Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
GeoSpy AI – świetne narzędzie online wykrywające, gdzie zostało zrobione wskazane zdjęcie. Rewelacja do badań OSINTowych.
Od razu możecie przejść do swoich testów: https://geospy.ai/ pamiętając żeby nie uploadować niczego poufnego…
Testy na czterech niepublikowanych wcześniej zdjęciach wypadły w zasadzie w 100% pozytywnie:
Zaciekawił Cię temat? Spojrzyj na coś bardziej złożonego – czyli case wyszukiwania zdjęcia poniżej (Warszawa), gdzie GeoSpy nie był taki pewny… Tzn. źle wskazał lokalizację, ale przynajmniej poprawnie namierzył miasto.
Z lekką pomocą szukajki OpenStreetMap udało się dość szybko zlokalizować miejsce (procedura krok po kroku – tutaj)
~ms
Niestety nie jest tak skuteczny zdjęcie z Wielunia: https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fstatic.polskieszlaki.pl%2Fzdjecia%2Fwycieczki%2F2014-05%2F2-nr-1399963402.jpg&f=1&nofb=1&ipt=bf968a55e2c69fba8eff708bef757b3d1b60ea7472a9db4265600d0d679b0f8b&ipo=images
według strony złe miejsce, opis pomnika:
The photo was taken in Oświęcim, Poland. The sculpture in the foreground is a monument to the victims of the Auschwitz concentration camp. The clock tower in the background is part of the town hall. The vegetation is typical of central Europe, with deciduous trees and shrubs. The soil is sandy and the architecture is a mix of traditional Polish and German styles. The photo was taken at 50.0403°N, 19.2167°E.
U mnie poległo na pierwszym zdjęciu. Lokalizacja to Bytom, a wskazał Opole nie wiadomo skąd.
LOL – testy na Bytomiu – brutalna jesteś, do tego ai dojrzeje za jakieś 20 lat dopiero ;)
I tak dobrze że poznało Polskę
Zdjęcia z mojej miejscowości- widoki większych terenów, charakterystyne budynki. Nie trafia od 500 do 1000km
Tia. Jak weźmiesz zdjęcie z sieci, to działa. Jak wrzuciłem zdjęcie z domowego archiwum – pomylił Grecję z USA.
1) zdjęcie z brzegu Wisły na terenie pozamiejskim (między Modlinem a Płockiem). Prawidłowo opisał, że to nad Wisłą, ale współrzędne dla Warszawy, ~40km od miejsca ze zdjęcia
2) zdjęcie pomostu i jeziora na Kaszubach – opisał, że to pomost i jezioro. Nie opisał gdzie to. Współrzędne – dla Monachium.
Od razu możecie przejść do swoich testów: https://geospy.ai/ pamiętając żeby nie uploadować niczego poufnego…
Tyle że po kliknięciu we wskazanym link dostawca internetu zgłasza mi że to niebezpieczna strona która podszywa się pod giełdę kryptowalut🤔
U mnie też sobie nie poradził 🙂
U mnie wskazał tylko, że obszar wiejski w Polsce, pomylił się o 189km. Zdjęcie z górnego piętra, na charakterystyczne dla tej wsi budynki oraz obszar wokół nich tj. pola i lasy.
Jest bardzo skuteczny jeśli w exif są koordynaty 🤣😁
Na cztery próby ze zdjęciami z głównej ulicy Karpacza wskazał Zakopane. Chyba lipa…
Strasznie slabe, zdjecie zrobione w Trójmieście rozpoznalo jako Łódź. Poszedlem dalej i wrzucilem zdjęcie RTG zęba ktore zostało rozpoznane jako Belo Horizonte w Brazylii…
Można oszukać go zdjęciem wykreowanym w Bing image creator więc meh
Strona mi nie działa 😭
Poległ na pierwszym zdjęciu. Słusznie zauważył, że jest noc (choć miejsce dobrze oświetlone), ale żeby w takich warunkach stwierdzić, że gleba jest typowa dla tego regionu? Jej tam nawet nie było (sam chodnik, ogrodzenie z muru, ulica i korona drzew. Jedynie z krajem trafił, ale to nie było trudne, gdyż w nim wszystko jest charakterystyczne. W dodatku napisał coś o charakterystycznych budynkach, choć żadnego nie ma widocznego.
Te narzędzie jest do kitu i nie będzie lepszego. To jest nierealne by działało (poprawnie)
Niestety, zdjęcia z legendą z odpalonym i kolorowymi fontannami zlokalizował jako Budapeszt park z fontannami, a zdjęcie z aleji z parku chorzowskiego jako Zakopane
Miałoby*zdjęcie z legendii
Jak każde AI to narzędzie statystyczne. Wyszuka to, co było fotografowane i potem publikowane w sieci tysiące razy przez wiele osób. Dlatego też charakterystyczne widoki w dużych miastach czy popularnych, turystycznych miejscach mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie niż jakiś nawet równie charakterystyczny i unikalny obiekt ale w miejscu w którym mało kto robi zdjęcia. Dlatego nie ma się co dziwić, że nie trafił w lokalizacje typu Wieluń czy Bytom. Myślę, że większą szansę powodzenia tego typu narzędzie miałoby gdyby je nakarmić danymi z googlowego Street View, bo tam pokrycie jest dużo większe i obejmuje też te mniej popularne miejscówki.
Zdjęcie zrobione wewnątrz Dworca Łódź Fabryczna. I choć odpowiedź to kompletna porażka, to pochlebia twórcom dworca:
The photo was taken inside a modern building. The person in the photo is standing on an escalator. The escalator is made of metal and glass. The walls of the building are made of glass and metal. The floor is made of tile. There is a ceiling made of metal and glass above the escalator. There are no plants or other vegetation in the photo. The photo was taken in Helsinki, Finland. The latitude and longitude of Helsinki are 60.1699° N, 24.9384° E.
5/5 pudlo
4 zdjęcia i 4 pudła. Zdjęcie znad morza zlokalizował w Zakopanem, podobnie jak 2 zdjęcia z Bukowiny Tatrzańskiej. Ostatnie z molo w Mechelinkach oznaczył jako Sopot. Szału nie ma jak widać.
Spoko, dajcie AI troche czasu. A odczyta lokalizacje piwnicy waszej chalupy!
Mi zdjęcie telewizora z GTA rozpoznał jako Los Angeles z jakąś lipną lokalizacją zrobienia 😁
… a u mnie domene blokuje cybertarcza Or….
Działa to tak – z grubsza łapie lokalizację zdjęcia albo osoby wysyłającej zdjęcie. Później na tej podstawie rzuca banał – przyroda charakterystyczna dla, budynki charakterystyczne dla… Zdjęć geotagowanych nie mam, to nie sprawdzę czy teza jest prawdziwa. Zdjęcie wrzucone z drzewem i zabudowaniami mało charakterystycznymi i lokalizacja była od czapy, ale zgodna z miastem w którym przebywam, choć już nie z adresem, co jest pewnie zasługą operatora sieci.
Nie będziemy oddawać nerki za jakość tego narzędzia, ale:
„Działa to tak – z grubsza łapie lokalizację zdjęcia” – no tak, taki jest cel tego narzędzia ;-)
Powinno być „łapie lokalizację z geotagów zdjęcia, jeśli są”. Jak ich nie ma to lokalizuję punkt, w którym użytkownik jest przyłączony do sieci. Do czego użyje zebrane zdjęcia, to już nie wiadomo.
Nerek za życia lepiej nikomu nie oddawać.
Proszę o wyjaśnienie dlaczego polecacie witrynę, którą CyberTarcza Orange blokuje jako potencjalnie niebezpieczną?
Zadajmy raczej pytanie – dlaczego Cyber Tarcza uznaje witrynę, którą polecamy jako niebezpieczną?
Test zdjęcia z Iławy bezpośrednio z aparatu:
This photo was taken in Poland. The photo was taken at a lake in Poland. The lake is surrounded by trees and there is a fountain in the middle of the lake. There are also some buildings on the shore of the lake. The photo was taken from a park on the shore of the lake. The vegetation is typical of central Europe. The soil is sandy and there are some rocks in the lake. The architecture is typical of Poland. The photo was taken at a latitude of 52.23 and a longitude of 21.01.
To samo zdjęcie z wyciętym EXIFem :D
This photo was taken in Poland, at the Malta Lake in Poznań. The lake is surrounded by trees and greenery, and there is a fountain in the middle of the lake. There are also some buildings on the shore of the lake, including a church. The soil is sandy and the vegetation is mostly deciduous trees. The latitude and longitude of the lake are 52°23’36″N 16°55’12″E.
Poległo juz na pierwszym. Zdjęcie robione na Wisłostradzie w Wwie, opisało jako zrobione w Moskwie.
Poprawnie rozpoznało tylko te z obfotografowanych miejsc turystycznych. Boczne ulice w dużym mieście – porażka.
Wygląda na to, że uczone na zdjęciach udostępnionych przez uzytkowników Google Maps, na pewno nie na StreetView.
Zdjęcie z krakowa – znana miejscówka – pomylone z lokalizacją w łodzi – nope. dziękuję.
Małą Fatrę (Chleb) zlokalizował gdzieś w słowackich Wysokich Tatrach. Ale w kraj trafił.
Poległ na pierwszym zdjęciu, bardzo charakterystycznym zdjęciu Warty w Poznaniu. Wskazał to jako Wisłę w Krakowie
Chyba strona aktualnie poległa. Tarcza Orange nie pozwala na nią wejść :D