Zamów książkę sekuraka o bezpieczeństwo aplikacji www!

Europejski, satelitarny system geolokalizacji GALILEO w tajemniczy sposób przestał działać. Status „Satellites affected: ALL”

15 lipca 2019, 11:28 | Aktualności | komentarzy 11

Satelita

Problemy z dostępnością czasem się zdarzają – nawet największym. Awarie są jednak usuwane dość szybko. Jednak w przypadku kosztującego około 10 miliardów EUR systemu GALILEO (europejskiego odpowiednika GPS) może czas zacząć się martwić. Na ledwo zipiącej stronie ze statusem systemu, mamy cały czas informację:

Date of start event: 2019-07-12 01:50
NAGU Subject: SERVICE OUTAGE
Satellites affected: ALL

Tutaj z kolei widać status poszczególnych satelitów (wszystkie 22 produkcyjne satelity, które są na orbicie mają status SERVICE OUTAGE)

Status

Co dokładnie się wydarzyło? Tego nie wiemy, oficjalna informacja mówi:

EVENT DESCRIPTION: UNTIL FURTHER NOTICE, USERS EXPERIENCE A SERVICE OUTAGE. THE SIGNALS ARE NOT TO BE USED.

Do odwołania, system jest niedostępny dla użytkowników. Sygnały [wysyłane przez satelity] nie powinny być wykorzystywane.

Wiemy też że działa system SAR (Galileo Search and Rescue (SAR) service). Jako przyczynę niektórzy wskazują problemy z systemem Precise Timing Facility (PTF) znajdującym się we Włoszech, a odpowiadającym za kalibrację zegarów w ramach GALILEO. Oficjalne źródło mówi tylko o „problemach w infrastrukturze naziemnej” („technical incident related to its ground infrastructure”).

Czy całość wpływa na odbiorniki wskazujące naszą dokładną lokalizację? Raczej nie – możemy dalej korzystać np. z GPS. Choć systemy tego typu buduje się właśnie po to, aby osiągnąć niezależność (np. Rosja ma swój system o jakże swojskiej nazwie GLONASS).

— Michał Sajdak

 

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Wujek Pawel

  Ja bym sie jednak tak bardzo nie podniecal tym, ze system bedacy w fazie testow nie dziala.

  Odpowiedz
  • Monter

   Gorzej, jak wysłali w kosmos złom nad jakim stracili teraz kontrolę.

   Odpowiedz
   • Wujek Pawel

    Problem jest na ziemii, a nie w kosmosie i jest opisany na stronie projektu.

    Odpowiedz
 2. tao

  To pewnie wina putina bo przecież od jakiegoś czasu zakłóca systemy gps

  Odpowiedz
 3. adam

  W fazie testow?
  Centrum kontroli Galileo znajduje się w Niemczech , niedaleko Monachium, a operacyjną firmą jest GSA z siedzibą w Pradze.Wykorzystywany jest w systemie eCall w samochodach,samoloty na pewnych obszarach bez tego nie mogą korzystać ze swoich nawigacji.Tak było w Izraelu w pobliżu lotniska Ben- Gurion.Jest on oferowany zarówno w ramach darmowych, jak i komercyjnych ofert.Jest powszechnie stosowany przez agencje rządowe i prywatne firmy do nawigacji i wyszukiwania oraz działań ratowniczych.Ponieważ jest on dostarczany za darmo, jest również szeroko wykorzystywany przez prywatny sektor technologiczny i większość środowisk akademickich na świecie.

  Odpowiedz
  • Wujek Pawel

   Tak w fazie testow. Nie zostal jeszcze oddany do uzytku bo nie ma na orbicie wszystkich satelitow. Z tego co pamietam to planowany termin oddania to 2021.

   Odpowiedz
   • Hsh

    Jeszcze nie zbudowany do końca a już zepsuty :(

    Odpowiedz
 4. Romek

  Galileo już kilku krotnie w 2017 miał problemy.
  Mają wadę fabryczną wzorców czasu na pokładzie satelity z tego co pamiętam z artykułów.
  Poza tym EU niech idzie do diabła – buduje sobie system nie konsultuje tego z ITU piracąc na nie swoich częstotliwościach – a potem chce zabierać zakresy częstotliwości przyznane od wielu wielu lat innym użytkownikom. „Poza tym uważam, że Unia…”
  „In the past two years, there have been five PHM clock failures on the IOV satellites and one PHM failure on the FOC satellites.”

  Odpowiedz
 5. Eurpe

  Europe cannot into space

  Odpowiedz
 6. Mateusz

  Odroznijcie GPS (GNSS) od pozostalych bo trochę niejasno to piszecie i wiekszosc nie zrozumie.

  Odpowiedz
 7. vanitas

  stan na 18.07: SERVICE RESTORED (POTENTIAL INSTABILITY)
  Chyba zdołali odwołać adminów z urlopu…

  Odpowiedz

Odpowiedz