Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Avira – antywirus posiadający „przeszło 500 milionów klientów”, instaluje na chronionych komputerach koparkę kryptowalut.
Jakiś czas temu Norton ogłosił projekt Norton Crypto, czyli koparkę kryptowalut bundlowaną z antywirusem:
Ale jak się okazuje, darmowa Avira chwaląca się „przeszło 500 milionami klientów” również posiada podobną funkcję – Avira Crypto:
Czy Avira chce konkurować z Nortonem? Może i chce, ale została zakupiona przez NortonLifeLock Inc (kompanię będącą właścicielem „żółtego antywirusa”) mniej więcej rok temu i stąd pewnie wynika wspominany w tytule ruch.
Czy Avira „na chama” wykorzystuje naszą moc obliczeniową oraz prąd do kopania cichcem kryptowaluty? Nie. Musimy się na to zgodzić, a dodatkowo właściciel oprogramowania zgarnia jedynie (niewielką?) prowizję. W przypadku Nortona jest to 15% ukopu, w przypadku Aviry – brak jednoznacznej informacji.
Niektórzy całą akcję komentują tym cytatem:
Kto walczy z potworami, powinien się strzec, by walka nie uczyniła go jednym z nich. Bo kiedy długo patrzysz w otchłań, otchłań zaczyna patrzeć w ciebie.
…a może jednak całość będzie przydatna dla mniej technicznych użytkowników, którzy niemal jednym kliknięciem będą mogli łatwo zarabiać na kopaniu?
Jak myślicie?
~Michał Sajdak
Norton kupił Avasta, a nie Avirę.
:) https://techcrunch.com/2020/12/07/nortonlifelock-acquires-avira-in-360m-all-cash-deal-8-months-after-avira-was-acquired-for-180m/
ja myślę, nie, bo potem nie będą rozróżniać koparek jak się nie znają
kolejna sprawa, tyle ile jest prowizji, to tyle by może zarobili na czysto, więc dla klienta wychodzi na zero
Dla mnie kryptowaluty to piramida finansowa, a zysk jest dla „tych” u góry. Naiwniacy kopia, zużywając prąd i ciesząc się jak głupi do sera. Pozdrawiam.
To tylko twoje ( błędne) zdanie .. Ja jakoś zarabiam i nie kopie, zużywając prąd😁. Jest wiele możliwości zarabiania o których nie masz pojęcia ..
Nowy wymiar obciążania komputerów przez antywirusy. Norton i koparka = 200% użycia komputera (norton procka koparka karte graf).
Koszmar dla środowiska. Zamiast zoptymalizowanych farm ze sprzętem „pro” będą miliony laptopów marnujących prąd.
Widzę, że czytało się Wiedźmina. A jeśli chodzi o kryptowaluty, to nie taki diabeł straszny, jak go malują. Ten zabieg Nortona widzę raczej jako argument do wybrania produktu, który zawsze działał jak wirus i zamulał system. Teraz ma szansę powalczyć z konkurencją.
Jakiego Wiedźmina nieuku, przecież to parafraza z Nietzschego, rozpowszechniona w popkulturze przez gry z serii Baldurs Gate (pojawiała się w intrze którejś z części).
w BG1 :)
W wersji Avira Free faktycznie jest koparka, jednak u mnie (posiadam Avira Free Security) koparki brak. Być może, że w nowym instalatorze już będzie… przekonam się już za „chwilę”. Swoją drogą Avira zeszła na psy jeśli w ten sposób mają zamiar wykorzystywać swoich użytkowników… R.I.P. Avira
Ciekawe – może być to próba ustabilizowania, rozproszenia kopania, oraz uniemożliwienia ataków 50% + 1?
Jeżeli tylko nie będzie problemu z wypłaceniem czy operowaniem portfelem, to może być to ciekawa alternatywa
Warto zauważyć, że w niektórych krajach (np. ChRL) kopanie stało się już nielegalne – pytanie wtedy czy taki „antywirus” jest legalny w tychże (ze względu na wpływ na zużycie energii elektrycznej… ciekawe że banków nie chce zamykać z tego samego powodu…)
Osobiście uważam to za dobry pomysł mało kto potrafi sklecić sprawnie działająca koparkę. chociaz marża w wysokości 15% jest hmm, horrendalna w porównaniu do marży pół na poziomie 0.5-3% w zależności od pola.