Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Jak blokować spamerów telefonicznych / telemarketerów? Google idzie o krok dalej…
Niemal w każdym telefonie mamy możliwość zablokowania na przyszłość kogoś, kto okazał się sprzedającym nam super garnki, ubezpieczenia, tańszy prąd czy nową super ofertę abonamentu GSM. Co jednak w przypadku gdybyśmy nie chcieli widzieć tego typu połączeń z numerów, które widzimy na oczy pierwszy raz?
Można skorzystać np. z tego rozwiązania (czyli androidowa / Phonowa appka: should I answer), gdzie baza spamerów telefonicznych jest tworzona przez społeczność. Kilka razy wykonasz z danego numeru połączenie, dostaniesz negatywne opinie, game over. Jak z klasycznym spamem mailowym.
Twórcy zachwalają swój system częstą aktualizacją bazy, możliwościami automatycznego blokowania połączenia (nie zobaczymy go nawet w przychodzących) czy ogólnie sporą możliwością dostosowania pod własne potrzeby. Film:
Niektórzy narzekają, że trzeba co miesiąc płacić. Poniżej jedna z recenzji z app store:
I don’t understand the $1.99 monthly fee. You say it checks the database without paying but if I pay I get service in real time. Well my phone rings and I need feedback in real time before I answer. So must I pay?
Dev response: Dear Client. Thanks for your review. Unfortunately paid subscription is the only way for us to support and improve the application.
Sama strona projektu też wygląda dość siermiężnie…
Istnieją też bardziej agresywne rozwiązania – jak np. Robokiller (uwaga strona czasem odpowiada wolniej – pewnie spamerzy telefoniczni nie są zachwyceni tym rozwiązaniem ;) Ten system poza standardowym blokowaniem spamerów, ma możliwość ich automatycznego przekierowywania na bota (jednego z domyślnych, można też stworzyć własnego):
Answer Bots answer your spam calls, driving telemarketers crazy. The last laugh is yours when you hear the recordings and you’ll feel great knowing you’re putting them out of business.
(…) our Answer Bots. From grumpy old men and big time producers with clout, to drunken waste-oids and a guy with bad gas, our Answer Bots are as hilarious as they are cunning.
Są też funkcje wykrywające spoofing numeru wykonującego rozmowę (producent pisze o budowaniu swojego rodzaju profilu audio, który jeśli zostanie oflagowany jako spam, to jest wykrywany niezależnie od źródłowego numeru GSM):
Many robocalls imitate your local number – it’s called neighbor spoofing. RoboKiller knows the difference between spammers and your family, even the annoying ones
Czy nawet dzielenie się nagranymi rozmowami z naszym botem do znajomych, co może mieć pewien aspekt rozrywkowy :-)
To dość nowe rozwiązanie dostępne jest niestety tylko w USA.
Wracając do tytułu posta – Google posiada w swojej aplikacji funkcję filtrowania spamu telefonicznego. Opinie nie są jakieś rewelacyjne, ale aplikacja jest w mocnym rozwoju. Z kolei Androidpolice spekuluje na podstawie stringów w nowej wersji appki, że możemy dostać funkcję, która dla podejrzanych numerów połączy rozmowę z naszym botem. Bot poprosi o przedstawienie się i odpowiedź na kilka pytań. My dostaniemy w formie tekstowej informację o przychodzącym połączeniu (będziemy mogli też posłuchać rozmowy jak bot rozmawia z botem ;) lub osobą po drugiej stronie) i w dowolnym momencie przejąć inicjatywę – wrzucić do spamu, odebrać czy odrzucić połączenie.
Na koniec – z innych rozwiązań można zerknąć na Mr Number (Android / iOS), Calls Blacklist – Call Blocker. Tego typu aplikacji – z różnymi możliwościami – jest całkiem sporo. Czy macie jakieś pozytywne doświadczenia z którąś z nich?
–ms
Na Androidzie „Odebrać telefon?” jest za free. Ile czasu już mi ta apka oszczędziła na rozmowy z wciskaczami nie potrzebnych mi usług – mega dużo. Nie wyobrażam już sobie używania telefonu bez tego :)
Dokładnie
To jest tam sama apka co w artykule, szerloku.
Ja korzystam z Hiya – jest darmowy i OK
Od pewnego czasu używam aplikacji Truecaller – jak dotąd nie znalazłem lepszej :)
A wiesz że truecaller zasysa Twoje kontakty i wysyła do centralnej bazy? Żegnaj prywatności….
A wiesz ze udzieliłeś zgodę na udostępnienie swojej książki adresowej im? Twoi znajomi są z tego powodu na pewno bardzo szczęśliwi, że ich nr. telefonu, imię, nazwisko, pseudonim jest dostępny publicznie w internecie https://www.wykop.pl/link/3471275/
https://www.truecaller.com
Odebrać telefon? – jest darmowy – używam, moje życie stało się mniej nerwowe, dziennie miałem po kilka/kilkanaście niechcianych połączeń (nr ogólnodostępny w internecie – JDG). Bardzo skuteczny w PL w odróżnieniu od generycznych aplikacji.
Dobry sposób. :)
Takie aplikacje już istnieją od dawna:
– Truecaller
– sync.me
– Hiya
– Everybody
A skąd wiecie, że te aplikacje nie służą tak na prawdę do wyciągania waszych historii połączeń i list kontaktów? Taka aplikacja do działania musi widzieć kto dzwoni – więc chyba nie da się zagwarantować, że serwer nie zapisze tych informacji?
Oczywiście, że do tego służą, nikt się z tym nie kryje (tak samo jak użytkownicy takich aplikacji ze swoją ignorancją)
Które z tych aplikacji korzystają z bazy danych ulokowanej na telefonie ? (a tylko synchronizowanej z serwisem online). Chodzi o prywatność. Nie chciałbym by informacje o tym kto do mnie dzwoni wędrowały po API do jakiegoś serwisu przy każdym telefonie do mnie.
Z jednego z moich bankow dzwonili tylko do 3 razy.
Raz odzwonilem bo telefon gdzies zostawilem i myslalem ze to moja wina.
Dwa razy nie odebralem, bo tylko sygnal puscili. Za 4 razem wyslali mi tylko sms i od tamtego momentu cisza.
Po za tym nie mam żadnych ofert.
Nawet moj operator sieci spamu nie wysyla, mimo ze tylko u niego mam w umowie zgode na spam.
A moi koledzy to ciągle telefony maja, bo kredyty wzieli lub cos innego i podali w umowie nr. telefonu.
Robokiller NIE działa na smartfonach
Jeszcze osoby prywatne mają możliwość blokowania. Niestety taka firma jak nasza z materacami nie ma możliwości odpędzić się od spamerów telefonicznych. Żadne konkretne regulacje nie istnieją