Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Chcą skasować profil sekuraka na Facebooku! Powód – naruszenie własności intelektualnej :-)
Zacznijmy od dobrej wiadomości, co sygnalizujemy w tytule emotką :-) Tj. nikt nie chce zamknąć profilu sekuraka na FB, a cała akcja jest oszustwem, mającym na celu przejęcie konta ofiary.
No więc najpierw taka wiadomość:
Link prowadzi… do Facebooka. OK, sporo osób może się na to złapać. Następnie pokazuje się nam taka oto strona (naruszenie copyrightu, nie brakuje oczywiście ikonki, mówiącej o tym że strona jest legit ;)))
Link prowadzący do Facebooka? Ależ skąd. Kieruje on tutaj do domeny: business-verify[.]mobi, gdzie następuje próba kradzieży danych dostępowych do naszego konta. Uważacie.
~ms
FB chyba nie lata na php, on na reactie jest postawiony. Pierwsze to mi się rzuciło w oczy
Sam backend owszem nie jest już w PHP, od wielu lat to jest Hack jakieś 85% i rośnie i parę innych technologi jak C#, czy java której jest coraz mniej, nawet haskell ale to też jest w trendzie spadkowym. Sam Hack to taki fork PHP 5 z sterydami od FB, ale URL nadal mają rozszerzenie php, bo trochę trwało zanim z PHP przepisali na Hacka, React to tylko sam frontend, Fb to nie jest typowy SPA :)
Prawie.
React to frontend (wygląd i działanie na przeglądarce)
Dawniej FB stał na prawdziwym PHP aktualnie mają własne rozwiązanie niemalże jak PHP.
Akurat ten link z PHP jest prawdopodobnie dobry.
Od samego początku był na php, nawet napisali wlasny translator aby poprwic wydajnosc, gdzie to podejscie nastepnie zostalo wykorzystabe w kolejnych wersjach samego php… https://pl.m.wikipedia.org/wiki/HipHop_for_PHP
Backend częściowo lata na Facebookowej wersji PHP (Hack). Reacta mają tylko na froncie (to nie jest backendowa technologia). Mogłoby nawet latać na Javie/Pythonie i wypluwać HTML ale w linkach pewnie dalej widziałbyś „.php” żeby nie rozwalić istniejących linków do profili/innych podstron które prawie od 20 lat mają takie same (np. linki w artykułach, zakładkach)
Tutaj odrazu podejrzany jest adress nadawcy oraz adress facebooka który pewnie jest tylko tytułe hyperlinku (sam miałem coś podobnego ale zawsze patrzę na dole ekranu na adress url na który przekierowuje dany link.