Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

~Badacz bezpieczeństwa złapany przez szwajcarską policję. Posiadał ten oto nielegalny przedmiot…

14 stycznia 2023, 11:14 | W biegu | komentarze 4

Związany z cyberbezpieczeństwem Andreas Schneider, który wybrał się do Szwajcarii opisuje dość nietypową historię:

Zostałem złapany przez policję 🤯! Sporo podróżuję a dziś rano kontrola bezpieczeństwa trwała znacznie dłużej niż się spodziewałem. Skaner wykrył mój ukochany zdalny prezenter firmy Logitech, z którym podróżuję od miesięcy/lat.

I was caught by the police 🤯! I travel quite a lot and this morning the security check took way longer than expected. The scanner detected my beloved Logitech remote presenter that I travel with for months/years.

Zdjęcie z wpisu osoby relacjonującej zdarzenie

W czym był problem? Może powyższe urządzenie, które posiadał Andreas to sprzęt, dzięki któremu można hackować inne osoby? (bo można ;-) Otóż nie – okazało się, że jest to urządzenie laserowe klasy drugiej (Class 2 laser), a ich posiadanie jest od 2019 roku zabronione w Szwajcarii.

Całość dla Andreasa skończyła się dobrze (no może poza faktem, że sam pointer Logitecha – swoją drogą szwajcarskiej firmy – został zniszczony przez policję).

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Pawel

    Nagłowek bardzo chwytny, ale.. Co ten Pan ma wspolnego z badaczem?? Bo z tego co mi wiadomo, od paru lat zajmuje sie bardziej „polityka” jako dyrektor bezpieczenstwa niz prowadzi jakiekolwiek pentesty czy szuka nowych podatnosci..
    Moje zrodlo? Przez ponad 2lata byl dyrektorem bezpieczenstwa w firmie gdzie pracuje. Odszedł w 2022 lub koniec 2021 – do sprawdzenia na Linkedin ;)

    Odpowiedz
    • Jeśli jest CISO, a wcześniej: „Developing and pushing modern security into the DNA of the largest private media company of Switzerland (AppSec, DevSecOps, Cloud Security, Zero Trust)”, to siłą rzeczy raczej styka się z bezpieczeństwem IT i je w pewnym sensie bada. Może to nie jest hardcore research dotyczący np. 0-dayów i z tego powodu daliśmy w tytule tyldę „~Badacz bezpieczeństwa”. Czyli „powiedzmy badacz”.

      Odpowiedz
  2. To prawie jak nóż rozkładany za odrą.

    Odpowiedz
  3. d3sek
    Odpowiedz

Odpowiedz