Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

414s — nastoletnie hackowanie na początku lat 80. XX wieku

04 lipca 2015, 18:59 | Aktualności, Inne | komentarzy 5

414s to nazwa jednej z pierwszych szeroko znanych grup hakerskich. Działająca we wczesnych latach 80. XX wieku, ekipa w większości nastoletnich (w wieku od 16 do 22 lat) znajomych, dokonała włamań do wielu znaczących instytucji, w tym do zajmującego się energetyką jądrową Los Alamos National Laboratory.

Wszystko to działo się w czasie, gdy swą premierę miały słynne „Gry wojenne” w reżyserii Johna Badhama, powszechnie nie znano pojęcia „Internet”, a w USA nie wprowadzono jeszcze nawet prawa pozwalającego na ściganie przestępstw komputerowych.

Neal Patrick -- jeden z członków 414s

Neal Patrick — jeden z członków 414s

O grupie 414s (nazwa pochodziła od telefonicznego numeru kierunkowego do Milwaukee) przypominamy dziś przy okazji interesującego filmu dokumentalnego — „The 414s: The Original Teenage Hackers”. Możemy w nim posłuchać, jak dojrzali już mężczyźni wspominają lata swej młodzieńczej fascynacji komputerami oraz niepohamowaną ciekawość, która zaprowadziła ich m.in. na serwery Los Alamos National Laboratory, Sloan-Kettering Cancer Center, czy też Security Pacific Bank.

W materiale dowiemy się również o metodach ataków stosowanych w tamtych czasach. Pełną kontrolę nad losowo wybranymi celami (poszukiwanie modemów podłączonych do losowo wybieranych numerów telefonicznych) uzyskiwano zazwyczaj za pomocą domyślnych haseł, które można było odnaleźć… w dokumentacji poszczególnych systemów. Grupa włamywała się najczęściej na serwery pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego VMS firmy DEC.

Neal Patrick stał się celebrytą, a Newsweek po raz pierwszy używa słowa „haker"

Neal Patrick stał się celebrytą, a Newsweek po raz pierwszy używa słowa „haker”

Grupa została rozpracowana i zidentyfikowana przez FBI w 1983 roku, a cała historia uzyskała znaczący rozgłos w amerykańskich mediach. Organy ścigania miały jednak spory problem z postawieniem jakichkolwiek zarzutów, ponieważ prawo obowiązujące wtedy w USA nie było jeszcze gotowe na ściganie tego typu przestępstw…

Ponieważ członkowie 414s (poza kilkoma pomniejszymi incydentami) nie dokonywali złośliwych działań na zdobywanych przez siebie serwerach, skończyło się na bardzo łagodnych wyrokach na podstawie przepisów dotyczących przestępstw telefonicznych. Nie zastosowano nawet kar bezwzględnego więzienia.

Neal Patrick zeznawał przed Izbą Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a w wyniku dalszych powiązanych prac wprowadzono w USA akty prawne pozwalające na ściganie przestępstw komputerowych, które są obecnie zagrożone karami wieloletniego więzienia.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału filmowego:— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Tadeusz Lolecki

  dyskietki 5,25″, pamietam je z czasow c64 (1987r).

  Odpowiedz
 2. jacekplacek

  5,25 to małe miki, a dyskietki 8″ to ktoś tu widział :)

  Odpowiedz
  • Neevor

   No ba, nawet kilka mi się w sejfie przechowuje.
   Na czym ja to teraz odczytam? ;)

   Odpowiedz
 3. Jak ktoś lubi te klimaty, to musem jest książka Clifforda Stolla „Kukułcze jajo”. Polecam :)

  Odpowiedz

Odpowiedz