Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Hollywoodzkie centrum medyczne sparaliżowane przez komputerowych przestępców

15 lutego 2016, 22:47 | Aktualności | komentarze 2

Działanie szpitala Hollywood Presbyterian Medical Center od kilku dni jest sparaliżowane przez rozległą infekcję tamtejszych systemów komputerowych. Sprawcy ataku za informacje pozwalające na przywrócenie działania placówki zażądali wielomilionowego okupu.

Jak informują Help Net Security oraz inne lokalne serwisy i blogi, hollywoodzkie centrum medyczne od kilku dni zmaga się z poważnymi utrudnieniami spowodowanymi paraliżem systemów komputerowych.

Hollywood Presbyterian Medical Center

Hollywood Presbyterian Medical Center

Z dostępnych informacji wynika, że szpitalne komputery zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem klasy ransomware w celu wymuszenia ogromnego okupu. Przestępcy za „pomoc” w odzyskaniu medycznych systemów i danych zażądali od swych ofiar 9 tys. bitcoinów, czyli około 3,6 miliona USD.

Atak spowodował poważne problemy w działaniu placówki, włącznie z całkowitym zamknięciem oddziałów onkologii oraz radioterapii. Część pacjentów została skierowana do innych szpitali, pozostali nie są w stanie uzyskać dostępu do własnej historii medycznej.

Nie działają wszystkie systemy teleinformatyczne, a specjalistyczny sprzęt pozostaje wyłączony w obawie przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi FBI oraz LAPD wspierane przez ekspertów informatyki śledczej. Na chwilę obecną brak informacji o jakichkolwiek podejrzanych, można się jednak domyślać, że nie była to przypadkowa infekcja, a raczej atak precyzyjnie wymierzony w konkretną organizację.

Nowoczesna infrastruktura medyczna jest coraz bardziej narażona na działania komputerowych przestępców. Powyższy przykład potwierdza również to jak łatwo i skutecznie nowoczesny szpital może zostać przez taki atak sparaliżowany. Widać też wyraźnie, że ataki na placówki medyczne coraz częściej mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. To jednak z pewnością nie powstrzyma atakujących…

— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Ja

    No ciekaw jestem czy zbankrutują

    Odpowiedz
  2. Josiah

    Nigdy nie zrozumiem tego, jak tak wrażliwe systemy mogą być wystawione do Internetu. Nawet gdyby nie były, to admini powinni błyskawicznie zareagować na infekcję. Takiej ilości danych nie da się zaszyfrować nawet w godzinę. Lamusy nie admini.

    Odpowiedz

Odpowiedz