-15% na nową książkę sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. Przy zamówieniu podaj kod: 10000

Kobiety w bezpieczeństwie, czyli Wszystkiego Najlepszego!

08 marca 2013, 14:35 | Aktualności | komentarze 2

Z okazji przypadającego dziś Dnia Kobiet zespół Sekuraka składa serdeczne życzenia Paniom, a w szczególności wszystkim naszym Czytelniczkom!

Przy tej okazji przedstawimy kilka Kobiet, które w sposób szczególny zasłużyły się bezpieczeństwu nowoczesnych technologii, a więc i całej informatyce.

 

Grace Hopper

Grace (znana również jako „Amazing Grace” oraz „The Mother of COBOL”, (ur. 9.12.1906, zm. 1.01.1992) to amerykańska pionierka informatyki, która swą długoletnią czynną służbę w United States Navy zakończyła w wieku 79 lat ze stopniem kontradmirała! Jako informatyk uczestniczyła m.in. w tworzeniu pierwszych nowoczesnych języków programowania, takich jak powszechnie używany do dziś COBOL.

Grace pracowała m.in. jako główna programistka maszyny Harvard Mark I i to właśnie przy tej okazji zasłynęła spopularyzowaniem pojęcia „bug” (z ang. pluskwa, robak). Pewnego razu ćma dostała się do wnętrza komputera, powodując problem z jego działaniem. Naprawę tej usterki Grace określiła jako debugging (czyli odpluskwianie). W ten sposób na zawsze wpłynęła na informatyczny żargon.

Pierwszy komputerowy "bug"

Pierwszy komputerowy „bug”

 

Raven Alder

Raven (rocznik 1976) specjalizuje się przede wszystkim w bezpieczeństwie sieci komputerowych i systemów Linux/BSD oraz w zagadnieniach z zakresu kryptografii. W wieku 18 lat ukończyła college. Zasłynęła jako pierwsza kobieta – prelegent w historii prestiżowej konferencji DefCon. Jest również autorką kilku książek oraz wielu artykułów z zakresu swych zainteresowań. W ten sposób stara się aktywnie propagować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa informatycznego.

 

Joanna Rutkowska

Asia to uznana polska specjalistka w dziedzinie bezpieczeństwa systemów operacyjnych oraz technologii wirtualizacyjnych. Nasza rodaczka zasłynęła w 2006 roku na konferencji Black Hat, gdzie zaprezentowała dwie interesujące metody na ominięcie zabezpieczeń systemu Windows Vista. Pierwsza z nich pozwalała na załadowanie do jądra kodu pochodzącego z niezaufanego źródła. Druga zaś stanowiła koncept rootkitu o nazwie Blue Pill, który dzięki wykorzystaniu hipernadzorcy pozwala na przejęcie całkowitej kontroli nad całym systemem, i to w sposób wyjątkowo trudny do wykrycia. Asia jest również jedną z autorek systemu operacyjnego Qubes OS, który został stworzony z myślą o zapewnieniu jego użytkownikom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Architektura systemu Qubes OS

Architektura systemu Qubes OS

 

Ada Lovelace

Ada (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) była matematyczką, jest też uważana za pierwszego programistę w całej historii informatyki. Stworzyła pierwszy algorytm (metoda obliczania liczb Bernoulliego), który rzekomo miał zostać wykonany na maszynie analitycznej Charlesa Babbage’a uznawanej za pierwszy programowalny komputer ogólnego zastosowania. Warto również dodać, że Ada była córką słynnego poety George Byrona.

Mimo, że zakres prac Ady jest dyskusyjny, to jednak jej legenda od zawsze inspirowała informatyków. Jej imię nosi m.in. popularny język programowania, a jej podobizna została wykorzystana na certyfikatach autentyczności Microsoftu!

Certyfikat autentyczności Microsoftu z podobizną Ady Lovelace

Certyfikat autentyczności Microsoftu z podobizną Ady Lovelace.

 

Kristina Svechinskaya

Kristina (rocznik 1989) została niedawno okrzyknięta najseksowniejszą hakerką świata. Niestety jest to jednak przykład kobiety, która wybrała te mniej chlubne przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem, wiążąc się z gangiem okradającym internautów z wykorzystaniem trojana Zeus. Kristinę trudno nazwać prawdziwą hakerką, gdyż jej udział w oszustwach ograniczał się głównie do nielegalnych transakcji bankowych. Niemniej jednak, jest ona kolejnym przykładem na to, że tematyka bezpieczeństwa nowoczesnych technologii może być interesująca również dla młodych atrakcyjnych kobiet!

Kristina Svechinskaya

Kristina Svechinskaya

 

Mamy nadzieję, że powyższe osiągnięcia, a zwłaszcza te w służbie bezpieczeństwu, będą inspiracją dla wszystkich Pań chcących związać swą przyszłość z branżą bezpieczeństwa nowoczesnych technologii.

Kobiety, co może zaskakiwać niewtajemniczonych, niejednokrotnie zmieniały już historię całej informatyki, a swymi osiągnięciami mogą zawstydzić nawet najbardziej znanych hakerów!

Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. pant3k

    „Przy tej okazji przedstawimy kilka Kobiet, które w sposób szczególny zasłużyły się bezpieczeństwu nowoczesnych technologii, a więc i całej informatyce.”

    „Kristinę trudno nazwać prawdziwą hakerką, gdyż jej udział w oszustwach ograniczał się głównie do nielegalnych transakcji bankowych.”

    Prawie tak dobre jak „nielimitowane zapytania dns” w reklamie Play

    Odpowiedz
    • @pant3k,
      Oczywiście „osiągnięcia” Kristiny nie są godne naśladowania, natomiast wydarzenia z jej udziałem były bardzo głośne i przyczyniły się do dalszej popularyzacji wizerunku „atrakcyjnej kobiety zainteresowanej tematami bezpieczeństwa”, co może ostatecznie przyniesie jakieś pozytywne owoce ;)?

      Odpowiedz

Odpowiedz