Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
W Rosji się nie patyczkują – 14 lat więzienia dla jednego z pracowników Kasperskiego
Zazwyczaj nie zajmujemy się tego typu sprawami, ale historia może mieć jeszcze ciekawe reperkusje i finalne zakończenie.
Pierwszy skazany to Siergiej Michajłow w randze pułkownika, były zastępca szefa jednostki zajmującej się cyberbezpieczeństwem w FSB – 22 lat więzienia. Rusłan Stojanow – były pracownik Kaspersky Lab – 14 lat więzienia.
Rosyjski sąd skazał ich za zdradę, polegającą na przekazaniu tajnych informacji wywiadowczych Amerykanom. W zasadzie tutaj można by skończyć temat, zastanawiając się czy kara nie jest zbyt surowa (warto dodać, że wyroki są nieprawomocne i skazani panowie najprawdopodobniej będą składali apelacje).
Jednak trochę więcej przypuszczeń snuje Brian Krebs, autor książki: „Spam Nation: The Inside Story of Organized Cybercrime-from Global Epidemic to Your Front Door”. Jednym z głównym wątków książki jest biznes Pawła Wrublewskiego, który został skazany za cyberprzestępstwa, a swego czasu prowadził bodaj największy spam botnet na świecie. To właśnie Wrublewski miał przekazać informację, że obecni skazani przekazywali cyber-wywiadowcze informacje zebrane przez Rosjan – do wywiadów amerykańskich. Krebs wskazuje również na wątki związane z hackowaniem/próbami manipulacji amerykańskimi wyborami – informacje z tego obszaru też mogły być przekazywane obcemu wywiadowi przez skazanych/jednego ze skazanych – lub osoby z nimi związane.
Może być ciekawie…
-ms
Prosiłbym o sprawdzenie czy mowa o Pawle Wrublewskim czy Wróblewskim? Artykuł znakomicie napisany, ale takie błędy trochę kaleczą oczy.
tu pewnie trzeba kogoś mocniejszego do wyjaśnienia tej małej zagadki – bo: https://en.wikipedia.org/wiki/Pavel_Vrublevsky https://nazwiska-polskie.pl/Wrublewski
Rosyjskie „у” to polskie „u”. Pan Wrublewski ma być może polskie korzenie, ale jego przodkowie widocznie zdecydowali zapisywać się nazwiska fonetycznie, więc teraz my nie mamy wyboru. Błędu nie ma.
Z tego tylko widać co najistotniejsze, że dane SĄ zbierane przez program Kaspersky w celach wywiadowczych.