Wchodzicie na stronę tvp.info i widzicie takie coś:
Czy widoczny na górze fragment: “czerwca 2015 roku na stronie internetowej www.tvp.info” – wygląda na przeprosiny? No nie wygląda. Ale wystarczy, że przescrollujemy załadowaną stronę nieco wyżej (chyba nikt normalny nie wykonuje takiej operacji zaraz po wejściu na jakąś witrynę) – widzimy już:
Na górze strony głównej tvp.info mamy zamieszczone jakieś przeprosiny, wyglądające jak nakazane przez sąd. Problem w tym, że od razu po załadowaniu strony scrolluje się ona tak, by były one ledwo widoczne.
oraz wskazując pewien fragment źródła HTML:
Oczywiście wszystko może być dziełem przypadku… choć trudno nam uwierzyć aż w taki zbieg okoliczności…
Wyjaśnienie działania kodu jest proste: w środku przeprosin został umieszczony element <div> z atrybutem id równym scrollTarget. Następnie w kodzie strony dodano zdarzenie, które po załadowaniu strony wykonuje na tym elemencie metodę scrollIntoView(). Jej celem – jak nazwa wskazuje – jest takie ustawienie strony, żeby element był widoczny. Metoda przyjmuje parametr alignToTop (który domyślnie ma wartość true) sprawiający, że element jest widoczny na górze strony.
–ms
Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:
Troche fake news bo ta funkcja jest od tego żeby powrócić do ostatniej pozycji scrolla w jakiej się było. Jak zjedziesz na dół lub na górę i klikniesz odśwież to leci do tego miejsca w którym skończyłeś
hmmm – czy u Ciebie te przeprosiny po wejściu na stronę pokazują się w pełni? Czy może: pokazują się normalnie, ale po ułamku sekundy są przescrollowywane tak że ich w zasadzie nie widać?
Macie racje chłopaki :P zwracam honor, nie widziałem tego id “scrollTarget” a u mnie na przeglądarce wyświetliło się ok, może przez to że już kiedyś byłem na tej stronie i zapamiętało pozycję… nie wiem
A może to po prostu testowano na jakiejś egzotycznej przeglądarce ( Internet Explorer ?), i tam rzeczona funkcja powoduje wybicie tego ładnie z samej góry, a każda inna zjeżdża w dół? ; )
Oczywiście, że przez przypadek w przeprosiny wstawił się scrollTarget, a poniżej skrypt, który przewija stronę :P
Troche fake news bo ta funkcja jest od tego żeby powrócić do ostatniej pozycji scrolla w jakiej się było. Jak zjedziesz na dół lub na górę i klikniesz odśwież to leci do tego miejsca w którym skończyłeś
hmmm – czy u Ciebie te przeprosiny po wejściu na stronę pokazują się w pełni? Czy może: pokazują się normalnie, ale po ułamku sekundy są przescrollowywane tak że ich w zasadzie nie widać?
Nie, div z ID scrollTarget jest zawsze w tym samym miejscu i skrypt zawsze przewija do niego.
Macie racje chłopaki :P zwracam honor, nie widziałem tego id “scrollTarget” a u mnie na przeglądarce wyświetliło się ok, może przez to że już kiedyś byłem na tej stronie i zapamiętało pozycję… nie wiem
Problem w tym, że skryptu tam wcześniej nie było… sprawdźcie sobie na WayBack Machine.
Hm, jaki to ma związek z security, bo nie nadążam?
A musi mieć? (https://sekurak.pl/tag/ciekawostki/)
Wszedłem na tvp.info i przeprosiny są wyświetlone w całej okazałości – zajmują prawie całe okno przeglądarki.
Ale ja używami dodatku NoScript – może to dlatego :-).
tak, to dlatego
Dokładnie, NoScript kolejny raz przydaje się, tym razem w walce z złośliwym ukrywaniem informacji przez TVP Info :)
Mam nadzieję że ten komornik poda ich do sądu za nieopublikowanie przeprosin. To oczywiste, że zostały celowo zasłonięte.
A może to po prostu testowano na jakiejś egzotycznej przeglądarce ( Internet Explorer ?), i tam rzeczona funkcja powoduje wybicie tego ładnie z samej góry, a każda inna zjeżdża w dół? ; )