Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

„Niewidzialny” backdoor w JavaScript – zobacz Proof of Concept

12 listopada 2021, 09:35 | W biegu | komentarze 4

Kilka dni temu opisywaliśmy wykorzystanie algorytmu Bidi do ukrywania złośliwej zawartości w kodach źródłowych. Dziś natomiast zapoznamy się z tym opisem, który bardzo dobrze tłumaczy sposób dodania niewidocznego backdooru do kodu JavaScript. Wykorzystywany jest rzeczywisty niewidzialny znak (taki jak tutaj) w kodowaniu Unicode. Kod wygląda następująco:

To typowy health check, który polega na wykonaniu komend ping i curl odpowiednio do Google.com i Example.com, po czym zwróceniu konkretnego statusu. Badacze zastosowali znak „ㅤ”, który nosi nazwę Hangul Filler.

Jak dowiadujemy się z opisu, wszystkie znaki Unicode z właściwością ID_Start mogą być użyte w roli identyfikatorów. W JavaScript identyfikatory (czyli po prostu tekst oznaczający funkcję, zmienną czy właściwość) mogą zawierać litery i cyfry, jak również znaki $ i _. Wielkość liter także ma znaczenie.

Wspomniany znak zawiera właściwość ID_Start, więc może zostać użyty w nazwie zmiennej. Aby dodać go do kodu, należy zastosować escape sequence. Polega to na zastąpieniu wybranego znaku ciągiem \u i dodaniu jego kodu heksadecymalnego. W powyższym kodzie użyto „niewidzialnego” znaku we fragmentach:

const { timeout,\u3164} = req.query;

i

const checkCommands = [

        'ping -c 1 google.com’,

        'curl -s http://example.com/’,\u3164

    ];

Dzięki tej sztuczce req.query będzie zawierał nie tylko parametr timeout, ale również parametr „ㅤ”. Z kolei tablica checkCommands będzie posiadała zmienną „ㅤ”.

W przykładzie badaczy użyto funkcji exec mogącej wykonywać polecenia w systemie operacyjnym. Jeśli w jakimkolwiek kodzie JavaScript wykorzystującym funkcję exec zostanie dodany Hangul Filler, wystarczy przejść pod adres endpointa, dodając ?%E3%85%A4=<polecenie>. Na poniższym zrzucie ekranu widać, że utworzyliśmy katalog sekurak poprzez parametr, którego wartość to mkdir sekurak:

Niestety – nasze działania są nieco ograniczone, tzn. polecenia faktycznie są wykonywane, ale nie dostajemy outputu, więc może być problem z odczytaniem różnych plików.

Sam atak jest ciekawy, bo wykorzystuje właściwości standardów, na które nie mamy większego wpływu. Zawsze należy sprawdzać kod i dbać o odpowiednie zabezpieczenie dostępu do niego. Na razie tylko Vim czy Nano potrafią „rozpoznać” ten „niewidzialny” znak.

–Michał Giza

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Xyzz

    „Na razie tylko Vim czy Nano potrafią „rozpoznać” ten „niewidzialny” znak.”

    Kwrite też widzi ten znak.

    Odpowiedz
    • Michał

      Myślę, że większość edytorów, przynajmniej tych systemowych, działających w Linuxie nie ma z tym problemu.

      Odpowiedz
  2. asdf

    „Jeśli w jakimkolwiek kodzie JavaScript wykorzystującym funkcję exec zostanie dodany Hangul Filler, wystarczy przejść pod adres endpointa, dodając ?%E3%85%A4=.”

    Rozumiem, że to dotyczy konkretnego przypadku aplikacji na screenshocie, a nie jest to globalny problem aplikacji Node’owych :)

    Odpowiedz
    • Michał

      Programistą Node.js zdecydowanie nie jestem, ale problem jest jeśli w kodzie jest ta funkcja i ktoś doda Hangul Filler. Wtedy znając adres endpoint’a można to wykorzystać. :)
      Aplikacja ze screenshota to po prostu uruchomiony kod z pierwszej grafiki, wystarczy doinstalować Express.js poprzez npm.

      Odpowiedz

Odpowiedz