Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Odpalili stronę generującą fałszywe dokumenty za pomocą AI. Prawa jazdy, paszporty, … Takim fejkiem udało się ominąć system weryfikujący tożsamość na podstawie zuploadownego dokumentu.

06 lutego 2024, 19:21 | W biegu | komentarzy 10

Przykłady wykorzystania narzędzia oraz udane próby ominięcia systemu weryfikacji tożsamości możecie prześledzić w tym wątku-śledztwie na Twitterze.

Od strony użytkownika całość jest (*) bajecznie prosta – podajemy konkretne dane, które mają znaleźć się na dokumencie (np. Imię/Nazwisko/zdjęcie/nr dokumentu) – i ognia – wygenerowanie zdjęć stosownych fejków zajmuje dosłownie moment. Można też skorzystać z opcji – użyj losowych danych. Oto przykłady wygenerowane przez cytowanego wyżej dziennikarza:

Joseph Cox relacjonuje, że dla przykładu użył wygenerowanego paszportu do potwierdzenia swojej tożsamości w giełdzie kryptowalut OKX:

Asks for passport – I took photo of my fake British passport I made earlier (didn’t need in hand) OKX’s system said it was reviewing my identity. Then it approved it.

(*) Aplikacja nie jest obecnie dostępna (ciężko wskazać z jakiego powodu). Pamiętajcie również, że w Polsce samo posiadanie fejkowych dokumentów jest przestępstwem (nie pomoże tłumaczenie: „to tylko kolekcjonerskie”).

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Ciekawski

    Nie ma nazwy aplikacji aby potestować? :)

    Odpowiedz
  2. Wójt

    Bzdury, za posiadanie fałszywego dokumentu nic Ci nie mogą zrobić, dopóki go nie użyjesz jako autentycznego, używanie i podawanie dokumentu jako autentycznego w celach weryfikacji tożsamości jest przestępstwem! Polecam doczytać kodeks karny panie redaktorze, bo za pieniądze z monopoly też nas nie mogą zamknąć do paki puki go nie użyjesz jako autentycznego, kto używa podrobionego przerobionego dokumentu w celach osiągnięcia korzyści bądź wprowadzania w błąd. Do szkoły Panie Łedaktoł!

    Odpowiedz
    • Andrzej

      Art. 270. [Fałszerstwo materialne]
      § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
      podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

      Jak widać samo podrabianie i przerabianie (w celu), nawet bez gorącego uczynku podlega karze. Jeżeli będziesz miał w domu domu drukarnię banknotów podobnych do złotówek to też. Przykład z monopoly jest nietrafiony, bo te banknoty są zupełnie inne. Tak samo nie wolno przez granice przewozić nie swoich paszportów, a przyłapanie z podrobionymi, nawet jak się nimi nie posługujesz będzie bardzo, bardzo bolesne.

      Odpowiedz
      • Jaś

        „W celu użycia” , a zatem za „w celu kolekcjonerskim” nic ci nie grozi. 😉

        Odpowiedz
      • aaaaaaaaaaa

        „w celu użycia za autentyczny” – ja mam w celu kolekcjonowania i co? Przecież tam jest wyraźnie napisane. Poza tym, od kiedy wprowadzili zakaz? – „Ja mam dowód sprzed zakazu, panie władzo.”

        Odpowiedz
      • andy

        „Jeżeli będziesz miał w domu domu drukarnię banknotów podobnych do złotówek to też” w kontekscie „§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument” nie jest prawdą. Innymi slowy jesli zrobie dokument na wzor autentycznego ale w jego rogu umieszcze napis „falsyfikat” to nie podciagniesz tego pod falszowanie dokumentow bo nie spelnia to znamion „użycia za autentyczny”. Wiec „podobnych do złotówek” rowniez.

        Odpowiedz
      • DV

        „w celu użycia za autentyczny” – najpierw prokuratura musi udowodnić że miałeś taki cel, co nie jest łatwe jeśli nie jesteś dzbanem.

        „dokument” – czy zdjęcie dokumentu jest dokumentem? Jeśli uznać że tak. To jeśli zrobiłem zdjęcie dokumentu, a potem przerobiłem tj. wykadrowałem i zmieniłem balans bieli to pójdę siedzieć?

        Fałszowanie pieniędzy to art.310 KK, jest znacznie surowszy, już same przygotowania są karalne.

        Odpowiedz
    • Ludwi

      Dopóki .. dopóty, do szkoły Wójt 😉

      Odpowiedz
    • Przem

      Nie każdy musi być prawnikiem, ale Ty nie możesz nikogo obrażać.
      Najlepsze jest to, że redaktor zapewne ma rację.

      Ty masz rację pisząc, że używanie i podawanie dokumentu jako autentycznego w celach weryfikacji tożsamości jest przestępstwem, wynika to wprost z:
      Art. 270 KK „§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”,

      ale dalej czytamy w
      „§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

      Odpowiedz
  3. Mecenas Kaszewiak

    Sformułowanie ” w celu użycia za autentyczny” nijak ma się do posiadania takiego fałszywego dokumentu dla własnej przyjemności. Dopóki fałszywy dokument nie zostanie użyty jako prawdziwy, nic nie grozi jego posiadaczowi mądrale.

    Odpowiedz

Odpowiedz