Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych: -20% z kodem rabatowym: ksiazka-wakacje

Grupa REvil zaszyfrowała dane należące do firmy Sol Oriens, która współpracuje z agencją rządową USA utrzymującą broń nuklearną

16 czerwca 2021, 09:15 | W biegu | komentarze 4

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy streszczenie wywiadu z operatorem ransomware’a REvil, dzięki któremu mogliśmy dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych rzeczy.  Najistotniejszy dla tego artykułu jest jednak następujący fragment rozmowy:

UNK na pytanie, czy da się wykorzystać ransomware jako „cyberbroń”, stwierdził, że wie o przynajmniej kilku „partnerach” swojego ransomware’a, którzy mają dostęp do systemu wystrzeliwania pocisków balistycznych, krążownika marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, elektrowni atomowej czy fabryki broni. Tego typu stwierdzenia, zwłaszcza z ust przestępcy, powinniśmy traktować jednak z przymrużeniem oka, ale czy na pewno? 

Operatorzy REvil kilka dni temu wrzucili na swoją stronę dość niewinnie wyglądający wpis, w którym rozwodzą się między innymi na temat tego, że firmy pokroju Apple często nie tworzą swojego oprogramowania bezpośrednio, ale wynajmują w tym celu podwykonawców:

Dalsza część tekstu robi się jednak dużo ciekawsza:

„Sol Oriens, LLC nie podjęła wszelkich niezbędnych działań w celu ochrony danych osobowych swoich pracowników i rozwoju oprogramowania dla firm partnerskich. Niniejszym zastrzegamy sobie prawo do przekazania całej odpowiedniej dokumentacji i danych wybranym przez nas agencjom wojskowym, w tym wszystkich danych osobowych pracowników”.

Więcej informacji na temat Sol Oriens możemy znaleźć w ofercie pracy umieszczonej w amerykańskim serwisie Glassdoor:

Z ogłoszenia możemy dowiedzieć się, że firma „poszukuje pracownika, który będzie wspierał agencję rządową NNSA (National Nuclear Security Administration) w zarządzaniu dużym i złożonym programem utrzymywania broni jądrowej”. 

Przedsiębiorstwo Sol Oriens w oświadczeniu dla mediów stwierdziło, że zdaje sobie sprawę z zaistniałego incydentu:

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. operator bejsbola

  Policja obwinia mnie o wymuszenia rozbójnicze z użyciem kija bejsbolowego. Wypraszam sobie. Jestem operatorem kija bejsbolowego!

  Odpowiedz
  • Tomasz21

   Bardzo dobrze napisałeś; Pytanie, Ile osób to zrozumie?
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 2. War

  Tak, to znaczy że mamy czuć respekt przed takimi ludźmi? . Może wszystkich nazwijmy operatorami? Operator gwałtów, operator zamachów, operator zbrodni itd. Może wrocmy do papieru wtedy znikną operatorzy?

  Odpowiedz
  • Karol

   To znaczy na przykład, że analizując działalność takich grup. trzeba pamiętać, że za nimi może stać ktoś jeszcze.
   Oraz że wiele terminów w tej dziedzinie jest żywcem przenoszonych z angielskiego, bo tak jest krócej, szybciej, prościej i mieści się w tłicie. Angielskie „operate” to tyle co obsługiwać, prowadzić, działać. Określenie „grupa kierująca działaniem botnetu” już tak nie razi, prawda? Ale znając życie, będziemy się musieli do „operatorów” przyzwyczaić…

   Odpowiedz

Odpowiedz