Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Poseł przelał 150000 zł oszustom. „Szajka przestępców zhakowała pana telefon.”
Temat relacjonuje Gazeta Wyborcza. Bohaterem historii jest jeden z polskich posłów; zaczęło się od telefonu od przestępców:
„Szajka przestępców zhakowała pana telefon. To samo dotyczy jeszcze czterech parlamentarzystów. Atak właśnie trwa.”
Poseł stwierdził, że jednak spróbuje uwiarygodnić całą rzekomą akcję policji. Poprosił więc „policjanta” po drugiej stronie o weryfikację. „Policjant” był na to przygotowany i użył starego, sprawdzonego sposobu na takie sytuacje, tj.:
„proszę się teraz nie rozłączać, nacisnąć gwiazdkę i wybrać 112.”
Widzisz co tutaj nie gra? No właśnie, poseł wcale się nie rozłączył, tylko w trakcie tego samego połączenia wybrał numer 112. A do słuchawki po drugiej stronie po prostu podeszli koledzy „policjanta” i powiedzieli „tak jest, rozmawia pan z policją, numer legitymacji się zgadza”.
Co się dalej działo? Znowu „sprawdzony numer” w postaci rzekomego ataku hackerskiego na konto. I tu przestępcy przychodzą z „pomocą”. Ale trzeba „działać szybko”:
„Proszę się natychmiast zalogować, bo dostęp do kont został już przejęty. Przeleje pan pieniądze na konto techniczne. My je tam zabezpieczymy.”
Jak donosi Gazeta Wyborcza, w wyniku całej akcji poseł stracił w sumie 150000zł.
Na koniec:
- Pamiętaj że kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (bank, policja, urząd, prezes) – to nie masz pewności z kim rozmawiasz (przestępcy wykorzystują często również tzw. spoofing numeru dzwoniącego – czyli mogą podszyć się pod praktycznie dowolny numer)
- Przestępcy często wywierają na Ciebie presję czasu. Masz nietypowe zdarzenie, poświęć dosłownie minutę na zastanowienie się!
- Skutecznie rozłącz się, wybierz sam numer w konkretne miejsce (np. Policja, bank) i potwierdź czy dana sytuacja rzeczywiście ma miejsce
- Możesz też zgłosić sprawę pod adresem incydent.cert.pl
~ms
Można np na policję czy do innej instytucji „w imieniu której” dzwonią – zadzwonić z innego telefonu
Presja czasu. Sprawa wagi państwowej bo sam komendant główny dzwoni.
@Szymon
Tak, dlatego dobrze jest wytworzyć sobie procedurę i ją trenować by weszła w odruch.
A wiadomo jaka to osoba poselska?
no to inteligientnych wybieramy przedstawicieli narodu . . .Sekurak – czy oni nie powinni mieć obowiązkowych szkoleń np od Was ?
Zastanawiam się kogo my wybieramy do parlamentu? Takie osoby powinny być przykładem ogarnięcia. Politycznie przemądrzali a życiowo tłuki.
Jeszcze policjant powiedział że im więcej przelewów tym większe szanse namierzenia przestępców, w co poseł uwierzył.
Chłopacy, nie dawajcie jako źródło linku do wyborczej bo tam prawie wszystko jest za paywall’em*, aby sobie przeczytać trzeba płacić abonament.
Inne lepsze serwisy ogólnodostępne podały więcej szczegółów. Np, że żona posła przelała na konto techniczne 50 tys swoich pieniędzy oraz że oszuści dostali też skany dowodów posła oraz żony.
Dziś media donoszą że jakiś senator stracił 430 tys w ten sam sposób.
*- no chyba że zrobicie webinar jak obejść paywalla :D
W poście skrót.
A z tzw. uczciwości dziennikarskiej – link do źródła. W tym przypadku źródło na które powołują się inne media to właśnie GW (ale czasem nie linkują do źródła – ale to ich problem ;)
mhm: https://sekurak.pl/kolejny-parlamentarzysta-oszukany-na-duze-pieniadze-trywialna-metoda-na-policjanta/