Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

„Awaria Internetu” – duże problemy z działaniem serwisów Facebooka

05 października 2021, 12:02 | W biegu | komentarze 3

W lipcu 2020 roku pisaliśmy o „awarii Internetu”, gdy popularne serwisy, takie jak: Discord, Roblox, Steam, Santander, Orange i wiele innych, nie działały z powodu problemów po stronie dostawcy usług CDN i rozwiązań anty-DDoS  – Cloudflare. Tym razem istną panikę wywołała niemożność dostępu do usług Facebooka – 4 października 2021 roku nie działały m.in.: Facebook, Messenger, WhatsApp czy Instagram:

Sporo osób niezaawansowanych technicznie zaczęło za zaistniałą sytuację obwiniać dostawców Internetu, takich jak Orange czy T-Mobile:

Przestępcy z kolei próbują wykorzystać trudności dotyczące wyżej wspomnianych mediów społecznościowych, np. powołując się na (fałszywy) fakt posiadania danych użytkowników platformy:

Najprawdopodobniej przyczyną niedostępności usług Facebooka były problemy z DNS-ami, a konkretniej – ze ścieżkami (trasami) BGP: 

Co ciekawe, elektroniczne identyfikatory umożliwiające pracownikom Facebooka dostęp do budynków i obszarów strategicznych, np. serwerowni, podobno również przestały działać:

Z kolei z facebookowego komunikatu wynika, że cała sytuacja była spowodowana „błędem w konfiguracji routerów szkieletowych” (backbone routers):

Uczulamy Was także na nowe warianty phishingu – na „reaktywację/odzyskanie” konta:

W związku z zaistniałą sytuacją warto zainteresować się alternatywą wobec Messengera czy WhatsAppa. My z czystym sumieniem możemy polecić Signala, czyli darmowy, prosty w obsłudze, szyfrowany komunikator, który – w przeciwieństwie do aplikacji Facebooka – dba o prywatność swoich użytkowników. Na Sekuraku znajdziecie poradnik omawiający instalację, konfigurację i najważniejsze funkcje tego komunikatora.

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Serweryn

    > „Przestępcy z kolei próbują wykorzystać trudności dotyczące wyżej wspomnianych mediów społecznościowych, np. powołując się na (fałszywy) fakt posiadania danych użytkowników platformy:”

    wpis na forum jest z 22 września :)

    Odpowiedz
  2. wtf

    Nie dość że post stary, to jasno pisze że adresy scrapowane.
    Więc skąd pewność że są fałszywe?
    Myślę że jak najbardziej prawdopodobne jest że te dane są prawdziwe oraz ogólnodostępne (np. dla znajomych).
    Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nie dostał ostatnio zaproszenia od urodziwej Turki na fb.

    Odpowiedz
  3. Jerzy

    Nobody is perfect :)

    Odpowiedz

Odpowiedz