Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
SDSi – tajemnicza funkcja procesorów Intela ma mieć wsparcie w Linuksie 5.18. Możesz (za opłatą?) aktywować dodatkowe możliwości procesora.
Ciekawostka, która chyba wielu rozsierdzi. Producenci samochodów zdaje się idą w nowy model biznesowy – kupujesz samochód z dostępnym hardware, obsługującym różne przydatne funkcje, a jeśli chcesz je włączyć – płacisz (lub o zgrozo: płacisz abonament).
W przypadku CPU możemy mieć coś podobnego. Tom’s hardware donosi, że Linux od wersji 5.18 będzie miał wsparcie dla SDSi. Czymże jest to cudo?
Technologia jest przeznaczona dla nadchodzących procesorów Intel Xeon i została zaprojektowana w celu aktywowania dodatkowych funkcji już w działającym procesorze.
Intel Software Defined Silicon (SDSi) mechanism in Linux. The technology is meant for upcoming Intel Xeon processors and is designed to activate additional silicon features after a processor has been deployed.
Całość to oczywiście ogromna oszczędność dla producenta:
Intel certainly earns premium by offering workload optimized SKUs, but disabling certain features from certain models, then marking them appropriately and shipping them separately from other SKUs (shipped to the same client) is expensive — it can be tens of millions of dollars per year (or even more) of added logistical costs, not to mention the confusion added to the expansive product stack.
Intel na razie nie precyzuje w jakim modelu finansowym mają funkcjonować procesory, ale przeczuwamy najgorsze…
~Michał Sajdak
Też mi nowość. To nie mainframe’y IBM-a przypadkiem miały odblokowywane „przez telefon” procesory?
Nie wiem jak wyglądał mainframe, ale maszynki klasy power mają w taki sposób odblokowywany RAM ;-) Trzeba zadzwonić do IBMa, a potem wpisać kod w HMC i masz więcej ramu ;-)
To może poprawki bezpieczeństwa na abonament ?
API na abonament i konta tylko w chmurze bo czemu nie ?
To zlikwiduje konkurencyjność zachodu xD dlatego musi być za darmo żeby Marcin mógł się uczyć cepa
Czy nie było już kiedyś czegoś podobnego w przypadku AMD Duronów, które tak naprawdę były zablokowanymi Athlonami? ;) nie wiem czy NVIDIA też nie miała podobnego epizodu. Oczywiście w obu tych przypadkach, ani AMD ani NVIDIA nie mogły na zarobić na chęci odblokowania funkcji, tak jak chce teraz Intel. Produkcja jednego scalaka i ograniczanie go jest o wiele bardziej efektywne i bardziej się opłaca pod kątem kosztów produkcji, także chyba jest to nieuniknione.
Pojawią się paczki które aktywują te cuda bez płacenia (albo za dużo mniejszą opłatą). Tak jest w samochodach (jak się ma kontakty, to można kupić podstawową Teslę a później mieć „full-wypas”) tak się dzieje w traktorach, tak też będzie tutaj.
Jesli AMD nie pojdzie to sama droga to Intel szybko zmieni zdanie i zostanie dobrym wujkiem, ktory zacznie rozdawac SDSI za darmo.
W gruncie rzeczy to nic nowego. Przecież w procesorach IBM Power takie mechanizmy funkcjonują od grubo ponad 15 lat.
Jedyna nowość polega na tym, że koszt dodatkowych tranzystorów spadł już tak bardzo, że taka funkcjonalność wchodzi na rynek masowy.
To się powinno nazywać „software hampered silicon” jak już