-15% na nową książkę sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. Przy zamówieniu podaj kod: 10000

Microsoft będzie płacił za informacje o lukach!

19 czerwca 2013, 23:39 | Aktualności | 1 komentarz

Stało się! Nieugięty do tej pory w kwestii wynagradzania odkrywców nowych luk Microsoft zmienił zdanie. Gigant z Redmond zaoferował właśnie program zachęcający do komercyjnego poszukiwania nowych podatności w swym oprogramowaniu. Zarobić będzie można nawet 150 tys. USD!

Dokładniej rzecz ujmując, Microsoft będzie wynagradzał informacje o nowych metodach obchodzenia technologii zabezpieczeń (Mitigation Bypass Bounty) takich jak DEP i ASLR, wbudowanych w najnowszy system Windows 8.1 Preview. W przypadku jednoczesnego opracowania odpowiedniej techniki obronnej (BlueHat Bonus for Defense) przysługiwać ma dodatkowa premia w wysokości 50 tys. USD. Osobny program przygotowano dla Internet Explorera 11 Preview – tutaj wynagrodzenie za zgłoszenie krytycznej luki wynosi 11 tys. USD.

Logo łowców błędów domagających się wynagrodzeń za swą pracę

Logo łowców błędów domagających się wynagrodzeń za swą pracę

Co więc skłoniło giganta z Redmond do płacenia za luki oraz ograniczenia całego przedsięwzięcia wyłącznie do oprogramowania w wersjach rozwojowych? Z pewnością powstanie programu zostało po części wymuszone przez ciągle rozwijający się rynek handlu lukami zero-day.

Ograniczenie zgłoszeń do oprogramowania w wersjach Preview stanowi natomiast ciekawy zabieg, który może pozwolić na załatanie poważnych luk jeszcze przed premierą nowych produktów. Badacze będą w takim wypadku zgłaszać swe odkrycia tym chętniej, że firmy i organizacje skupujące informacje o nowych lukach nie płacą zazwyczaj za błędy dotyczące oprogramowania w wersjach rozwojowych.

Program oficjalnie startuje już 26. Czerwca 2013 roku i wszystko wskazuje na to, że może się przyczynić do tego, by zabezpieczenia w nowych produktach Microsoftu już w momencie premiery były lepiej dopracowane. Poza tym, badacze chcący otrzymać wynagrodzenie za poszukiwanie nowych podatności w systemach Windows będą mniej skłonni do handlowania swymi odkryciami na czarnym rynku. Wszystko to powinno się przełożyć na wyższy poziom bezpieczeństwa użytkowników końcowych, na co czekamy z niecierpliwością.

– Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Odpowiedz

Odpowiedz