Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Rozszyfruj tajemniczą inskrypcję wyrytą na 800-letnim mieczu

13 sierpnia 2015, 20:43 | W biegu | komentarzy 11

Narodowa biblioteka Wielkiej Brytanii zwróciła się do międzynarodowej społeczności o pomoc w rozszyfrowaniu inskrypcji wyrytej na mieczu pochodzącym z XIII wieku. Wszystkich miłośników tajemniczych kodów zachęcamy do zabawy!

NDXOXCHWDRGHDXORVI

Tak właśnie brzmi treść tajemniczej inskrypcji i jak dotąd nikomu nie udało się rozszyfrować jej znaczenia.

Tajemniczy miecz znaleziono w 1825 roku w rzece Witham i od tamtej pory stanowi sporą ciekawostkę, a naukowcy nie są nawet pewni jego pochodzenia. Jeśli macie jakieś pomysły odnośnie znaczenia powyższego napisu, należy się skontaktować z British Museum.

— WS

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Paweł

    Cytując komentarz pod angielskim artykułem na ten temat, napis oznacza: „ostrym końcem w stronę wroga” ;)

    Odpowiedz
  2. Pasta d z

    …a może jest tak jak z Manuskryptem Voynicha?

    Odpowiedz
  3. józek

    Niech to przepuszczą przez tablice tęczowe MD5 ;D

    Odpowiedz
  4. To jest sihill krasnoludzki wykuty w Mahakamie i nalezacy do Zoltana Chiveya (a pozniej do wiedzmina Geralta). Te „litery” to krasnoludzkie runy znaczące w wolnym tłumaczeniu: „Na pohybel skur…”.

    Pozdrawiam.

    Andrzej

    Odpowiedz
  5. Pasta d z

    …pod warunkiem że zapomnieli posolic ;-)

    Odpowiedz
  6. Ogólnie w tamtych czasach na mieczach i innej broni ryto przede wszystkim:

    – odniesienie do boga / papieża / wiary (w przypadku chrześcijan)
    – imię aktualnie panującego króla
    – wartości, którymi kierował się właściciel miecza, bądź rzadziej jego imię i miasto pochodzenia
    – czasem także „motto bojowe”, ale bardzo rzadko – zdecydowanie rzadziej, niż to sugerują opracowania nastawione bardziej na rozrywkę, niż realia

    Aby móc odkodować ten napis, trzeba po prostu dopasować wszystkie posiadane ślady do odpowiedniego dziesięciolecia, kraju, regionu i wreszcie, drogą eliminacji, do konkretnej osoby, która mogła tym mieczem pierwotnie władać (pierwotnie, bo miecze stanowiły trofeum bitewne i dobrze wykonany miecz mógł przejść przez ręce nawet kilkunastu użytkowników).

    To dopasowanie osobiście bym zaczął od symboli krzyża typu Krückenkreuz, które również widać na mieczu. Tego wariantu używano stosunkowo rzadko (stąd odpada moim zdaniem motyw z walijskim napisem bojowym, co sugerują różne artykuły nt. tego miecza), więc dopasowanie powinno pójść gładko, zakładając że mamy wszystkie materiały źródłowe w wersji cyfrowej, i że… w ogóle je mamy.

    Prawdziwy problem bowiem w tym, że (globalnie) posiadamy znikomą ilość materiałów dot. historii ludzkości, a do tego, jako poszczególne państwa, bardzo mało kasy pakujemy w ich poszukiwanie. Wręcz istnieją całe miasta, np. w Grecji czy Jordanii, zbudowane na bezcennych, starożytnych ruinach, które w obecnej postaci nie mają jakiegokolwiek znaczenia strategicznego dla państwa, ale i tak lokalne prawo nie umożliwia przeniesienia ludności w inne miejsce – bo za drogo, bo po co, skoro tam żywi ludzie mieszkają, a martwym już dawno wszystko jedno itp. (takie tłumaczenia słyszałem w obu tych krajach na własne uszy od miejscowych, jak o to zapytałem i jak już w ogóle potrafili się dogadać po angielsku).

    Więc niestety w takich warunkach prawno-ekonomicznych zostaje nam zabawa w brute-force. Zabawa, ponieważ większość z nas (włącznie ze mną) nie ma odpowiedniej wiedzy, aby zweryfikować swój pomysł, czy pasuje on do tego, co podałem na początku i czy cała taka inskrypcja ma wtedy sens.

    Odpowiedz
  7. Melon

    Przecież to prastare krasnoludzkie runy, którymi zapisano zawołanie bojowe:

    „Na pohybel skur…!”

    Odpowiedz
  8. Piotr

    NDXOXCHWDRGHDXORVI

    ND-nie dotykać.
    XOX- chej (w slangu)
    CHWD-chcecie wiedzieć dlaczego
    RGHD-rycerz Gerald halabarde dzierży
    XOR-kontrwalencja
    VI- 6

    Odpowiedz
    • Neevor

      XOX to raczej „hugs and kisses”

      Odpowiedz
  9. Xander

    A nie przyszło Wam do głowy, że ludzie w tamtych czasach byli niepiśmienni? Kto umiał czytać i pisać? Kowal? Nie sądzę :-) Wiem, że zdarzały się sytuacje gdy po śmierci mnicha (kościoły musiały kształcić swoje kadry) ludzie umieszczali na mieczach, monetach etc. losowe litery. Informacja co to tak na prawdę znaczy umarła wraz z rzemieślnikiem, który te litery grawerował ;-)

    Odpowiedz
  10. Tede

    A tak żartem.

    windows7>kalkulator>widok programisty, ustawienia HEX i Qword
    Tekst NDXOXCHWDRGHDXORVI wcześniej skopiowany do schowka, >Edycja>Wklej
    Otrzymujemy od razu DCDD (a na stronie: kalkulatory.5y.pl ) w kalkulatorze po zamianie rzymskie DCDD na arabskie otrzymujemy 1400 – chociaż myślałem, że 1400 zapisuje się jako MCD.
    Ale potwierdza się, że miecz podobno z XIII wieku a dokładnie z 1400 roku. Brakuje formułki „made in …” ;)

    Odpowiedz

Odpowiedz