Kobieca wersja maila z autentycznym PESELEM. „Jesteś dziwką, mamy Twoje poufne dane. Płać”

03 października 2019, 10:29 | W biegu | komentarzy 18
Tagi: ,
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Docierają do nas kolejne spekulacje odnośnie (prawdopodobnie jeszcze nieujawnionego) źródła wycieku danych osobowych zawierających m.in. numery PESEL i lokalizacje użytkowników. Tym razem ktoś podesłał wersję e-maila, która kierowana jest do kobiet. Jeśli ktoś dostał tego typu wiadomość i pamiętał, że podawał swój PESEL np. tylko w jednym miejscu dostępnym on-line, prośba o kontakt (tak wiemy, wyciek mógł być np. z jakiegoś banku i ciężko to będzie namierzyć):

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. król Janusz

  No i teraz zastanówmy się, Mamy wycieki, (które są i będą) jest RODO i w tym wszystkim złodziei, którzy śpią spokojnie i mają za przeproszeniem w głębokim poważaniu firmy, zwykłych ludzi. Zamiast inwestować w rozwiązania, które nie dopuszczą do tego typu zachowań w Internecie to lepiej tworzyć instytucje, które będą jeszcze dobijały pokrzywdzonych (gdzie logika POLSKI i reszty UNII?), Która chwali się, co raz to wyższymi karami i co to zmieni? Zniszczą wszystkie firmy, ludzi?
  Złodzieje są praktycznie w 90% niewykrywalni
  To w większości pewnie wyspecjalizowane grupy przestępcze, które mają ogromne zaplecze w postaci ludzi dostępów i sprzętu

  Odpowiedz
  • feudalny chłop

   Wyszla agenda polityczna z jaśniekróla. Wyszła wręcz na poziomie trolowania.
   Zapomniałeś napisać o mafii vatowskiej, reprywazytacyjnej mafii warszawskiej. Kłaniam się :-)
   „To w większości pewnie wyspecjalizowane grupy przestępcze, które mają ogromne zaplecze w postaci ludzi dostępów i sprzętu” – na to chyba jest skrót RTOFL. Tu się jaśniekról zdradził, że nie ma pojęcia o czym pisze.

   Odpowiedz
  • sandalarz

   Ciekawe jest to że karany jest ten który się przyznał. A ci co się nie przyznają mają to w poważaniu i zarabiają na tym nieźle

   Odpowiedz
   • feudalny chłop

    Sandalarzu podaj źródła – chętnie poczytam ile to znaczy to „zarabiają na tym nieźle”. Są jakieś statystki, tych którzy się nie przyznali i zarobili na tym nieźle?
    Chciałbym wiedzieć jak się zarabia na nieprzyznaniu, czuję dobry biznes!

    Odpowiedz
  • zero one

   @królu Złoty.
   Cóż Ty za zapytania wypisujesz? Retoryczne jak mniemam. ;-|

   Odpowiedz
 2. Anna

  Czy cokolwiek wiadomo co z tą sprawą się dalej dzieje? Czy wiadomo z jakich źródeł mogły te dane wyciec?

  Odpowiedz
  • Confirm

   Z morele.net zapewne część.

   Odpowiedz
 3. Magda

  Dostałam dziś rano taka sama wiadomość z moim imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu,peselem I miejscem zameldowania. Czy zgłosić na policję ,że ktoś dysponuje moimi danymi?

  Odpowiedz
  • Siriah

   Hejka,
   A nie studiujesz gdzieś przypadkiem? Mamy pewne podejrzenia, że to może być związane z wyciekiem bazy studentów lub umów na studia

   Odpowiedz
 4. yareck

  Wcale nie trzeba nagrań kamerką, teraz można zrobić deepfake i wykorzystać do szantażu.

  Odpowiedz
 5. tao

  Zapewne to wycieki z banków, których to pracownicy wykradają bazy danych zgrywając na zewnętrzny dysk i sprzedawają komu popadnie bo pseudoinformatycy i amatorzy z cybersec stamtąd nie potrafią zabezpieczyć systemów. A nawet jeśli ktoś ma twój PESEL to nic nie znaczy bo można wygenerować nowy tak samo jak można zmienić swoją tożsamość, wystarczy wypełnić wniosek.

  Odpowiedz
 6. Lukasz

  Dostałem coś podobnego około 3 tygodnie temu ale nie było tam mojego numeru PESEL ani nawet imienia. Było za info, że przejeto moja pocztę (skrzynka na Onecie). Co ciekawe jest to skrzynka, której praktycznie nie używam, mam tam tylko podpięte stare konto allegro…

  Odpowiedz
 7. Patryk

  „Wiem że jedna z twoich lokalizacji to POZNAN.”

  Jak myślicie, to w kontekście adresu zamieszkania/dostawy czy po IP? Raczej nieczęsto to drugie się podaje. Gdyby o był pełny adres, to raczej by podali w celu dodatkowego uwiarygodnienia. Dziwne, trochę to wygląda jak jakiś dostawca internetu albo inny telecom.

  Odpowiedz
  • zero one

   Być może atak skierowany do tych którzy speniają od razu. Tak po prawdzie nie ma żadnych dowodów na strachy które są zawarte w wiadomości.

   Odpowiedz
 8. zero one

  „Jesteś dziwką, mamy Twoje poufne dane. Płać”

  Swoją drogą ciekawe ilu facetów o odmiennych upodobaniach że się tak wyrażę zapłaci po przeczytaniu powyższego tekstu. ;-E

  Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę iż „napastnik” to osoba kulturalna. Wszak używa formy „Twoje” a nie „twoje”. ;-)

  Odpowiedz
 9. Johny

  Ja podejrzewam, że jest to wyciek danych rejestracyjnych kart SIM z Play.

  Odpowiedz
 10. Toro

  Dostałem takie trzy w sumie w ostatnich tygodniach na dwa rożne maile. Jeden bodaj tylko z mailem, jeden z imieniem, jeden z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Wygląda to trochę tak, jakby źródeł wycieku było wiele, a szablon jeden i ten sam.

  Odpowiedz
 11. John

  Dostaje takie regularnie na maila w @o2.pl co ciekawe nie mam kamerki, więc łatwo było zignorować ale dane skądś mają.
  Ten @ zdecydowanie nie posiada mojego pesela i założony jest na fake dane typu „John Rose” a nie prawdzie dane, więc sprawa jest bardziej skomplikowana, muszą brać dane z jakiegoś portalu.

  Odpowiedz

Odpowiedz