Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Jak zbudować własny system operacyjny? Darmowa książka
Wszystkim programistom o nastawieniu hackerskim ;) polecam zerknięcie na bezpłatną książkę: The little book about OS development. Po przeczytaniu będziecie w stanie zbootować rzeczywisty, własny system operacyjny na maszynie wirtualnej (z własnym kernelem, a jak!). Nie trzeba wszystkiego wymyślać od początku – bo rzeczywisty (i gotowy do użycia) kod w ASM / C (własnego systemu operacyjnego) świetnie przeplata się w książce z opisami teoretycznymi.
W rzeczywiście skompresowanym opracowaniu (< 100 stron) otrzymamy dość szczegółowe informacje m.in. o: procesie bootowania, jądrze, pamięci wirtualnej, segmentacji, filesystemie, przerwaniach, czy wielozadaniowości.
Jak pisze autor, nie jest to kolejna książka o teorii systemów operacyjnych:
This text is a practical guide to writing your own x86 operating system. It is designed to give enough help with the technical details while at the same time not reveal too much with samples and code excerpts. We’ve tried to collect parts of the vast (and often excellent) expanse of material and tutorials available, on the web and otherwise, and add our own insights into the problems we encountered and struggled with.
— Michał Sajdak
No tak, a w soboty buduje własne systemy operacyjne :>
Zacznij, to naprawdę dużo się nauczysz :-)
Między innymi tego, do czego prowadzi 30 lat kompatybilności wstecznej ;)
Począwszy od założeń poprzez hardware a na software skończywszy i niestety raczej nie ma szans na to aby cokolwiek mogło się w tej kwestii w najbliższym czasie zmienić :(
—
Prawdziwą kopalnią wiedzy są źródła MenuetOSa – warto zobaczyć jak zaczynali zanim przejdzie się do bieżących, trudniejszych do ogarnięcia, źródeł ;)
Istnieje też polski projekt systemu operacyjnego, napisanego w całości w języku asemblera.
A jak się już nauczy to co z tego będzie miał w Polsce?? piątaka brutto w comarchu?? Dziękuję, wolę moje $140k w łuesa obecnie…
A w niedziele zbudujemy procesor :)
Z ziemniaka ;-)
Mówisz, masz: . Chociaż FPGA lepiej się do tego nadają, jeśli odrzuci się wymóg używania wolnych rozwiązań.
Nie wiem czemu, ale link został wycięty:
http://www.bigmessowires.com/nibbler/
Super news, dzięki!
Godne szacunku.
Czy książka opisuje Long Mode procesora x86 czy tylko Real Address i Protected?
Masz zamiar coś napisać?