Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Jak poznać lokalizację wykonania zdjęcia na podstawie pomiarów cienia? #osint
Bellingcat udostępnił narzędzie online: Shadow Finder Tool (wymagane darmowe konto Google), w którym:
- Podajemy zmierzony dowolny obiekt ze zdjęcia (w pikselach) oraz zmierzony jego cień (można to zrobić praktycznie w dowolnym programie do obróbki zdjęć – np. w GIMP)
- Datę / godzinę kiedy zdjęcie było zrobione
W wyniku otrzymujemy obszar na mapie, w którym zdjęcie zostało wykonane:
Jeśli posiadamy np. 2 lub więcej zdjęć tego samego miejsca (z różnych godzin) – to można jeszcze bardziej zawęzić obszar, w którym zdjęcie zostało wykonane (wspólny obszar obu ~okręgów):
Całą teorię + dodatkowy opis tematu znajdziecie tutaj.
~ms
Dla uściślenia, bo to w artykule.nie jest wystarczająco wyeksponowane. Obszar jest dosłownie na okręgu, nie w jego środku.
Cień w GIMPie można nie tylko zmierzyć. Można również narysować, żeby zmylić badaczy.
… którzy sprawdzą metadane tego pliku oraz przeanalizują go „binarnie” w poszukiwaniu anomalii świadczących o ingerencji w plik oryginalny. Każdy szanujący się OSINTowiec tak zrobi, nikt nie ufa tak po prostu plikowi zamieszczonemu gdzieś w Sieci. Myślisz że nikt nie bierze pod uwagę takich celowo zamieszczanych „mylących” plików?!
A bo ja wiem. Jak się wrzuca materiał dowodowy na losową stronkę w sieci, która sprawdza lokalizację na podstawie cienia, to tym bardziej metadanym się ufa. Jestem pewien, że będą jakieś api do tego i osint będzie masowo sprawdzał wszystkie zdjęcia.
Nie trzeba pisać „~okręgu” (bo okręgiem nie jest), można napisać, że miejsce zrobienia zdjęcia leży w „pierścieniu”.
Takie rzeczy to Na PRV
Masz rację. Okrąg ma grubość równą zeru, ponieważ jest to zbiór punktów, a nie obiekt o wymiarach przestrzennych.
Super, w teorii fajnie ale… nie działa, zrobiłem teraz fotę, sprawdziłem w gimpie pixele, podałem godzinę, datę i pokazuje mi afrykę :) Mój mierzony obiekt to hydrant i jego cień.