Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Komputer z „Gier wojennych” — na sprzedaż

03 lipca 2013, 08:18 | Aktualności, Teksty | 0 komentarzy

Z pewnością wielu naszych czytelników pamięta film „Gry wojenne” z 1983 roku, w którym mogliśmy śledzić losy młodego hakera uzyskującego dostęp do amerykańskiego superkomputera kontrolującego wyrzutnie rakiet z głowicami jądrowymi. Wszystko to warto sobie przypomnieć przy okazji niecodziennej historii komputera IMSAI 8080, używanego w filmie przez głównego bohatera!

W „Grach wojennych” David Lightman (Matthew Broderick) wykorzystywał komputer IMSAI 8080 między innymi w celu hackowania elektronicznego systemu ocen szkolnych. Poniżej możemy zobaczyć ten kultowy włam – warto zwrócić uwagę na leżący na monitorze modem IMSAI 212A – jak widać twórcy filmu zadbali o wszystkie szczegóły.

Ostatecznie David przypadkowo uzyskał dostęp do amerykańskiego wojskowego superkomputera WOPR (War Operating Plan Response) wyposażonego w sztuczną inteligencję . Doskonale pamiętam zaskakujące zakończenie i wszystkim polecam odświeżenie sobie całego filmu, dziś natomiast zajmiemy się niecodzienną historią komputera Davida.

W tym znanym filmie swą życiową rolę odegrał pewien egzemplarz komputera IMSAI 8080. Był to mikrokomputer oparty na układzie Intel 8080 i działający pod kontrolą systemu IMDOS. W latach 1975 – 1978 wyprodukowano zaledwie 20 tys. sztuk tych urządzeń, co obecnie czyni z nich obiekt pożądania wielu kolekcjonerów.

IMSAI 8080

IMSAI 8080

Co najciekawsze, egzemplarz z „Gier wojennych” nadal działa i od czasów powstania filmu znajduje się w rękach Thomasa Fischera, który do dziś jest również właścicielem marki IMSAI (prawa te wykupił jako były pracownik po bankructwie korporacji IMS Associates w 1979 roku).

Co więcej, już za 25 tys. USD możemy stać się posiadaczami tego konkretnego egzemplarza (wraz z oryginalnym osprzętem), gdyż mniej więcej właśnie za tyle Thomas jest gotów go sprzedać:

It is currently appraised at over $25,000, potentially making it the most expensive „personal computer” ever! It is widely considered one of the top five „Movie Computers” of all time, and the only one which was a real commercial product!

Replika superkomputera WOPR

Replika superkomputera WOPR

Jak za taki kawał historii technologii komputerowych spleciony w wyjątkowy sposób z historią filmowego hackingu, cena ta nie wydaje się szczególnie wygórowana. Co jednak najważniejsze, dzięki tej maszynie mogliśmy przypomnieć sobie historię „Gier wojennych”, która niesie ze sobą aktualne do dziś przesłanie oraz w znacznym zakresie okazała się prorocza w kwestii (nie)bezpieczeństwa wojskowych systemów informatycznych podłączonych do globalnej pajęczyny…

– Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

Odpowiedz