Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Facebook pozywa obywatela Ukrainy za scraping numerów telefonów użytkowników platformy

27 października 2021, 17:14 | W biegu | 1 komentarz

Każdy, kto śledzi poczynania Facebooka, wie, że firma lubi zbierać informacje na temat swoich użytkowników. Sprawa ma się jednak inaczej w momencie gdy robią to osoby niezwiązane z internetowym gigantem, czego dowodem może być pozew złożony przez Facebooka 21 października przeciwko obywatelowi Ukrainy Alexandrowi Solonchence:

Z reguły gdy firma wchodzi na ścieżkę prawną, mamy do czynienia z sytuacją, w której to osoba pozwana uzyskała nieuprawniony dostęp do informacji przedsiębiorstwa. W tym przypadku było jednak nieco inaczej:

Od stycznia 2018 r. do września 2019 r. Solonchenko wykorzystywał program komputerowy do automatyzowania zbierania publicznie dostępnych danych z Facebooka, takich jak np. identyfikator użytkownika czy numer telefonu. Tym sposobem uzyskał on ponad 178 milionów numerów telefonów użytkowników platformy.

Choć działania Solonchenki same w sobie nie są nielegalne (bo Alexander zbierał publicznie dostępne informacje, zaś sam proces jest powszechnie znany pod nazwą web scraping), to wiele serwisów, w tym Facebook, wyraźnie zakazuje tego procederu w swoich regulaminach. Alexander, zbierając dane z platformy, złamał między innymi zasady korzystania z usług Facebooka, które musi zaakceptować i potwierdzić każdy, kto zarejestrował swoje konto:

W pozwie znajdziemy także informacje na temat samego procesu pozyskiwania danych. Emulatory Androida oraz iOS’a były wykorzystywane do przesyłania wygenerowanych kontaktów telefonicznych „na serwery Facebooka” za pomocą funkcji Messenger Contact Importer. Jeśli numer telefonu z listy Alexandra odpowiadał prawdziwemu numerowi telefonu użytkownika platformy, serwer zwracał jego identyfikator i imię na Facebooku:

W tej historii winny jest zarówno Facebook, jak i Alexander Solonchenko. Z jednej strony firma próbuje przykryć swoją niekompetencję, pozywając programistę za zbieranie publicznie dostępnych informacji. Z drugiej zaś – Solonchenko złamał regulamin platformy, a zdobyte dane użytkowników Facebooka (i nie tylko) sprzedawał na cyberprzestępczym forum RaidForums:

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Flash

    Facezbuk niedlugo przestanie istniec za to czego sie dopuszczaja, uzytkownicy na usunieciu kont nie skoncza moge sie zalozyc ze bedzie masa pozwow ktorych koncem bedzie wyplacenie przez zuckerberga odszkodowan co sprawi ze bedzie musial ogloszic bankructwo.

    Odpowiedz

Odpowiedz