Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Microsoft zapowiedział natywnego Basha dla Windows 10!
Do 1. kwietnia pozostało jeszcze trochę czasu, wygląda więc na to, że zaskakującą zapowiedź Microsoftu na temat natywnej powłoki Bash w Windows 10 należy traktować poważnie.
Microsoft zapowiedział właśnie, że w systemie Windows 10 pojawi się w pełni funkcjonalny Bash ze wsparciem dla wszystkich Linuksowych narzędzi.
Nie będzie to żadna maszyna wirtualna, a nowy podsystem WSL (Windows Subsystem for Linux) opracowany we współpracy z Canonical.
In our journey to bring free software to the widest possible audience, this is not a moment we could have predicted. Nevertheless, we are delighted to stand behind Ubuntu for Windows, committed to addressing the needs of Windows developers exploring Linux in this amazing new way, and are excited at the possibilities heralded by this unexpected turn of events.”
— Mark Shuttleworth, Canonical
W praktyce ma to oznaczać pełną swobodę wykorzystania wszelkich skryptów, programów i narzędzi Linuksowych (np. sed, awk, grep, itp.) bezpośrednio w systemie Windows (czyli np. możliwe będą bezpośrednie operacja na windowsowym systemie plików).
Jest to już kolejny w ostatnim czasie ukłon Microsoftu w stronę społeczności open-source. Jednym z ostatnich przykładów była zapowiedź wydania SQL Servera na platformę Linux. Ciekawe więc, czego jeszcze po Redmond możemy się w tym zakresie spodziewać?
— Wojciech Smol
Jak będzie działał tak, jak cały Windows 10, to lepiej, żeby sobie dali siana.
a hejterzy będą zawsze, ale kto się tym przejmuje
Czy w takim razie możemy oczekiwać Windowsa na licencji GPL?
No właśnie czy to nie łamie GPL-a w jakikolwiek sposób
Może „przy okazji” udostępnią Windowsa na GPL-u. I niech się pospieszą, bo niedługo już w ogóle nie będzie ratunku dla okienek ;-)
damn true… :P
Raczej nie. O ile udostępnią kod swojej implementacji to licencja nie zostanie złamana. Wiele zamkniętych systemów korzysta z bash oraz narzędzi GNU.
a jesteście mi w stanie powiedzieć, czego brakuje w msys, że to takie wydarzenie?
Choćby jakiejkolwiek użyteczności.
no ciekawe, ciekawe. ostatnio w modzie jest publikowanie żartobliwych informacji dzień przed 1 kwietnia i dementowanie ich 1 lub 2 kwietnia.
Łooł, krok w dobrą stronę.
To co, teraz wirusy windowsowe zyskają umiejętnośc przenikania do binarek Canonicala?
Dobrze, ze Richard Stallman nie czytuje sekuraka, bo by pewnie dostal epilepsji gdyby przeczytal, ze bash, sed, awk, grep to narzedzia Linuksowe.
Jeszcze większej dostanie, gdy się dowie, że od teraz są to narzędzia… Windowsowe ;).