodernistyczny bełkot by zatuszować swój kompletny brak wiedzy i przegranie życiowe.

   Odpowiedz
   • Jan

    Roland Robertson i jego Globalna Gesellschaft II – wizja unifikacji państw i powstanie rządu światowego to tez wymysł 13 latka ?

    Odpowiedz
    • Mateusz

     Co do rządu światowego już padła oficjalnie propozycja jego utworzenia. Pan Brown, były premier Wielkiej Brytanii zaapelował do przedstawicieli rządów grupy g20 o utworzenie takiego rządu, który miałby kontrolować państwa na świecie.

     Odpowiedz
  • Nie dam się wyszczepić

   Rok temu czytelnik w komentarzu powyżej napisał:
   „jeszcze tylko obowiązkowe szczepienia od nast. roku i NWO wdrożone :v”.

   Teoria spiskowa oraz gadanie szurów i płaskoziemców?

   Wałbrzych już to przegłosował. Doradcy rządowi już puszczają balony próbne w mediach.

   Szybko idzie.

   Odpowiedz
 4. Fred

  Ludzie ale jesteśmy głupcy !!!!!sami sobie zafundujemy to gówno od takich polityków z daleka,musimy pamiętać że to nie oni nas utrzymują ale my ich ,oni muszą to w końcu zrozumieć. Demokracja – proszę przeczytać definicję.

  Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Demokracja zakłada, błędnie, że jest więcej ludzi mądrych od głupich.

   Demokracja, którą wymyślili gracy miała, sens. Obecna nie ma nic wspólnego z demokracją wymyśloną przez greków. Tylko obywatel mieli prawo głosowania i zostania „senatorem” czy „posłem”. Dodatkowo opierała się na losowości wyborów, więc nie można było zostać zawodowym posłem.
   W Grecji głos dzisiejszego profesora nie był równy głosowi 100 czy 1000 sprzątaczek. Nie było możliwości, żeby sprzątaczka czy stajenny mogli przegłosować ich pracodawcę.
   A i najważniejsze, żeby być w Grecji obywatelem, trzeba było mieć majątek.

   PS.
   To tak w wielkim skrócie, żeby mi nie przyszedł jakiś mundraliński i się nie mundralił.

   Odpowiedz
 5. Jacek

  No tak, wychodzi na to, że cały ten koronawirus jest po to aby było łatwiej inwigilować, a później sterować ogłupiałym społeczeństwem… Nie dajmy się zwariować… Po kiego h…ja rządowi są potrzebne dane lokalizacyjne zdrowych osób??? Ano żeby karać, nakładać mandaty i grzywny, co dziś wprost powiedział premier Morawiecki: Należy zwiększyć pulę dochodów budżetu państwa i UE, aby były wystarczające środki do „walki z koronawirusem”

  Odpowiedz
 6. Murphy

  Kiedyś pewien amerykański uczony Banjamin Franklin powiedział, że gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego. To się dzieje teraz na naszych oczach. Pod płaszczykiem walki z epidemią zabiorą nam nasze podstawowe wolności, nie będziemy mogli się nigdzie przemieszczać bez wiedzy rządzących. Totalitaryzm się nam szykuje drodzy państwo…

  Odpowiedz
  • hanys

   totalitaryzm już jest w krajach zachodu od co najmniej 9/11, wystarczy iść na lotnisko i zobaczyć co się tam wyrabia gdzie robią z ludzi potencjalnych zamachowców oraz morderców i zaglądając wszystkim w majty czy przypadkiem nie ukryli w nich ładunków wybuchowych a posiadacz nożyka do cięcia tapet w samolocie naraża się na awaryjne lądowanie, obsrane gacie załogi samolotu i w konsekwencji spotkanie z oddziałem AT
   Dotychczas ten totalitaryzm przez te dwie dekady był skrzętnie ukrywany pod płaszczykiem pseudo demokracji i wolności, teraz dopiero się w całości obnaża i pokazuje ząbki ale spokojnie za kolejną dekadę czy dwie wszyscy zrozumieją, że to wszystko dla ich „dobra” i się oswoją, będą to traktowali jako standard a wręcz coś niezbędnego

   Odpowiedz
 7. Jasiek

  Operator nie wie kto ma wirusa, więc nie będzie w stanie zweryfikować czy jest faktycznie proszony o lokalizację osoby zakażonej.

  To oznacza że będzie udostępniał lokalizację każdego o kogo zostanie poproszony.

  Odpowiedz
 8. Jacek

  Cóż powiedzieć z okazji Świąt idę zrobić porządki i szukam nokii 8110.

  Odpowiedz

Odpowiedz