Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

NSA Cryptolog — TOP SECRET UMBRA

23 marca 2013, 23:04 | Aktualności | 0 komentarzy

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego odtajniła i opublikowała w ostatnim czasie bardzo ciekawe materiały, a mianowicie 136 wydań wewnętrznego magazynu „Cryptolog”. Materiały te w większości były uprzednio sklasyfikowane jako ściśle tajne i stanowią bardzo interesującą lekturę, rzucając światło na mechanizmy działania samej agencji oraz wiele nieznanych do tej pory faktów.

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (ang. National Security Agency, NSA) to amerykańska agencja wywiadowcza zajmująca się m.in. wywiadem elektronicznym. NSA przechwytuje i analizuje dane obcych państw w zakresie łączności radiowej i teleinformatycznej. Podstawą technicznej infrastruktury NSA jest system Echelon. NSA jest również odpowiedzialna za wszelkie działania Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa kryptologicznego. Ze względu na wysoki stopień utajnienia wszelkich działań agencji, jest ona czasem humorystycznie nazywana No Such Agency (z ang. nie ma takiej agencji).

Fort Meade -- siedziba NSA

Fort Meade — siedziba NSA

W ostatnich dniach NSA opublikowała odtajnione wydania wewnętrznego magazynu „Cryptolog” z lat 1974 do 1997, co pomimo sporej liczby ocenzurowanych fragmentów stanowi niepowtarzalną okazję do poznania wielu interesujących faktów z dotychczasowej działalności agencji. Magazyn był przygotowywany przez Departament Operacji (obecnie znany jako Signals Intelligence Directorate – SIGINT) i w dużej mierze miał charakter techniczny.

Cryptolog -- kontakt z Redakcją

Cryptolog — kontakt z Redakcją

Z naszej perspektywy, jednym z najciekawszych wniosków, jakie można wyciągnąć z lektury poszczególnych wydań magazynu jest fakt, że już w 1997 roku NSA rozpoczęła działania z zakresu przygotowań do potencjalnego konfliktu teleinformatycznego. Jak możemy wyczytać w Cryptolog Vol. XXIII, No. 1 – Spring 1997:

On 3 March 1997, the Secretary of Defense officially delegated to the National Security Agency the authority to develop Computer Network Attack (CNA) techniques. This delegation of authority has added a new, third dimension to NSA’s „one mission” future. That is, in the networked world of Cyberspace, CNA technology is the natural companion of NSA’s exploit and protect functions. This delegation of authority is sure to be a catalyst for major change in NSA’s basic processes and its workforce.

Z historycznego punktu widzenia bardzo interesujące jest również wydanie specjalne Vol. II, No. 10 – October 1975 poświęcone w całości podsumowaniu roli wywiadu informacyjnego w Wojnie Wietnamskiej.

TOP SECRET UMBRA -- ocenzurowane, ściśle tajne dane związane z komunikacją wywiadowczą

TOP SECRET UMBRA — ocenzurowane, ściśle tajne dane związane z komunikacją wywiadowczą

Niestety wiele z artykułów zawartych w udostępnionych numerach zostało w całości lub częściowo ocenzurowane. Pomimo tego dostępne jest jeszcze wiele bardzo interesujących informacji. Zachęcamy więc do lektury (archiwum wszystkich numerów dostępne jest pod tym adresem) i podzielenia się z nami waszymi spostrzeżeniami na temat dotychczasowych działań oraz operacji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.


Państwowe klauzule informacji niejawnych

Armia oraz organizacje państwowe stosują zazwyczaj następujące klauzule dla informacji niejawnych:

  • Ściśle tajne (ang. Top Secret) – jeśli nieuprawnione ujawnienie spowoduje wyjątkowo poważną szkodę dla bezpieczeństwa państwowego.
  • Tajne (ang. Secret) – jeśli nieuprawnione ujawnienie spowoduje znaczącą szkodę dla bezpieczeństwa państwowego.
  • Poufne (ang. Confidential) – jeśli nieuprawnione ujawnienie spowoduje utrudnienia w zapewnieniu bezpieczeństwa państwowego.
  • Zastrzeżone (ang. Restricted) – jeśli nieuprawnione ujawnienie spowoduje jakikolwiek negatywny wpływ na bieżące zadania z zakresu bezpieczeństwa państwowego.

Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

Odpowiedz