Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Książka: niepokojące scenariusze operacji wywiadowczych

25 grudnia 2014, 12:31 | W biegu | komentarzy 5

Ostatnio wpadła mi w ręce książka „Fair Play: The Moral Dilemmas of Spying„, autorstwa Jamesa Olsona –  byłego szefa kontrwywiadu CIA. Osobiście, tytuł sugerował mi pewną „nudę” (znowu moralizowanie ;) ale w końcu się skusiłem dobrymi opiniami na Amazonie. Okazało się to dobrą decyzją…

spyxPrzechodząc do szczegółów – ta książka pisana z perspektywy amerykańskiego CIA – zawiera przede wszystkim pewne „problematyczne” scenariusze. Prosty przykład: wiemy, że Chinole omijają nasze embargo na eksport broni, poprzez kupno sprzętu od Francuzów. Przy okazji w ten sposób prawdopodobnie uzyskają naszą nową technologię radarową. Możemy strojanować software (w odpowiednim momencie zakłóci pracę radaru powodując z dużym prawdopodobieństwem katastrofę), ale nie mamy pewności, że radary nie zostaną użyte w lotnictwie cywilnym… Czy zdecydujesz się na umieszczenie trojana?

Na to pytanie odpowiadają osoby z różnych „branż” – a to byli oficerowie CIA, a to profesorowie uniwersytetów, a to pastor, a to zwykły student czy pracownik szpitala.

Na koniec każdego takiego „mini rozdziału” mamy odniesienie danego scenariusza do realnych działań operacyjnych (w tym przypadku użycie w latach 80-tych trojana do spowodowania eksplozji rurociągu u Ruskich).

Ww. przykład to tylko jeden z pięćdziesięciu opisanych w książce scenariuszy. Inne sytuacje: czy możemy sfałszować wybory lub na nie mocno wpływać? (realny przykład: powojenne wybory we Włoszech i m.in. akcje CIA, które miały uniemożliwić wygranie komunistom. Operacja, jak wiemy z historii, zakończona sukcesem…). Jeśli z kolei ktoś ma wrodzoną awersję do USA, to może skłonimy go do współpracy pod „obcą flagą” – czyli np. wysyłając człowieka, który jest Szwedem z Amnesty International (i też nienawidzi Amerykanów). A jeśli ktoś wierzy tylko dziennikarzom? Zatrudnijmy nieoficjalnie naszego człowieka w NYT…

Smaczku dodaje fakt, że niekiedy pewne części książki są „ocenzurowane” – przez odpowiednie amerykańskie służby. W miejsce oryginalnych zdań widzimy wtedy jedynie czarne paski. W przypadku odniesienia do realnej operacji przy scenariuszu z tajemniczym „L-Device” – jest to większość całego akapitu…

Książka wciągnęła mnie na dobre godziny i pokazała masę realnych metod działania amerykańskiego wywiadu i kontrwywiadu, przy okazji uświadamiając mnogość niełatwych wyborów podczas tego typu operacji… komentatorzy na amazonie podsumowują to tak:

  • A Peek Into the World of Espionage
  • Worth more than the price.
  • Exhilarating read

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. HecSec

    Żeby być w zgodzie z własnym sumieniem wszelkie rodzaje odwetów powinny miec charakter obronny! To jest uczciwe traktowanie innych a USA i Izrael to napastnicy, pozbawieni moralności, brutalni i fałszywi, zakłamani!
    Nie mowie, ze inni są lepsi ale to USA się miesza w sprawy innych krajów, często nieproszone. Na jakiej zasadzie przyjęto w tym kraju
    prawo do decydowania za innych i prawo do umieszczania wojska w dowolnym miejscu świata. To jest tez terroryzm! Dlatego nie dziwię się, ich czas dobiega końca! Kto może być tak głupi żeby popierać wrogów tuz za własnymi! To jest łamanie zasady wzajemności my tak ty nie.

    Odpowiedz
    • Pytanie co to znaczy 'obronny’ – aktywny wywiad w czasie pokoju jest obronny? :-)

      Odpowiedz
  2. Pasta do zębów

    Faktycznie, warto sięgnąć po tę książkę… moim zdaniem jednak, warto zastanowić się na faktycznym powodem jej wydania :-) Poza tym (a być może jeszcze kierowany emocjami po lekturze) „Chinole” i „Ruskie” jakoś rażą w dopracowanych tekstach sekuraka…

    Odpowiedz
    • Pasta: to tekst bardziej na luzie i Święta a do tego temat trochę z boku klasycznego IT security ;-) więc Ruskie zostają! :)
      Niezależnie od powodu wydania – dobra książka pobudzająca tzw. własne przemyślenia.

      PS
      Jest też scenariusz o temacie: „czy można backdoorować znane algorytmy crypto lub też ostro wpływać na firmy które rozwiązana crypto sprzedają”. Dla przypomnienia: książka wydana na długo przed erą Snowdena…

      Odpowiedz
      • Pasta do zębów

        Sekurak: książkę kupię chętnie.
        Ruskie niech sobie będą; moja sugestia była raczej w tonie ;)
        Komentarze w Amazonie to równie ciekawa lektura :)))

        Odpowiedz

Odpowiedz