nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Ostateczny koniec Windowsa XP już za rok?

08 kwietnia 2013, 18:01 | Aktualności | komentarzy 8

Dokładnie za rok, to znaczy 8. kwietnia 2014 roku, nadejdzie ostateczne zakończenie wsparcia dla systemów operacyjnych z rodziny Windows XP. Jeśli nadal używacie nieśmiertelnego XP, już teraz warto zaplanować odpowiednie działania.

System Windows XP jest z nami od 2001 roku i od tego czasu zdobył miliony wiernych użytkowników. Na tyle wiernych, że do dziś utrzymuje ponad 30 procentowy udział na rynku systemów operacyjnych! Z kolei z naszych obserwacji wynika, że około 14% użytkowników Sekuraka nadal używa tej nieśmiertelnej wersji Okienek.

Popularność Windowsa XP spada tylko nieznacznie

Popularność Windowsa XP spada tylko nieznacznie
za: hitslink.com

8. kwietnia 2014 ostatecznie zakończy się wszelkie wsparcie Windowsa XP przez Microsoft. Luki bezpieczeństwa odnalezione po tym terminie pozostaną więc bez odpowiedzi producenta. Warto więc już dziś zastanowić się nad migracją na nowocześniejsze i bardziej bezpieczne systemy operacyjne (niekoniecznie te pochodzące z Redmond!).

Czy Microsoft ponownie przedłuży okres wsparcia dla systemu Windows XP, tak jak to już niejednokrotnie miało miejsce? Biorąc pod uwagę to, że dostępne są już 3 kolejne generacje Okienek (Vista, 7 i 8), jest to raczej mało prawdopodobne i nie należy na to liczyć!

– Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. ahh xp ;)

  Odpowiedz
 2. almost

  O wycofaniu wsparcia przez MS będzie decydował udział systemu w rynku a nie kolejne wersje ich produktów. Jeżeli przez następny rok znacznie nie spadnie ilość użytkowników XP na świecie, to jest pewne prawdopodobieństwo, że wsparcie, oczywiście czasowe, zostanie podtrzymane.

  Odpowiedz
 3. Zdzich

  @almost
  … w imię czego? Co na takim ruchu miałby zarobić Microsoft?

  Odpowiedz
 4. dariusz

  @Zdzich pytanie co może Microsoft stracić, gdy nagle się okaże, że te 30 procent maszyn jest podatnych na atak.

  Odpowiedz
 5. Patras

  Ladnie … przez 12 lat latali system i jeszcze go nie zalatali :D :D :D

  A co do odejscia od XPka to raczej tylko korporacje uwazajace na bezpieczenstwo IT z niego zrezygnuja.
  Domowi uzytkownicy w wiekszosci beda mieli to gleboko w powazaniu o ile nie ulegna masowej „medialnej” histerii ;-)

  Odpowiedz
 6. Tom

  Witam, ja kupiłem całkowicie teraz nowy Laptop bez systemu operacyjnego i osobno legalną kopie systemu Windows XP Home Edition (sp3) jestem miłośnikiem tego systemu ponieważ tylko on może zagwarantować lekką i stabilną pracę (bez awaryjną) co do wsparcia ze strony Microsoft technicznego na ten system wcale mnie to nie wzrusza -nadal będę korzystał z tego systemu jak dotychczas, „prosty, niezawodny, intuicyjny i przyjazny interfejs. Win8 będzie kolejną porażką z tymi łazienkowymi kafelkami jak Vista czyli może 6% użytkowników – a najgorsze jest to że nie którzy idioci naprawdę się nabierają na tą papkę marketingową Microsoft i kupują – a później żałują. Pozdrawiam XP-ekowiczów ;-)

  Odpowiedz
  • @Tom,
   Niestety, całkowity brak wsparcia będzie oznaczał brak jakichkolwiek poprawek bezpieczeństwa, czyli wszelkie nowo odnalezione luki pozostaną otwarte…

   Odpowiedz
 7. TAK

  Zignorujcie Windowsa.
  Dla świadomego użytkownika lepszym rozwiązaniem jest system Linux.

  Odpowiedz

Odpowiedz