Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Podsumowanie cyber-wydarzeń stycznia
Poniżej subiektywny wybór newsów / ciekawostek / ostrzeżeń, które publikowaliśmy w styczniu 2023r. na sekuraku. Jeśli podoba się Wam zestawienie – podeślijcie linka znajomym oraz koniecznie dajcie znać w komentarzu. Jeśli Wasz odzew będzie pozytywny – będziemy kontynuować tego typu zestawienia (częściej niż raz na miesiąc :-)
SEKURAK (scamy, ciekawostki, ostrzeżenia)
Proste ćwiczenie. Wymień jak najwięcej powodów dlaczego ten dowód osobisty jest fałszywy (odpowiedzi naszych czytelników w komentarzu w poście):
VALL-E – Microsoft zaprezentował projekt, który wypowie Twoim głosem cokolwiek. Mając zaledwie kilkusekundowe nagranie Twojego głosu. Efekty, na przykładzie nagranych próbek realnych osób można przetestować w demie.
Proste pytanie – dlaczego na pierwszy rzut oka widać, że ta mapka to przykład fake/dezinformacji? Nad odpowiedzią spróbuj zastanowić się samodzielnie (odpowiedzi czytelników sekuraka – tutaj)
Cały czas w Google możemy natknąć się na złośliwe reklamy. Przykładowe hasła: Notepad++, Winrar, CCleaner, Virtualbox, VLC, Gimp.
Możliwy efekt? Nasz czytelnik wygooglał pakiet instalacyjny Gimpa. Trafił na fejkową reklamę, zainfekował komputer i stracił dostęp do konta Google.
Protip: miej zainstalowanego w przeglądarce blokera reklam (np. uBlock Origin). Pamiętaj, że reklamy mogą prowadzić do stron ze złośliwym oprogramowaniem!
LastPass – o co chodzi w wycieku haseł z tego managera i jaki jest koszt złamania wszystkich Twoich haseł?
Interpol / FBI uderzył w jedną z większych grup ransomware – Hive. Efekt? Zdjęta strona wyciekowa, pozyskanych ~1300 kluczy deszyfrujących.
Protip: czasem warto przechowywać również zaszyfrowane przez ransomware dane – niekiedy, po pewnym czasie pojawia się możliwość ich odszyfrowania.
Czy ten SMS to prawdziwe ostrzeżenie przed scamem? A może to jest właśnie scam? Wyjaśnienie.
Wrocław, Kraków, … ktoś rozkleja(ł) na mieście kody QR. W zasadzie w linku nie można było znaleźć nic złośliwego, przy czym nie była to akcja organizowana przez Urząd do spraw cudzoziemców.
Miasto porozklejało QR-kody, dzięki którym można zgłaszać ściany pomaziane grafiti. Ktoś „zhackował” te kody…naklejając swoje wersje. Australia.
Badacze: zwykłe routery WiFi są w stanie „widzieć” osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Ciekawostka? Tak, ale może to mieć autentycznie przydatne zastosowania – inna ekipa użyła tej samej „technologii” i pokazała jak można w pomieszczeniu wykryć osobę, która ma problemy z oddychaniem.
Czy czeka nas inwazja treści generowanej automatycznie? Ktoś googlał jaki OS jest najlepszy, jeśli jego komputer posiada 4 GB RAM-u. Pierwszy zwrócony link – wpis wygenerowany przez AI:
Za $100 kupił przenośny dysk SSD 16 TB. Po podpięciu do Windows rzeczywiście 16TB. Gdzie tu jest scam? ;-) Podobne, podejrzanie dobre oferty pojawiają się również naszych rodzimych serwisach aukcyjnych.
Ransomware w placówce medycznej w Otwocku. Objęte incydentem dane pacjentów z 5 lat, w tym dane kontaktowe, wyniki badań, dokumentacja medyczna.
Zakres zaszyfrowanych danych obejmuje bazę wszystkich pacjentów Centrum Medycznego TW-MED z lat 2018 – 2023, w tym takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe, wyniki badań i inne dane zgromadzone w dokumentacji medycznej pacjenta, w tym w szczególności dane dotyczące stanu zdrowia.
Ktoś kupił androidowy TV box (T95 AllWinner T616). A tam domyślnie działa malware. Analiza tematu:
Aktualizacja jednego z przydatniejszych narzędzi do OSINTu. Tutaj wyszukasz konta danego użytkownika w 500+ serwisach społecznościowych/grach online/…
Przestępcy opracowali ~nowy sposób na kradzież samochodów. Wycinają dziurę i dostają się do kabli, następnie wstrzyknięcie komunikacji do CAN i samochód się otwiera
Appka mierząca parametry standardowego klucza na podstawie jego zdjęcia. Ułatwia dorobienie duplikatu…
TECH (opis technicznych podatności)
W jaki sposób kliknięcie w linka na telefonie może doprowadzić do przejęcia konta w appce? Na przykładzie appki Kayak, inna tego typu podatność była swego czasu raportowana w Tiktoku oraz w MS Teams.
Protip: aktualizujcie regularnie appki, uważajcie w co klikacie.
Chciałbyś się edukować w obszarze bezpieczeństwa aplikacji webowych? Na sekuraku opublikowaliśmy spory poradnik o podatności Server-Side Request Forgery (SSRF). Przykłady / skutki wykorzystania / metody ochrony.
Historyczna podatność w infrastrukturze Google: hacker wbił się do wewnętrznego panelu admina Google. Pomógł całkowity przypadek: awaria w dostawie prądu oraz specyficzne ustawienia na telefonie badacza…
Seria podatności dotyczących kilku firm z branży motoryzacyjnej
Zhackowali system KIA. Pokazali jak można przejmować samochody: zdalne otwieranie, uruchamianie samochodów, dostęp do kamer (!)
Zdalnie zhackowali elektroniczne tablice rejestracyjne w Kalifornii, mogli wyświetlać na nich dowolny dodatkowy napis, zmieniać tło, lokalizować auta, zgarniać dane właścicieli.
Pokazali jak podatnościami w API można było przejmować konta pracowników / dealerów BMW / Rolls Royce. Efekt? mieli możliwość wglądu w szczegóły/dokumentacje serwisowe samochodów
Jak bezpiecznie przechowywać hasło w bazie? PBKDF2 / bcrypt / scrypt / argon2? Krótkie podsumowanie na sekuraku.
FUN
Czym jest drunknet. Pardon – druknet?!?
Informujemy, że zostałeś poinformowany? ;-) Na koniec „sercowo” i już jesteśmy pewni, że to scam:
Pasożyt atakuje pasożyta :-)
Co tu się mogło wydarzyć? ;-)
~ms
„Proste ćwiczenie. Wymień jak najwięcej powodów dlaczego ten dowód osobisty jest fałszywy”
Proste ten koleś Nowak Juliusz Dabrowski nie jest jest Prezydentem Miasta Legionowo
Super, fajne zestawienie ze streszczeniem każdego newsa😃
Podrzucam temat na newsa :)
Bezpieczeństwo Proton Drive w kontekście zachwalania go przez firmę do przechowywania wrażliwych danych.
Czy można im wierzyć mając w pamięci przypadek z menadżerem haseł LastPass.
Jestem właśnie na etapie szukania bezpiecznego online rozwiązania dla cyfrowych kopii moich wrażliwych danych.
Zaszyfruj przed wysłaniem.
Hasło trzymaj poza urządzeniem (na kartce, w głowie).
Dokładnie :-)