OWASP ASVS 4.0 – czyli jak w uporządkowany sposób sprawdzić bezpieczeństwo aplikacji?

06 marca 2019, 16:10 | Aktualności | 1 komentarz
: zin o bezpieczeństwie - pobierz w pdf/epub/mobi.

Najnowszy dokument dostępny jest tutaj. W największym skrócie jest to duża checklista podzielona na obszary (architektura, walidacja wejścia, uwierzytelnienie, obsługa błędów, …). W każdej z nich znajdziecie masę zaleceń służących zwiększeniu bezpieczeństwa aplikacji webowej.

Co zmieniło się w porównaniu do poprzednich wersji? Jak sami autorzy dość górnolotnie piszą:

New in 4.0 is a comprehensive mapping to the Common Weakness Enumeration (CWE), one of the most commonly desired feature requests we’ve had over the last decade.

Czyli mamy wskazane zalecenia powiązane z konkretnym numerem w bazie CWE (zawierającej opis znanych podatności aplikacyjnych), np.: sql injectionsession fixation, czy SSRF (jest ich setki). Przykład poniżej:

ASVS4

 

Dalej, mamy flagę ‚penetration testable’ – czyli informację, że dany obszar można zweryfikować za pomocą testów penetracyjnych (do tej pory część firm pisało: ‚zrobiliśmy pentesty, wasza aplikacja jest zgodna z ASVS’. Tyle, że była to nieprawda, bo niektórych punktów zwykłymi testami bezpieczeństwa nie dało się pokryć (np. rzeczy związane z architekturą czy monitorowaniem bezpieczeństwa).

Całym dokumentem będzie się też łatwiej posługiwać – sekcje zostały podzielone na podrozdziały. Czyli np. do tej pory pisany niemal litym tekstem rozdział  „V3: Session Management Verification Requirements” ma np. taką podsekcję: „V3.5 Token-based Session Management”. Nie używasz tokenów (np. JWT) do zapewnienia uwierzytelnienia i/lub autoryzacji. Nie ma problemu – wyrzucasz ze sprawdzania cały ten punkt.

ASVS4 stara się też iść w stronie maksymalnego uproszczenia zgodności – w części dotyczącej uwierzytelniania i obsługi sesji jest zgodny z nowoczesnym podejściem NIST-u: Digital Identity Guidelines (czyli bazuje na już wykonanej pracy, w stosownych punktach checklisty są wskazane konkretne podrozdziały w NIST-owej dokumentacji).

Całość ucieszy też tych, którzy muszą być zgodni ze standardem PCI:

ASVS 4.0 Level 1 is a comprehensive superset of PCI DSS 3.2.1 Sections 6.5, for application design, coding, testing, secure code reviews, and penetration tests.

Choć może być to jednocześnie problem – pojawiły się wymagania dotyczące podatności klasy buffer overflow, które w nowoczesnych aplikacjach od dawna praktycznie nie występują (kto ostatnio widział webowy sklep internetowy napisany w czystym C? ;) W poprzedniej wersji dokumentu mieliśmy mowę tylko o sprawdzeniu ‚runtime environment’ pod względem tego typu problemów.

Z drugiej strony ASVS został odchudzony z kilku mniej istotnych problemów (i w tą stronę ma iść dalszy rozwój dokumentu):

Lastly, we have de-duped and retired less impactful controls.

Miłego czytania i stosowania.

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. Audytor

    Hm, fajny dokument, ale w wielu instytucjach to będzie takie fonetycznie rzecz ujmując lastly de-…ed

    Odpowiedz

Odpowiedz